X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Ceny ropy naftowej. Raz w górę, raz w dół

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2019 09:30
Ceny ropy w USA odbiły się już o 23 proc. z notowanego w wigilię 2018 r. najniższego poziomu od 18 miesięcy. W czwartek surowiec ma przerwę w rajdzie i tanieje o ponad 1 proc. - komentują maklerzy.
Obawy o globalne spowolnienie gospodarcze obniżyły notowania cen ropy naftowej.
Obawy o globalne spowolnienie gospodarcze obniżyły notowania cen ropy naftowej.Foto: Pixabay (domena publiczna)

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na luty na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 51,76 USD za baryłkę, po zniżce o 1,15 proc.

Brent w dostawach na marzec na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie jest wyceniana po 60,85 USD za baryłkę, po spadku ceny o 0,96 proc.

OPEC+ chce ograniczyć wydobycie

Wcześniej ceny ropy miały wsparcie m.in. po komentarzach ministra energii Arabii Saudyjskiej Khalida Al-Faliha, który ocenił, że ograniczenia dostaw ropy przez producentów z koalicji OPEC+ wpłynie na zrównoważenie rynku paliw.

OPEC+ od początku stycznia zamierza zmniejszyć dostawy ropy w ciągu najbliższych 6 miesięcy o 1,2 mln b/d. 

Wzrostowi notowań ropy sprzyjał też optymizm inwestorów, że władze w Waszyngtonie i Pekinie osiągną porozumienie w sprawie handlu pomiędzy USA a Chinami.

Swoje dołożył też Fed, który w opublikowanych w środę "minutkach" zasygnalizował, że może być bardziej cierpliwy, jeśli chodzi o decyzje w sprawie dalszych podwyżek stóp procentowych, a ich harmonogram stał się mniej wyraźny.

Rozmowy USA-Chiny, a cena ropy

"Ceny ropy teraz trochę spadają, a niektórzy inwestorzy czują, że wzrosty notowań surowca mogły być przesadzone" - wskazuje Sungchil Will Yun, analityk rynku surowców w HI Investment & Futures Corp.

"Jednak postęp w negocjacjach handlowych USA-Chiny może ciągnąć rynek ropy w górę" - dodaje.

"Biorąc pod uwagę też wysiłki OPEC+, aby obniżyć dostawy ropy na globalne rynki, cena ropy WTI raczej będzie zmierzać do 55 USD za baryłkę.

W ciągu poprzedniej sesji WTI na NYMEX zyskała 5,2 proc., a w ciągu ostatnich 8 dni handlu surowiec zdrożał o 17 proc. Brent od 24 grudnia 2018 zyskała ponad 20 proc.

PAP, AK, NRG

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Drożeje ropa naftowa

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2018 08:25
Inwestorzy analizują możliwe zakłócenia w produkcji ropy w USA z powodu zbliżającego się tropikalnego sztormu Gordon, który uderzy w Zatoce Meksykańskiej, ale nie zapominają o rosnącej produkcji ropy przez kraje OPEC - informują maklerzy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ropa tanieje: w USA po 68 dol., w Londynie – po 79 dolarów

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2018 08:32
Ropa w USA staniała w tym tygodniu - do tej pory - o 3,6 proc. Będzie to już drugi z kolei tydzień zakończony zniżką notowań - podają maklerzy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Spadki na globalnych giełdach. Tańsza ropa naftowa

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2018 08:20
Na rynkach ropy widać mocniejszą wyprzedaż tego surowca po ostrych spadkach indeksów na globalnych rynkach akcji. W USA mocno wzrosły zapasy ropy - o ponad 6 mln baryłek - podają maklerzy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zalew ropy, spadają ceny

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2018 08:30
Ceny ropy w USA spadają - surowiec tanieje w piątek o 2,6 proc. Będzie już 7. z kolei tydzień zakończony spadkiem cen. Produkcja ropy w Arabii Saudyjskiej jest rekordowo wysoka, a zapasy surowca w USA rosną - wskazują maklerzy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bessa na rynku paliw

Ostatnia aktualizacja: 31.12.2018 09:10
Na rynkach ropy kończy się burzliwy kwartał - z największym spadkiem cen od 2014 r. Nastąpiło to zaledwie kilka tygodni po tym, jak ropa osiągnęła najwyższe notowania od 4 lat - podają maklerzy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ropa nieco droższa, ale analitycy przewidują dalszy spadek cen

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2019 08:40
Ropa w USA drożeje, a w tym tygodniu - pełnym dużych wahań cen - zyskała ponad 4 proc. Zwyżki notowań mogą okazać się jednak ograniczone, bo na rynkach są obawy o słabnącą kondycję globalnej gospodarki - podają maklerzy.
rozwiń zwiń