X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

PPK najpierw pojawią się w dużych firmach

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2018 08:15
1 stycznia debiutują Pracownicze Plany Kapitałowe. Jednak realne skutki pojawią się w drugiej połowie przyszłego roku, bo obowiązek tworzenia  PPK przez przedsiębiorstwa rozpoczyna się 1 lipca 2019 roku i na pierwszy ogień idą te największe, zatrudniające powyżej 250 osób.
Audio
  • PPK od nowego roku. Na pierwszy ogień idą duże firmy (Aleksandra Tycner/Naczelna Redakcja Gospodarcza)
13 emerytura w kwocie 1100 złotych brutto będzie wypłacana z urzędu, bez wypełniania wniosków od 1 maja.
13 emerytura w kwocie 1100 złotych brutto będzie wypłacana z urzędu, bez wypełniania wniosków od 1 maja.Foto: shutterstock, And-One

Adam Gola, przezes Powszechnego Towarzystwa Emerytalnego Pocztylion Arka mówi, że firmy będą musiały utworzyć fundusz PPK, a pracownik będzie mogł wypisać się z programu. Co 4 lata będzie jednak ponownie zapisywany przez pracodawcę, ale i wówczas nie będzie miał problemu z opuszczeniem programu.

- System jest bardzo elastyczny i jest tak skonstruowany, by dać jak najwiekszą korzyść pracownikom - podkreśla.

System obowiązkowo obejmie osoby do 55. roku życia, ale osoby starsze mogą się dobrowolnie do niego zapisać. Przy zmianie pracy pieniądze wędrują za pracownikiem - przypomina Adam Gola. Jeśli natomiast pracownik przejdzie do firmy, gdzie nie ma PPK, to zebrane wcześniej środki będą "pracować" u starego pracodawcy.

Nie trzeba czekać do 60-tki

Ustawodawca obniżył wiek, w którym będzie można sięgnąć po te pieniądze. Wynosi 60 lat dla kobiet i mężczyzn. Jeśli zrobimy to wcześniej, bo jednak są to prywatne środki, to trzeba będzie zwrócić dopłaty od państwa - mówi Bartosz Marczuk, wiceprezes Polskiego Funduszu Rozwoju. Jak dodaje, mimo że w takiej sytuacji będziemy musieli oddać część tego, co zaoszczędziliśmy, a także zapłacić podatek od zysków, to i tak będziemy "do przodu".

To są pieniądze prywatne. I jeśli ktoś chciałby je znacjonalizować, to z równym prawdopodobieństwem, jak mógłby to zrobić w wypadku naszych nieruchomości, lokat bankowych czy samochodu - zaznacza Bartosz Marczuk.

Pracownicze Plany Kapitałowe są przeznaczone dla około 11,5 mln  zatrudnionych. Będą wprowadzane etapami aż do 2021 roku - w zależności od wielkości firmy.

Naczelna Redakcja Gospodarcza, Jedynka, Aleksandra Tycner, md

Zobacz więcej na temat: Aleksandra Tycner emerytura
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Pracownicze Plany Kapitałowe wzmocnią nasz system emerytalny?

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2017 12:50
Od 2018 roku mają zacząć funkcjonować Pracownicze Plany Kapitałowe. W pierwszym etapie w firmach zatrudniających co najmniej 250 pracowników, a w drugim - mniej więcej od maja przyszłego roku - minimum 19 pracowników. PPK mają być uzupełnieniem i wzmocnieniem powszechnego systemu emerytalnego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kalkulator ZUS pomoże z decyzją ws. emerytury

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2018 12:30
Obliczenie własnej emerytury, a także określenie najkorzystniejszego momentu przejścia na nią to zagadnienia niezwykle ważne praktycznie dla wszystkich  pracujących. Pomaga w tym kalkulator emerytalny Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. To, jak działa, sprawdziła Aleksandra Tycner.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dlaczego w czerwcu nie warto było przechodzić na emeryturę?

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2018 15:35
Osoby, które zamierzają przejść na emeryturę często mają dylemat, w którym kwartale, czy miesiącu powinny to zrobić, żeby świadczenie było możliwie najwyższe, bo słyszały, że to ma znaczenie, ale nie rozumieją dlaczego.
rozwiń zwiń