X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Budowa bloku w Jaworznie największą inwestycją Grupy Tauron. Będzie kosztować 6 mld złotych

Ostatnia aktualizacja: 27.12.2018 14:20
Polski Fundusz Rozwoju przystąpił do spółki Nowe Jaworzno Grupa Tauron, która buduje blok węglowy o mocy 910 MW w Elektrowni Jaworzno. Fundusz, będący stroną umowy inwestycyjnej, opłacił pierwszą transzę kapitału w wysokości 100 mln zł – podała spółka.
Nowy blok Elektrowni Jaworzno ma kosztować ponad 6 mld zł.
Nowy blok Elektrowni Jaworzno ma kosztować ponad 6 mld zł.Foto: Pixabay

Przedstawiciele Tauronu podkreślają, że domknięcie finansowania na budowę bloku to duży sukces i gwarancja zakończenia tej inwestycji, która jest już zaawansowana w 85 proc. 

Domknąć finansowanie

Jak podała spółka Tauron Polska Energia, w rezultacie transakcji Fundusz Inwestycji Infrastrukturalnych – Kapitałowy Fundusz Inwestycyjny Zamknięty Aktywów Niepublicznych stał się wspólnikiem spółki Nowe Jaworzno Grupa Tauron (NJGT).

Umowa inwestycyjna, której stronami są Tauron Polska Energia, NJGT oraz Fundusz Inwestycji Infrastrukturalnych – Kapitałowy Fundusz Inwestycyjny Zamknięty Aktywów Niepublicznych i Fundusz Inwestycji Infrastrukturalnych – Dłużny Fundusz Inwestycyjny Zamknięty Aktywów Niepublicznych (których częścią portfela inwestycyjnego zarządza Polski Fundusz Rozwoju), została zawarta 28 marca 2018 r.

Na jej podstawie Fundusze - najpierw Fundusz Kapitałowy, a następnie Fundusz Dłużny - zainwestują w budowę bloku łącznie do 880 mln zł, w drodze obejmowania przez nie nowych udziałów w spółce celowej NJGT będącej obecnie jednoosobową spółką Tauron Polska Energia. Opłacanie kolejnych transz i ich wysokość jest uzależniona od ponoszenia wydatków NJGT.

„Domknięcie finansowania na budowę bloku węglowego w Jaworznie w trudnym otoczeniu regulacyjnym jest bez wątpienia dużym sukcesem. Jest również gwarantem zakończenia inwestycji, co nie byłoby możliwe bez efektywnej współpracy polskich podmiotów. Zaawansowanie budowy przekroczyło 85 proc.” - powiedział, cytowany w komunikacie, wiceprezes zarządu Tauron Polska Energia ds. zarządzania majątkiem i rozwoju Jarosław Broda.

Niebawem finalizacja projektu

„Obecnie trwają odbiory poszczególnych instalacji technologicznych do rozruchu oraz inne prace przygotowawcze do pierwszej synchronizacji bloku, która planowana jest w II kwartale 2019 roku. Oznacza to, że już niebawem projekt wejdzie w fazę finalizacji, by w 2019 r. blok mógł dostarczać energię do polskich domów i przedsiębiorstw” - dodał Borda.

„Mam dużą satysfakcję, że środki finansowe, którymi poprzez Fundusze, zarządza PFR wspierają kluczowe projekty inwestycyjne realizowane dla dobra polskiej gospodarki, takie właśnie jak Nowe Jaworzno Grupa Tauron” - zaznaczył prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys.

Wiceprezes Tauron Polska Energia ds. finansów Marek Wadowski przypomniał, że budowa bloku w Jaworznie to największa inwestycja Grupy Tauron, która jeszcze trzy lata temu była zagrożona. Dzięki pozyskaniu środków finansowych, w tym również z PFR, będzie można dokończyć budowę jednostki zgodnie z harmonogramem przy jednoczesnym zachowaniu wskaźników zadłużenia Grupy na poziomie gwarantującym stabilność finansową – podkreślił Wadowski.

Skąd paliwo?

Udział Funduszy w kapitale zakładowym NJGT na dzień oddania bloku energetycznego do eksploatacji powinien wynosić ok. 14 proc., a udział Tauron Polska Energia. co najmniej 50 proc. plus 1 udział.

Spółka Nowe Jaworzno Grupa Tauron powstała poprzez wydzielenie zorganizowanej części przedsiębiorstwa z Tauron Wytwarzanie i rozpoczęła działalność w kwietniu 2017 roku. 

Nowy blok Elektrowni Jaworzno, którego budowa ma kosztować ponad 6 mld zł, rocznie wytworzy ok. 6,5 terawatogodzin energii elektrycznej, co odpowiada zapotrzebowaniu 2,5 mln gospodarstw domowych. Planowane roczne zużycie węgla wyniesie do 2,8 mln ton.

Paliwo w większości będzie pochodzić z kopalń Grupy Tauron. Specjaliści wyliczyli, że po zakończeniu inwestycji do atmosfery trafi o 2 mln ton dwutlenku węgla mniej. Blok będzie przygotowany pod budowę instalacji wychwytywania CO2 ze spalin. Sprawność wytwórcza nowego bloku przekroczy 45 proc.

PAP, ak, NRG

Czytaj także

Energetyczne rozterki na kolejne dekady. Bez węgla ani rusz

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2018 16:20
Do konsultacji społecznych trafił projekt Planu Energetycznego do 2040 roku. Rząd stawia na atom, węgiel, fotowoltaikę, a energetyka wiatrowa ma stać na dwóch nogach - morskiej i lądowej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wacław Czerkawski: Polska musi opierać się na węglu

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2018 11:54
- Nasza energetyka oparta jest na węglu. W najbliższym czasie nie ma możliwości, żeby zastąpić go nośnikami odnawialnej energii - mówił na antenie Polskiego Radia 24 Wacław Czerkawski, przewodniczący Rady OPZZ Województwa Śląskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Po 2025 roku wysokoemisyjne elektrownie węglowe nie dostaną wsparcia finansowego

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2018 10:08
W nocy ze środy na czwartek przedstawiciele krajów członkowskich UE i Parlament Europejski porozumiały się ws. regulacji dot. rynku mocy. Elektrownie, w których emisje przekraczają 550 gr CO2 na kWh, nie będę mogły korzystać ze wsparcia państwa w ramach tego rynku po 1 lipca 2025 r.
rozwiń zwiń