X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Żartobliwa akcja czy potencjalne zagrożenie? Hakerzy znowu atakują drukarki

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2018 14:18
Zaskakujący cel ataku hakerów. Tym razem wzięli oni na cel... drukarki. Dzięki luce w zabezpieczeniach w zeszłym miesiącu udało im się przejąć kontrolę nad ponad 100 tysiącami drukarek na całym świecie, które na ich polecenie wydrukowały wezwanie do wsparcia dla popularnego youtubera PewDiePie'a. W ostatnich dniach atak się powtórzył.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: adike/Shutterstock.com

W wiadomości, którą wyrzucały z siebie przejęte przez hakerów drukarki, znalazło się wezwanie do zasubskrybowania kanału PewDiePie'a na YouTube i odsubskrybowania kanału T-Series, który goni youtubera w rankingu kanałów z największą liczbą subskrypcji. Hakerzy też "lojalnie" zaapelowali do użytkowników o aktualizację oprogramowania drukarki. Wszystko to było utrzymane w żartobliwym tonie.

BBC udało się porozmawiać przez sieć z jednym z hakerów. Jak podkreślił, celem jego ataku było zwrócenie uwagi na to, że takie ataki są niebezpieczne i mogą mieć konsekwencje w realnym życiu. Przekonywał przy tym, że złamanie luki w zabezpieczeniach drukarek może nawet pozwolić napastnikowi na zniszczenie urządzenia, bo zawartość czipów w drukarkach można nadpisywać tylko określoną liczbę razy.

- Jeśli zapętlisz to na wystarczająco długi czas, to czip się 'usmaży' i drukarka przestanie działać - dodał.

PewDiePie - w swoim stylu - całą sprawę wyśmiał.

Hakerzy utrzymują, że udało im się wydrukować swoje wiadomości na ponad 100 tysiącach drukarek na całym świecie.

Specjaliści od cyberbezpieczeństwa radzą, by, jeśli padliśmy ofiarą ataku, jak najszybciej zainstalować wszystkie łatki do oprogramowania drukarek i zastanowić się nad tym, czy rzeczywiście wszystkie urządzenia, z których korzystamy, muszą być podłączone do sieci. Ale inni eksperci wskazują, że do takiego ataku nigdy nie powinno dojść, bo przez sięć nie powinno się mieć możliwości uzyskania dostępu do drukarek. Wychodzi więc na to, że w tej kwestii sporo na sumieniu mogą mieć też administratorzy sieci, którzy, przez swoje niedopatrzenie, umożliwili hakerom przeprowadzenie takiego ataku.

Naczelna Redakcja Gospodarcza, BBC, YT, twitter, md

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak