X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Rzecznik Finansowy ostrzega: pożyczkodawcy omijają przepisy i sztucznie zawyżają koszty

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2018 13:15
Rzecznik Finansowy ostrzega przed próbami omijania obowiązującego prawa przez pożyczkodawców. Z najnowszego raportu Rzecznika wynika, że niektóre firmy wykorzystują luki w prawie, by sztucznie zawyżać koszty udzielanych przez siebie pożyczek.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: create jobs 51/Shutterstock.com

- W ostatnich latach ustawodawca wprowadził szereg przepisów, które miały na celu ochronę interesów konsumentów korzystających z kredytów konsumenckich. Ich celem była generalnie poprawa pozycji pożyczkobiorców, a w szczególności ograniczenie kosztów pożyczek. Niestety w trafiających do nas wnioskach dostrzegliśmy próby omijania tych regulacji. Ponieważ od wdrożenia tych zmian minęło już kilkanaście miesięcy zebraliśmy w formie Raportu przypadki, które naszym zdaniem naruszają te regulacje – mówi Aleksandra Wiktorow, Rzecznik Finansowy, cytowana na stronie RF.

Liczba wniosków o interwencję w sprawach dotyczących kredytów konsumenckich stale rośnie. W tym roku do biura trafiło 1706 wniosków, a w zeszłym było ich nieco ponad 1500.

Nieuczciwe praktyki

Jak podaje Rzecznik Finansowy, niektórzy pożyczkodawcy dają klientom takie umowy, by klient został obciążony jak najwyższymi kosztami pożyczki. W tym celu np. sztucznie wydłużają okres pożyczki, żeby potem naliczyć dodatkowe opłaty, mimo że kredyt mógłby zostać bez problemu spłacony szybciej.

Inna metoda to tzw. rolowanie pożyczki, czyli udzielanie kolejnego kredytu na spłatę poprzedniego. Jako, że w obydwu przypadkach pieniędzy pożyczyć nie może ta sama firma, to tworzone są sieci firm, by takie rolowanie się udało. Niestety, każda pożyczka wiąże się z zawarciem nowej umowy, a to oznacza, że klienci są obciążani kolejnymi nadmiernymi kosztami.

Rzecznik Finansowy zwrócił też uwagę na naruszenia uprawnień klientów wynikających z tzw. ustawy reklamacyjnej. Jak się okazuje, niektóre firmy nie informowały klientów o wszystkich formach, w których można złożyć reklamację.

Naczelna Redakcja Gospodarcza, rf.gov.pl, md

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Jak uniknąć pułapki kredytowej

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2018 15:47
Za chwilę Święta Wielkanocne, więc być może są tacy, którzy postanowili się zapożyczyć, by je godnie spędzić.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Raport o pożyczkach dla firm: najważniejszy jest czas oczekiwania

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2018 09:15
30 proc. firm z sektora MŚP w bieżącej działalności korzysta z zewnętrznego finansowania - wynika z kwietniowej analizy Krajowego Rejestru Długów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rolowanie pożyczek, czy klientów? Chwilówki pod lupą UOKiK

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2018 13:06
Ostatnio głośno o nieuczciwych praktykach firm pożyczkowych, na które przybywa skarg. To m.in. wynik większej świadomości klientów. UOKIK bacznie przyglada się firmom udzielającym tzw. chwilówek. Wśród zarzutów są rolowanie pożyczek czy niezwracanie klientom kosztów pożyczki.
rozwiń zwiń