X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Transfer wiedzy z nauki do praktyki rolniczej

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2018 09:45
Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wspiera przedsięwzięcia innowacyjne. Konkretnie dotyczy to działania o nazwie „Współpraca”, w ramach którego tworzone są tak zwane Grupy Operacyjne. Właśnie one są beneficjentem tego działania.
Audio
  • Więcej na remat transferu wiedzy z nauki do praktyki rolniczej w radiowej Jedynce w materiale Dariusza Kwiatkowskiego (Naczelna Redakcja Gospodarcza)
Rolnictwo polskie jest bardzo zróżnicowane, dlatego oferta nowych technologii też musi być zróżnicowana
Rolnictwo polskie jest bardzo zróżnicowane, dlatego oferta nowych technologii też musi być zróżnicowanaFoto: shutterstock

- Ma ono umożliwić transfer wiedzy z nauki do praktyki rolniczej - wyjaśnia w radiowej Jedynce Tomasz Nowakowski, zastępca prezesa Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w rozmowie z Dariuszem Kwiatkowskim.

Grupy mogą przebierać różne formy organizacyjne, takie jak zrzeszenie, stowarzyszenie czy konsorcjum ubiegające się o wsparcie finansowe. Tworzą je: rolnicy, jednostki naukowo-badawcze, przedsiębiorcy i podmioty świadczące usługi doradcze. Taka współpraca powinna przyczynić się do powstania jakiegoś nowego produktu czy technologii. Przewidziano wsparcie, które ma w tym skutecznie pomagać. Maksymalna kwota dofinansowania w okresie całego Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich w latach 2014- 2020 może wynieść 5,5 mln złotych na jednego beneficjenta. Agencja dysponuje jeszcze dużymi środkami na ten cel w kwocie 250 mln złotych.

- Działanie "Współpraca" to część szerszego programu - podkreśla Paweł Szabelak z departamentu Rozwoju Obszarów Wiejskich Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

- Wpisuje się ono w ogólną ideę europejskiego partnerstwa na rzecz innowacji, które jest realizowane na obszarze całej Unii Europejskiej, praktycznie we wszystkich programach operacyjnych w obecnej perspektywie finansowej. Jest to jeden z priorytetów wdrażania innowacji w rolnictwie. Grupy operacyjne mogą liczyć na wsparcie finansowe, które ma im pomóc w realizacji projektów - zaznacza Tomasz Nowakowski i podkreśla zarazem, że w przypadku tego działania trudno jest precyzyjnie określić na jakie przedsięwzięcia można otrzymać dofinansowanie.

Zakłada się bowiem, że efektem udzielenia pomocy będzie jakiś produkt innowacyjny. A zatem chodzi o coś czego jeszcze nie ma. Dlatego łatwiej jest sprecyzować możliwości udzielenia wsparcia poprzez użycie kryterium dotyczącego zwrotu kosztów kwalifikowalnych. Takimi kosztami mogą być wydatki związane z: budową, przebudową lub remontem budynków, gdzie nowa technologia byłaby stosowana, z zakupem  nowych maszyn i urządzeń, prowadzonymi badaniami, wyposażeniem jednostek badawczych w nowy sprzęt, wprowadzaniem do produkcji rolniczej nowych odmian roślin.

Maksymalna kwota dofinansowania dla jednego beneficjenta ( podmiotu) w całym okresie realizacji Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 , wynosi 5,5 mln złotych.

Agencja dysponuje jeszcze na ten kwotą w wysokości 250 mln złotych. Zdaniem Krzysztofa Janiaka, zastępcy dyrektora Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie,  ważne jest właściwe przygotowanie podmiotów do zakładania Grup Operacyjnych. Pomaga w tym brwinowskie Centrum.

- My zatrudniamy w centrum czterech brokerów innowacji. To są osoby cały czas dostępne dla podmiotów zainteresowanych tworzeniem Grup Operacyjnych. Również  koordynujemy pracę szesnastu brokerów innowacji zatrudnionych w wojewódzkich Ośrodkach Doradztwa Rolniczego - dodaje.

Wnioski o wsparcie w ramach działania "Współpraca" są już przyjmowane i okres naboru potrwa do 17 grudnia bieżącego roku. Należy je  składać  w centrali Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Warszawie. Tam wnioski będą analizowane i weryfikowane, można też  uzyskać szczegółowe informacje na temat tego działania.

W wyniku poprzedniego, pilotażowego naboru wniosków o pomoc, przeprowadzonego w ubiegłym roku,  na dofinansowanie może liczyć obecnie 17 Grup Operacyjnych. Większość  podpisała już  umowy  z Agencją Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, dotyczące  realizacji zaplanowanych przedsięwzięć.

Naczelna Redakcja Gospdoarcza, Dariusz Kwiatkowski, kw 

Zobacz więcej na temat: ARiMR rolnictwo technologie
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Rolnicy poszkodowani przez suszę otrzymują pieniądze

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2018 14:00
W kończącym się dziś naborze wniosków ws. pomocy suszowej Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wypłaciła dotychczas rolnikom ponad 1,16 mld zł.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Współpraca nauki, biznesu i rolników. Powstają innowacyjne rozwiązania dla rolnictwa

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2018 13:30
Działanie „Współpraca” wdrażane w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich ma umożliwić współpracę rolników, naukowców, przedsiębiorców i doradców rolniczych. Tworzą oni tak zwane Grupy Operacyjne. Celem podejmowanych przez nie działań jest zwiększenie  udziału rolników w dochodach ze sprzedaży produktów poprzez wprowadzenie innowacyjnych rozwiązań do praktyki rolniczej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Płyną pieniądze z tytułu płatności bezpośrednich

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2018 11:14
1,13 mln rolników otrzymało już zaliczki z tytułu płatności bezpośrednich za 2018 r. - poinformowała Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Do 23 listopada na konta rolników trafiło 8,4 mld zł.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Transfer wiedzy do rolniczej praktyki. Pomóc ma "Współpraca"

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2018 13:14
Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa dysponuje środkami na przedsięwzięcia innowacyjne w rolnictwie i gospodarce żywnościowej w ramach programu "Współpraca".
rozwiń zwiń