X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Nadal duży popyt na pracowników, głównie w przemyśle

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2019 08:04
Popyt na nowych pracowników nie słabnie - największe od stycznia do marca 2019 roku zgłosił sektor przemysłowy. Zatrudniać chce co piąta firma produkcyjna, jednak nie wiadomo, czy świadczy to o optymizmie przedsiębiorców, czy o chłodnej kalkulacji  - mówi Katarzyna Pączkowska, dyrektor w agencji zatrudnienia Manpower.
Audio
  • Nadal duży popyt na pracowników, głównie w przemyśle (Aleksandra Tycner/Naczelna Redakcja Gospodarcza)
Wskaźnik PMI obrazuje m.in. nastroje wśród menedżerów branży przemysłowej.
Wskaźnik PMI obrazuje m.in. nastroje wśród menedżerów branży przemysłowej.Foto: shutterstock, Zapp2Photo

Rozmówczyni NRG mówi, że planowane zwiększenie zatrudnienia to nie tylko efekt dobrych wskaźników gospodarczych, ale też próba zabezpieczenia przed coraz większą rotacją pracowników.

- Pracownicy produkcyjni w wiekszości regionów Polski mają większe możliwości znalezienia nowych ofert pracy, chętniej też decydują się na zmianę pracodawcy, wybierając nie tylko te firmy, które lepiej płacą, ale też takie, które lepiej o nich zadbają. Sami pracownicy wskazują, że dla nich duże znaczenie mają takie aspekty jak atmosfera pracy czy kultura organizacyjna - dodaje Katarzyna Pączkowska.

Pracodawcy obawiają się mimo wszystko odpływu części Ukraińców do Niemiec i wielu z nich decyduje się na pozyskiwanie pracowników z rejonu Azji, głównie Nepalu, Bangladeszu i Filipin. To jednak, jak wskazuje ekspertka, nieuchronnie wiąże się z wyższymi kosztami. Największe wzrosty zatrudnienia są prognozowane na południu kraju.

Firmy mniej optymistyczne

Generalnie jednak optymizm pracodawców co do roku 2019 jest mniejszy niż był u progu 2018 - mówi Robert Lisicki z Konfederacji Lewiatan. Nowych pracowników chce zatrudnić 1/5 pracodawców, co jest mniejszym odsetkiem niż rok temu. Robert Lisicki podkreśla, że w tym roku na rynku pracy raczej nie będzie rewolucji, bo firmy skupiają się teraz nie tylko na pozyskaniu nowych, ale też na utrzymaniu dotychczasowych pracowników. Wskazuje przy tym, że coraz trudniejsze dla firm jest otoczenie prawne i instytucjonalne.

A wynagrodzenia już w 2018 roku w przemyśle były rekordowe - mówi ekspert Lewiatana - bo wzrosły średnio o 7 procent. Trudno będzie wygospodarować pieniądze na dalsze podwyżki.

Naczelna Redakcja Gospodarcza, Jedynka, Aleksandra Tycner, md

Zobacz więcej na temat: firma Aleksandra Tycner
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Firma społecznie zaangażowana, to zysk na drugim planie

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2018 19:07
Ekonomia społeczna to dziedzina, o której niewiele się mówi a jeszcze mniej się o niej wie. W wielkim skrócie to  narzędzia biznesowe wykorzystywane do osiągania celów społecznych np. tworzenie miejsc pracy dla ludzi wykluczonych społecznie. Polski model ekonomii społecznej ma niestety więcej wad niż zalet i wymaga pilnej zmiany. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Chcesz płacić tzw. "mały ZUS"? Masz czas do 8 stycznia na złożenie wniosku

Ostatnia aktualizacja: 31.12.2018 09:47
Od 1 stycznia 2019 r. wejdzie w życie ustawa o niższych składkach ZUS dla przedsiębiorców prowadzących jednoosobową działalność, których roczne przychody nie przekraczają 30-krotności minimalnego wynagrodzenia. Rejestracja przedsiębiorców uprawnionych do płacenia mniejszych składek ZUS jest możliwa tylko do 8 stycznia - przypomina rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców.
rozwiń zwiń