more_horiz
Gospodarka

Emerytury będą zwolnione z części podatków? Sejm pracuje nad projektem

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2018 10:02
Sejm zajmuje się obywatelskim projektem emerytury bez podatku, prawdopodobnie trafi on do komisji. Zakłada on zwolnienie emerytur z podatku dochodowego i składki zdrowotnej.
Audio
  • Mieczysław Kasprzak: zmiany są potrzebne, bo emeryci są jedną z bardziej pokrzywdzonych grup społecznych w ostatnich latach (IAR)
  • Joanna Borowiak: projekt promuje PSL, który pozwolił na podniesienie wieku emerytalnego (IAR)
Teraz roczna podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe w danym roku kalendarzowym nie może być wyższa od kwoty odpowiadającej 30-krotności prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce na dany rok.
Teraz roczna podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe w danym roku kalendarzowym nie może być wyższa od kwoty odpowiadającej 30-krotności prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce na dany rok.Foto: shutterstock, And-One

Projekt jest obywatelski, ale promuje go PSL. Poseł ludowców Mieczysław Kasprzak mówił, że zmiany są potrzebne, bo emeryci są jedną z bardziej pokrzywdzonych grup społecznych. Jego zdaniem, zwolnienie świadczeń z podatku dochodowego i składki zdrowotnej to pomysł "sprawiedliwy, uczciwy i oczekiwany przez emerytów i rencistów". W opinii posła, te grupy są oszukiwane, ponieważ często podaje się, ile zarabiają, ale nie podkreśla się, że jest to kwota brutto.

Zarzuty do ludowców

Prawo i Sprawiedliwość z racji tego, że jest to projekt obywatelski, jest za skierowaniem go do dalszych prac w komisji. Krytykuje natomiast jego zapisy. Zastrzeżenia posłanki PiS Joanny Borowiak budziło to, że projekt promuje PSL, które w latach 2007-2015 współrządziło krajem. Jak podkreśliła, ludowcy wtedy zgodzili się na podwyższenie wieku emerytalnego i na "łatanie dziury budżetowej pieniędzmi z OFE".

- Dziś szukacie pieniędzy na swoje, niezrealizowane projekty w podatku VAT, na którego wyciek przymykaliście oczy, przez co budżet państwa stracił ponad 260 miliardów złotych - mówiła posłanka Borowiak.

Pod projektem emerytur bez podatku podpisy złożyło 140 tysięcy obywateli.

Naczelna Redakcja Gospodarcza, IAR, md

Zobacz więcej na temat: emerytura Sejm podatki
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Pomysł pracodawców na emeryturę obywatelską – minimalne świadczenie, ale bez składek na ZUS

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2018 17:46
Emerytura dla każdego w takiej samej wysokości - propozycja Warsaw Enterprise Institute oraz Związku Przedsiębiorców i Pracodawców – zmieniłaby system emerytalny w Polsce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

W Sejmie o podatkach. Od uszczelniania do upraszczania

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2018 16:55
9-procentowa stawka CIT dla najmniejszych firm, wydłużenie stosowania ulgi mieszkaniowej - to niektóre propozycje zawarte w rządowym projekcie nowelizacji podatkowych, którego pierwsze czytanie odbyło się w Sejmie. Zmiany poparły wszystkie kluby.
rozwiń zwiń