more_horiz
Gospodarka

Co czeka polską gospodarkę w 2019 r.?

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2018 20:42
-Polska gospodarka, ze wzrostem powyżej 5 proc. PKB rozwija się najszybciej w Europie i to trzeba docenić, ale to nie oznacza, że nie powinniśmy zapominać o ryzykach, które mogą popsuć ten nastrój – ocenia dr. Mirosław Bieszki, Konferencja Przedsiębiorstw Finansowych.
Audio
  • Co czeka polską gospodarkę w przyszłym roku, mówi w audycji Bardzo Ważny Projekt radiowej Trójki Mirosław Bieszki, Konferencja Przedsiębiorstw Finansowych./Wiktor Legowicz, Program III Polskiego Radia/.
Wskazując na pozytywy, gość radiowej Trójki, mówiąc o nowych rozwiązaniach prawnych, wskazuje nie tylko na zagrożenia, ale i na dobre i prorozwojowe rozwiązania  takie jak ustawa o sukcesji firm, czy regulacje premiujące innowacyjne firmy
Wskazując na pozytywy, gość radiowej Trójki, mówiąc o nowych rozwiązaniach prawnych, wskazuje nie tylko na zagrożenia, ale i na dobre i prorozwojowe rozwiązania – takie jak ustawa o sukcesji firm, czy regulacje premiujące innowacyjne firmyFoto: pixabay

Wskazując na główną przyczynę naszego wzrostu gospodarcze, czyli konsumpcję, mówi o największym problemie – czyli niewielkich inwestycjach prywatnych.

Problem z inwestycjami prywatnymi

−Portfele naszych rodaków napędzają gospodarkę, ale największym pytaniem jest to, dlaczego nie wspierają je inwestycje prywatne. Te są poniżej oczekiwań – mówi ekonomista.

− To rodzi niepewność, która wynika z kilku przyczyn. Jedną z nich jest niestabilne otoczenie instytucjonalne i mam na myśli bardzo dużo nowych aktów prawnych – mówi gość Trójki.

Niepewność związana z nowymi rozwiązaniami prawnymi

Przypomina, że w przyszłym roku wchodzi exit Tax, czyli podatek od wyjścia z Polski, od lipca wchodzi  PPK, który oznacza dodatkowe koszty dla przedsiębiorców.

Wskazując na pozytywy, gość radiowej Trójki, mówiąc o nowych rozwiązaniach prawnych, wskazuje nie tylko na zagrożenia, ale i na dobre i prorozwojowe rozwiązania – takie jak ustawa o sukcesji firm, czy regulacje premiujące innowacyjne firmy.

W przyszłym roku czeka nas mniejszy wzrost PKB

−Ponadto, wszystko wskazuje na to, że obecny wzrost gospodarczy znajduje się na szczycie i możemy spodziewać się spowolnienia – mówi Mirosław Bieszki.

No i ten Brexit

Gość mówiąc o przyszłym roku powtarza, że czeka nas lekkie spowolnienie wzrostu gospodarczego, stąd szczególną uwagę należy przykładać do deficytu w handlu zagranicznym, na nastroje konsumenckie, które zaczynają się obniżać, a także na Brexit.

− Nie zapominajmy, że Wielka Brytania jest naszym drugim partnerem eksportowym, co ma wielkie znaczenie dla polskich przedsiębiorstw – mówi gość radiowej Trójki.

Wiktor Legowicz, jk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

MFW: wzrost gospodarczy zwolni, ale Polska na dobrej pozycji

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2018 15:47
W perspektywie kilku lat wzrost gospodarczy Polski zwolni, spadnie deficyt i dług - ocenia Międzynarodowy Fundusz Walutowy. Według MFW, dobra sytuacja gospodarki pozwala zmierzyć się z takimi wyzwaniami jak starzenie się społeczeństwa czy niska wydajność pracy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Eurostat: Polska w unijnej czołówce wzrostu gospodarczego

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2018 20:05
Polska osiągając w trzecim kwartale 5,1 proc. wzrostu PKB w porównaniu z tym samym okresem przed rokiem należy do najszybciej rozwijających się gospodarek w UE - wynika z danych Eurostatu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polska gospodarka ma nadal potencjał do wykorzystania

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2018 20:37
Polska gospodarka rozwijała się w tempie 5,1 proc. trzecim kwartale, w ujęciu rocznym. To jest bardzo dobry wynik. I trochę zaskakujący, ponieważ ekonomiści spodziewali się raczej spadku tempa wzrostu PKB poniżej 5 proc.
rozwiń zwiń