X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

"Pieniądz nie śpi": kiedy mamy do czynienia z migracją zarobkową?

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2019 09:10
Jak się okazuje, ponad 90 procent polaków odrzuca plany wyjazdui za pracą. Z raportu "Migracje zarobkowe Polaków" Work Service, głównym tego powodem jest dobra sytuacja na rynku i atrakcyjna praca w miejscu zamieszkania. O wyjazdach za pracą z Andrzejem Kubisiakiem z Polskiego Instytutu Ekonomicznego rozmawiała Sylwia Zadrożna.
Audio
  • Z Andrzejem Kubisiakiem rozmawia Sylwia Zadrożna (Jedynka)
Pasażer, którego lot został np. odwołany lub opóźniony, reklamację w pierwszej kolejności powinien złożyć do przewoźnika.
Pasażer, którego lot został np. odwołany lub opóźniony, reklamację w pierwszej kolejności powinien złożyć do przewoźnika.Foto: Pixabay

Ekspert mówił, że migracja zarobkowa jest związana ze zmianą miejsca zamieszkania, podyktowaną szukaniem nowej pracy. Nie ma znaczenia, czy wyjeżdżamy za granicę, czy do innego miasta w kraju.

Tymczasem Polacy deklarują, że chętniej wyjadą za pracą za granicę, niż do innego miejsca w Polsce. To zła wiadomość, bo, jak wskazuje Andrzej Kubisiak, nasz kraj jest bardzo zróżnicowany jeśli chodzi o rynek pracy - są na przykład miejsca takie jak południe Mazowsza czy północna część województwa warmińsko-mazurskiego, gdzie bezrobocie jest bardzo wysokie.

- Migracje wewnętrzne z pewnością pomogłyby wyrównać te dysproporcje - podkreśla ekspert.

Bariery migracyjne: pieniądze i wiek

Co powstrzymuje nas przed migracjami? Według Andrzeja Kubisiaka - barierą są przede wszystkim koszty przenosin i życia w nowym miejscu. Tu jednak piłka jest po stronie pracodawców, którzy mogą proponować podwyżki w przypadku przeprowadzki. Problemem jest też wiek - wewnątrz kraju migrują przede wszystkim osoby młode.

A kto wyjeżdża za granicę? Jak mówi Andrzej Kubisiak, często to ludzie relatywnie słabiej wykształceni, którzy mają problem ze znalezieniem dobrze płatnej pracy w kraju. Dla takich osób wyjazd do innego kraju bywa atrakcyjnym rozwiązaniem, bo pozwala na zdecydowanie wyższe zarobki i skokowy wzrost stopy życiowej.

Naczelna Redakcja Gospodarcza, Jedynka, Sylwia Zadrożna, md

Zobacz więcej na temat: migracja emigracja zarobkowa

Czytaj także

Mobilność Polaków. Emigracja zagraniczna łatwiejsza niż krajowa?

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2018 19:00
Z badań "Work service" wynika, że niemal połowa Polaków chce dojeżdżać do pracy nie dalej niż 15 km, a co trzeci jest gotów przemierzać się do 50 km. Jesteśmy jednak skłonni wyjeżdżać za granicę i zmienić swoje życie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Migracja Polaków. Jak samorządy mogą ich zatrzymać?

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2018 18:53
Migracja znaczy tyle, co przesiedlenie. Tym jednym słowem, począwszy od zamierzchłych czasów, można byłoby opisać historię ludzkości. Migrację, ze względu na zasięg dzieli się na zewnętrzną - przekraczającą granice państw oraz wewnętrzną - w ramach danego kraju. Jaką rolę w łagodzeniu migracyjnych problemów mogą odegrać samorządy? Co zrobić na ich poziomie by emigranci wróili do kraju? Czy emigracja wewnętrzna jest jeszcze problemem polskich wsi i polskich małych miasteczek?
rozwiń zwiń