X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Porozumienie samorządu i organizacji przedsiębiorców ws. projektu „Śląskie. Techno-Staże”

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2019 16:28
Staże, praktyki i szkolenia zawodowe przewiduje projekt o roboczej nazwie „Śląskie. Techno-Staże”, który będzie, kosztem 20 mln zł, realizowany w woj. śląskim we współpracy m.in. samorządu i przedsiębiorców.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock

Chodzi o lepsze dostosowanie ofert edukacyjnych szkół o profilu zawodowym z regionu do kluczowych potrzeb gospodarki.

Porozumienie o współpracy w sprawie wspólnego opracowania wniosku o dofinansowanie tego projektu podpisali we wtorek przedstawiciele samorządu woj. śląskiego i Izby Rzemieślniczej oraz Małej i Średniej Przedsiębiorczości w Katowicach, Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach i Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. "Śląskie. Techno-Staże" mają być realizowane w latach 2019-22 ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego.

Marszałek woj. śląskiego Jakub Chełstowski podkreślił, że bardzo poważnym problemem gospodarki jest brak wykwalifikowanych pracowników w części branż. Chodzi o to, by kształcenie dostosować do potrzeb rynku pracy i oczekiwań pracodawców – wskazał. Jak przypomniał, w ostatnich latach przemysł na Śląsku, wcześniej ukierunkowany głównie na górnictwo, zmienił swój charakter. Dziś dziesiątki tysięcy miejsc pracy w regionie są związane z nowoczesnymi technologiami.

- Ten projekt jest odpowiedzią na zapotrzebowanie m.in. KSSE i izby branżowej, żeby wdrożyć młodych ludzi do tego, by - wchodząc na rynek pracy - mieli dobre kompetencje, dobre kwalifikacje, nie musieli się zbyt długo przyuczać, pozostali w regionie i tutaj pracowali i rozwijali się - wskazał Chełstowski.

Na różnorakie przedsięwzięcia w ramach projektu zostanie przeznaczonych 20 mln zł. Do udziału w nim będą mogły przystąpić szkoły i lokalne samorządy. Jak zaznaczył marszałek, projekt ma charakter pozakonkursowy, będą w nim przyjmowane do realizacji najlepsze pomysły, gwarantujące skuteczną poprawę rynku pracy. Przedstawiciele samorządu woj. śląskiego podkreślają, że wszystko ma odbywać się w bezpośredniej współpracy z przedsiębiorcami – tak, by odpowiadać na ich potrzeby.

W ramach projektu ma powstać Rada Edukacji Zawodowej, która będzie na bieżąco aktualizować zmieniające się uwarunkowania rynku pracy i zapotrzebowanie na szkolenie konkretnych specjalistów. W skład Rady wejdą przedstawiciele samorządu i środowisk branżowych.

Prezes Izby Rzemieślniczej oraz Małej i Średniej Przedsiębiorczości w Katowicach Jan Klimek ocenił, że to bardzo ważny projekt dla śląskiej gospodarki. Przekonywał, że młodzi ludzie będą mogli dzięki temu zdobyć cenne umiejętności, a wraz z nimi – dobrą pracę. Izba będzie jednym z podmiotów, które będą prowadziły staże. Klimek wyraził nadzieję, że wiele wyszkolonych w ten sposób osób założy później własne firmy, w których zatrudni rzemieślników.

Prezes KSSE Janusz Michałek podkreślił, że dobrze wyszkolone kadry są kluczowe dla inwestorów – zarówno tych obecnych, jak i przyszłych. - Śląskie. Techno-Staże to takie nowe otwarcie – pokazanie młodym ludziom, że w regionie są bardzo dobrzy pracodawcy (…) Te mechanizmy także spowodują, że damy bardzo dobrą, atrakcyjną ofertę dla inwestorów, tych obecnych, jak i przyszłych - powiedział. Prezes przypomniał, że przed laty w Polsce bardzo ograniczono szkolnictwo zawodowe, dziś do tego się wraca. Według Michałka obecnie na rynku najbardziej poszukiwani są m.in. elektrycy czy spawacze.

W minionym roku KSSE pozyskała 51 nowych inwestycji, wartych w sumie ponad 2,5 mld zł. Inwestorzy zadeklarowali stworzenie co najmniej 2,1 tys. nowych miejsc pracy i utrzymanie ponad 20 tys. istniejących.

PAP, NRG, kw 

Zobacz więcej na temat: edukacja Śląsk zatrudnienie
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Od września szkoły branżowe. To będzie prawdziwa rewolucja?

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2017 13:42
Od września zostaną wprowadzone zmiany w szkolnictwie zawodowym - zamiast szkół zawodowych powstaną szkoły branżowe pierwszego stopnia.
rozwiń zwiń