X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Minister rolnictwa rozmawiał z rolnikami o sytuacji na rynku

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2018 18:23
Ostatnie dni w ministerstwie rolnictwa i rozwoju wsi upływają na intensywnych spotkaniach i rozmowach ministra Jana Krzysztofa Ardanowskiego z rolnikami. Wspólnie z przedstawicielami kolejnych organizacji omawiane są sytuacje na poszczególnych rynkach i podejmowane próby wypracowywania rozwiązań zaistniałych problemów.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock

Minister Ardanowski zaprosił grupę rolników, która kilka dni temu protestowała przed zakładem mięsnym przy trasie S8. Mówiono o tym, co jest do zrobienia na rynku trzody chlewnej.

- Wystąpiłem do Ministra Finansów o wprowadzenie 23% VAT na tucz nakładczy - poinformował szef resortu rolnictwa.

- Prowadzone są również niezapowiedziane kontrole zakładów. Wyniki przedstawię na kolejnym spotkaniu, po ich zakończeniu. Oczywiście zakończeniu pewnego cyklu, a nie kontroli w ogóle. Te będą dalej prowadzone - dodał minister Ardanowski.

Minister przypomniał, że obecnie funkcjonujemy w ramach globalnego rynku, którego nie da się zamknąć.

- Możemy zamknąć czy wyeliminować import z tych krajów, które nie spełniają norm weterynaryjnych, sanitarnych, jakie obowiązują w Unii Europejskiej, czy z takich, które stosują w produkcji niedozwolone substancje, i to czynimy, ale główny problem, jaki jest obecnie na naszym rynku, to napływ żywności z innych krajów Unii Europejskiej. To nie jest import, tylko obrót wewnątrzwspólnotowy - powiedział minister Ardanowski i dodał, że w produkcji żywności jesteśmy krajem nadwyżkowym.

- Musimy eksportować nasze produkty rolne. Idzie to dobrze. Jesteśmy liczącym się na świecie eksporterem. Eksportujemy już za ok. 30 mld euro rocznie. Mamy dużą nadwyżkę eksportową i trzeba brać pod uwagę, że podejmowanie restrykcyjnych działań wobec innych unijnych producentów, do których jestem przez niektóre grupy rolników zachęcany, może spowodować skutek odwrotny. Skomplikowane są procesy rolnictwa. Ci, którzy nazywają się przywódcami rolników, powinni je rozumieć - podkreślił Jan Krzysztof Ardanowski.

Pojedynczy rolnik nie ma szans na przeżycie

Rolnicy w innych krajach występują na rynku tylko w formie zorganizowanej. W Danii żaden rolnik nie sprzedaje świń pojedynczo, bo go po prostu na to nie stać. Rolnicy zakładają tam spółdzielnie, grupy producenckie, żeby negocjować ceny, a jeśli to nie wystarcza, to zrzeszenia producentów.

- To jest kierunek, którego w Polsce nie unikniemy. Jeśli tego nie zrozumiemy, to gospodarstwa będą upadały i nikt temu nie będzie w stanie zaradzić. Pojedynczy rolnik nie ma szans na przeżycie. W Europie rolnicy działają wspólnie - podkreślił podczas dzisiejszych rozmów minister Jan Krzysztof Ardanowski.

Minister zaznaczył również, że rozumie protestujących i nie ma do nich żalu, ale zastanawia się, dlaczego nie przyszli na rozmowy wcześniej. Przypomniał, że od 2004 roku jesteśmy członkami Unii Europejskiej i działamy w jej ramach.

- Z najnowszych badań wynika, że dziś najbardziej proeuropejską grupą w Polsce są rolnicy. Prawie 90% z nich opowiada się za funkcjonowaniem w ramach UE – podkreślił minister.

Co dalej w eksportem produktów rolnych? 

Szef resortu zwrócił również uwagę na złożoność sytuacji międzynarodowej. Poinformował, że dotychczasowy odbiorca naszych wielu produktów - Rosja od kilku już lat przebudowuje swoje rolnictwo i sama z importera żywności staje się ogromnym jej eksporterem. Podobnie zmienia się sytuacja rolnictwa na Ukrainie.

Szef resortu poinformował również, że nie jest prawdą, jakoby sprowadzane do nas z Litwy mięso wieprzowe było zarażone. Sprowadzane mięso było przebadane, zdrowe i spełniało unijne wymagania. Wszystko odbywało się zgodnie z unijnymi przepisami. Wprowadzony zakaz wydawania zezwoleń na przywóz świń z Litwy został przez stronę litewską zakwestionowany jako niezgodny z prawem unijnym.

Minister zwrócił też uwagę, że czas dobrej koniunktury na rynkach rolnych był najlepszym momentem na wprowadzanie zmian, ale nie było wtedy ze strony rolników zainteresowania ich wprowadzeniem.

- Moją intencją jest takie zrestrukturyzowanie rolnictwa, aby rolnik czerpał swoje główne dochody z lokowania produktów na rynku - podkreślił minister.

Według szefa resortu niezbędna jest wspólna praca rolników, ich silne zorganizowanie, a także odbudowa przetwórstwa, w którym udziałowcami byliby oni sami.

NRG, komunikat, kw 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Rekompensaty, zwolnienia z podatków, ułatwienia dla rolników. Resort rolnictwa podsumował trzy lata pracy

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2018 13:05
Za rolnictwo jako element bezpieczeństwa żywnościowego i suwerenności kraju jest odpowiedzialny cały rząd - przypomniał minister rolnictwa, Jan Krzysztof Ardanowski podsumowując trzy lata pracy resortu. Szef resortu mówił nie tylko o samej branży, ale wspomniał o programach społecznych, które jako adresowane do wszyskich, trafiły także do rodzin wiejskich.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Minister rolnictwa: protest na A2 to manifestacja z okazji powstania nowej organizacji

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2018 08:00
- Nie wiem czy to, co otrzymałem od protestujących, to postulaty rolników. Według mnie, była to manifestacja z okazji powstania nowej organizacji – Agrounii. Protestujący nie przedstawili postulatów, ale dyspozycje dla rządu. Większości z nich, jako minister rolnictwa, nie mogę nawet zrealizować – twierdzi Jan Krzysztof Ardanowski, minister rolnictwa, w audycji "Sygnały dnia". 
rozwiń zwiń