more_horiz
Gospodarka

Zobacz, co dokładnie ustalono podczas COP 24. Wiemy o co chodzi w Pakiecie katowickim

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2018 13:38
Szczyt klimatyczny w Katowicach przejdzie do historii nie tylko z powodu spektakularnego skoku radości prezydenta CO24 Michała Kurtyki, ale przede wszystkim podpisanego przez 200 krajów Pakietu katowickiego.  Sprawdziliśmy, co zawiera pakiet, jakie są różnice w porównaniu z Pakietem paryskim. I dlaczego podpisanie tego porozumienia było tak ważne? 
Michał Kurtyka, wiceminister środowiska i prezydent COP24 świętujący zakończenie szczytu klimatycznego w Katowicach.
Michał Kurtyka, wiceminister środowiska i prezydent COP24 świętujący zakończenie szczytu klimatycznego w Katowicach. Foto: JANEK SKARŻYŃSKI/AFP EAST NEWS

Pakiet katowicki to porozumienie polityczne, które:  

 • przybliża świat do skutecznych działań w dziedzinie ochrony klimatu, dając przy tym możliwość wyboru własnej drogi dla poszczególnych krajów, jak należy podejść do redukcji emisji CO2
 • określa, w jaki sposób kraje będą przekazywać informacje na temat NDC (Nationally Determined Contributions), czyli dobrowolnych zobowiązań do redukcji emisji
 • wskazuje na pilną konieczność zwiększenia finansowania, dostępu do technologii i wsparcia przez kraje rozwinięte, tak aby wzmocnić działania podejmowane przez kraje rozwijające się
 • wzywa kraje do zwiększenia ambicji po 2020 r. i mobilizacji 100 mld dolarów rocznie na rzecz ochrony klimatu 
 • zachęca kraje do przedstawiania od 2020 r. długoterminowych strategii ograniczenia emisji
 • zachęca kraje, które już mają długoterminowe strategie do roku 2025, aby do 2030 r. przedstawiły kolejne i robiły to dalej, co pięć lat
 • nie zakłada redukcji emisji CO2 jako jedynego sposobu przeciwdziałania zmianom klimatu
 • to mapa realizacji postanowień Pakietu paryskiego
 • usunięto art. 6 Pakietu paryskiego, który zakładał utworzenie po 2020 r. nowego, międzynarodowego rynkowego mechanizmu handlu emisjami, opartego na sprawozdawczości, uniemożliwiającej podwójne naliczanie tych samych redukcji emisji

Na początek wyjaśnijmy o co chodziło z Pakietem paryskim. Otóż, został on podpisany podczas szczytu klimatycznego w Paryżu w 2015 roku przez 195 krajów. Porozumienie określiło plan działania, który ma uchronić świat przez groźbą zmian klimatu dzięki ograniczeniu globalnego ocieplenia poniżej 2 st. C.

Rządy osiągnęły wówczas porozumienie w kwestii:

 • długoterminowego celu, jakim jest utrzymanie wzrostu średniej temperatury na świecie znacznie niższego niż 2°C powyżej poziomu sprzed epoki przemysłowej
 • dążenia do tego, by ograniczyć wzrost do 1,5°C, gdyż znacznie obniżyłoby to ryzyko i skutki zmiany klimatu
 • konieczności jak najszybszego osiągnięcia w skali świata punktu zwrotnego maksymalnego poziomu emisji – przy założeniu, że krajom rozwijającym się zajmie to dłużej
 • doprowadzenia do szybkiej redukcji emisji zgodnie z najnowszymi dostępnymi informacjami naukowymi

W Katowicach zaczęła się historia światowej polityki klimatycznej

Pakiet katowicki tworzy reguły światowej polityki klimatycznej na najbliższe lata.

- To bezdyskusyjny i spektakularny sukces - mówili w niedzielę w Katowicach przedstawiciele polskiej prezydencji szczytu.

- Świat na tym skorzysta; skutecznie będziemy chronić klimat - ocenił podczas niedzielnej konferencji prasowej minister środowiska Henryk Kowalczyk.

Każdy kraj znajdzie swój sposób na ochronę klimatu

Każdy kraj włączy się na swój sposób, swoje możliwości, swoje specyficzne warunki geograficzne i przyrodnicze, w ochronę klimatu - mówił Henryk Kowalczyk, wyrażając nadzieję, że realizacja Pakietu katowickiego przerodzi się w - jak mówił - "wielki sukces".

- Szczególnie, że jesteśmy przynagleni przez publikację raportu IPCC, który pokazuje, że jeśli nie podejmiemy działań, to czekają nas wręcz katastroficzne skutki - podkreślił minister środowiska.

Dlatego przyjęcie dokumentu końcowego było tak ważne?

Najnowszy raport IPCC (Intergovernmental Panel on Climate Change - działający przy ONZ Międzyrządowy Zespół ds. Zmian Klimatu), który był opublikownay 8 października br. pokazuje, że jeśli nie podejmiemy działań związanych z ograniczeniem emisji CO2, to czekają nas wręcz katastroficzne skutki. 

Autorzy raportu stwierdzają, że wysiłki w celu ograniczenia wzrostu średniej temperatury są obecnie niewystarczające, a dodatkowo należy dążyć do ograniczenia tego wzrostu o 1,5, a nie o 2 stopnie, jak zapisano w Porozumieniu paryskim. 

Nie ma żadnych wątpliwości - naukowcy mówią jasno - globalne ocieplenie na świecie występuje, teraz od państw zależy, jak na to zjawisko zareagujemy.

Raport opracował zespół 91 naukowców z 40 krajów na zlecenie uczestników konferencji klimatycznej w Paryżu w 2015 roku. 

Szczyt klimatyczny w Katowicach rozpoczął się w niedzielę 2 grudnia. Wzięli w nim udział przedstawiciele prawie 200 państw. Według władz Katowic, w sumie wraz z obserwatorami i dziennikarzami w trwającym dwa tygodnie szczycie uczestniczyło ponad 21,5 tys. osób. Gościom pomagało ponad 400 wolontariuszy z około 40 krajów.

Naczelna Redakcja Gospodarcza, Katarzyna Walterska  

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Koszt polityki energetycznej to 70 mld euro do 2030 r.

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2018 16:37
Realizacja polityki energetycznej w wersji zaproponowanej przez Ministerstwo Energii będzie kosztowała do 2030 r. ok. 70 mld euro - wynika z zaprezentowanego w czwartek na COP24 raportu "Wkład polskiego sektora energetycznego w realizację globalnej polityki klimatycznej".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szczyt klimatyczny w Katowicach na półmetku: co uzgodniono, co w następnym tygodniu?

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2018 11:56
Polska prezydencja COP 24 zakończyła pierwszy tydzień prac podczas szczytu klimatycznego w Katowicach. Efektem są ważne uzgodnienia dotyczące m.in. globalnego partnerstwa na rzecz elektromobilności, czy deklaracja o wsparciu przez Bank Światowy działań proklimatycznych na świecie. Najważniejsze jednak przed nami.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Minister Środowiska: Pakiet Katowicki to skuteczne działania na rzecz ochrony klimatu

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2018 15:00
Przyjęty w sobotę w nocy na szczycie klimatycznym COP24 Pakiet Katowicki przybliża nas do skutecznych działań w dziedzinie ochrony klimatu - ocenił w niedzielę minister środowiska Henryk Kowalczyk, podsumowując efekty szczytu podczas konferencji prasowej w Katowicach. 
rozwiń zwiń