more_horiz
Gospodarka

Kopalnia w Stonawie wznowi wydobycie po świętach

Ostatnia aktualizacja: 24.12.2018 13:08
W czwartek 27 grudnia zostanie wznowione wydobycie węgla w części kopalni w Stonawie, niezniszczonej w katastrofie przed czterema dniami. Wskutek wybuchu metanu zginęło wtedy 13 górników, w tym 12 Polaków.
Do wybuchu metanu doszło w kopalni Stonava w czeskiej Karwinie
Do wybuchu metanu doszło w kopalni Stonava w czeskiej KarwinieFoto: PAP/Andrzej Grygiel

Jak powiedział rzecznik spółki OKD, do której należy kopalnia, Ivo Czelechovsky, część wyrobisk, w której doszło do wybuchu, pozostanie odcięta specjalnymi tamami. Jest to obszar około 500 na 500 metrów. Tłoczy się tam azot, który ma ugasić pożar. Przez kilka najbliższych tygodni będzie sprawdzane stężenie gazów w zamkniętym wyrobisku. W czwartek będzie mogło wrócić do pracy 800 górników pracujących w kopalni, którzy od momentu katastrofy pozostają w domach.

Tragiczny wybuch

Wskutek wybuchu metanu w kopalni CSM zginęło 13 górników, w tym 12 Polaków i jeden Czech. Ciało jednej z ofiar wydobyto jeszcze w czwartek. Kolejne trzy ciała ratownicy wydobyli w niedzielę. Później z uwagi na zagrożenie kolejnym wybuchem przerwano prace w miejscu katastrofy.

Rzeczniczka szpitala w Ostrawie, w którym przebywają dwaj ranni polscy górnicy, powiedziała, że stan jednego z nich jest nadal krytyczny. Pojawiły się jednak oznaki drobnej poprawy. Stan drugiego górnika jest stabilny.

Naczelna Redakcja Gospodarcza, IAR/PAP, md

Zobacz więcej na temat: Czechy kopalnia w Karwinie
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Katastrofa w Karwinie. Ratownicy opanowali pożar, odnaleziono trzy ciała

Ostatnia aktualizacja: 23.12.2018 13:00
Ratownicy, którym udało się w niedzielę spenetrować fragment rejonu katastrofy w kopalni CSM Stonawa, odnaleźli i wydobyli na powierzchnię ciała trzech zabitych przez wybuch metanu polskich górników. Dalsza penetracja wyrobiska nie jest możliwa z powodu panujących tam trudnych warunków. Rejon zostanie otamowany. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czechy: trwa zbiórka na rodziny ofiar katastrofy w Karwinie

Ostatnia aktualizacja: 23.12.2018 20:49
W Czechach zebrano już około pół miliona koron, czyli prawie 83 tysiące złotych, na pomoc dla rodzin ofiar katastrofy w Karwinie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tragedia w kopalni Stonawa. Wstrzymano próby wydobycia ciał zmarłych górników

Ostatnia aktualizacja: 24.12.2018 06:30
W kopalni Stonawa koło Karwiny próby wydobycia ciał zmarłych górników zostały na razie wstrzymane. W czwartek w wyniku wybuchu metanu, a następnie pożaru w kopalni śmierć poniosło 12 polskich górników i jeden Czech. 
rozwiń zwiń