more_horiz
Gospodarka

Polscy naukowcy pracują nad wykorzystanie roślin strączkowych zastępujących soję GMO

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2019 08:00
W grudniu podsumowano trwające od 2010 roku w Polsce, działania mające na celu zwiększenie produkcji roślin zawierających duże ilości białka paszowego. Mogą one zastępować soję modyfikowaną genetycznie. Więcej na ten temat w radiowej Jedynce w materiale Dariusza Kwiatkowskiego. 
Audio
  • Na temat programów badawczych dotyczących wykorzystania roślin strączkowych w rolnictwie, które mają zastąpić soję GMO - mówił w radiowej Jedynce prof. Jerzy Księżak z Instytutu Uprawy, Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach w rozmowie z Dariuszem Kwiatkowskim/Naczelna Redakcja Gospodarcza
Soja jest najpopularniejszym źródłem białka roślinnego
Soja jest najpopularniejszym źródłem białka roślinnegoFoto: Shutterstock

Przypomnijmy, że na przestrzeni kilku ostatnich lat wprowadzono dopłaty do tego rodzaju produkcji rolniczej, a także podjęto badania naukowe w ramach programów wieloletnich. Miały one szeroki zakres i dotyczyły kilku obszarów - wyjaśnia prof. Jerzy Księżak z Instytutu Uprawy, Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach.

Efekty działań zmierzających do zwiększenia produkcji białka roślinnego są już widoczne.

W  końcu ubiegłego roku Komisja Europejska przyjęła sprawozdanie w sprawie rozwoju produkcji białka roślinnego w krajach unijnych. Phil Hogan, unijny komisarz do spraw rolnictwa i rozwoju obszarów wiejskich, powiedział, że „europejska produkcja roślin wysokobiałkowych nie jest na tyle duża, aby zaspokoić rosnący popyt na produkty z tego sektora”.

Naczelna Redakcja Gospodarcza, Dariusz Kwiatkowski, kw 

 

 

 

Zobacz więcej na temat: rolnictwo GMO
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Koniec soi GMO w paszach dla zwierząt. Co ją zastąpi?

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2018 09:00
Soję modyfikowaną genetycznie będzie można stosować w paszach dla zwierząt do 2024 roku - tak przewiduje projekt ustawy o kolejnym moratorium pozwalającym na stosowanie soi GMO w Polsce. Taką soję w przyszłości miałby zastąpić uprawiane w Polsce rośliny strączkowe - czy te plany są realne?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pasze GMO jeszcze przez dwa lata. Jest projekt ustawy

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2018 15:20
Resort rolnictwa zaproponował przesunięcie obowiązywania zakazu stosowania pasz genetycznie modyfikowanych o kolejne dwa lata do 1 stycznia 2021 roku. Projekt noweli został przekazany w październiku do Stałego Komitetu Rady Ministrów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prezydent podpisał ustawę o paszach. Stosowanie GMO wydłużone o 2 lata

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2018 18:50
Prezydent Andrzej Duda podpisał w piątek ustawę o paszach - poinformowała w piątek Kancelaria Prezydenta. Ustawa zakłada wydłużenie o dwa lata - do 1 stycznia 2021 r. - okresu, w którym można stosować pasze GMO w żywieniu zwierząt. Wykorzystuje się je głównie w chowie drobiu i świń.
rozwiń zwiń