X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Wojna handlowa wyhamowała chiński wzrost

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2018 11:00
Tempo wzrostu w większości chińskich regionów jest niższe od celów przewidzianych na 2018 rok, do końca którego pozostał nieco ponad miesiąc – podał w poniedziałek hongkoński dziennik „South China Morning Post”, zestawiając oficjalne dane gospodarcze.
Audio

Z danych narodowego biura statystycznego wynika, że problem dotyczy 19 spośród 31 chińskich prowincji, regionów autonomicznych i miast wydzielonych. Według „SCMP” ich wzrost ogranicza prowadzona przez Pekin kampania redukcji zadłużenia oraz wojna handlowa z USA.

Presja na ugodę z USA

Niższe od oczekiwań tempo wzrostu w tak wielu regionach rodzi również obawy, czy Chinom uda się osiągnąć ogólnokrajowy cel wzrostu na 2018 rok, określony na około 6,5 proc. - pisze hongkoński dziennik. W pierwszych trzech kwartałach chińska gospodarka rosła w tempie 6,7 proc. rocznie, przewyższając roczny cel.

Według „SCMP” spadek tempa wzrostu w trzecim kwartale i obawy o dalsze spowolnienie w przyszłym roku zwiększają presję na prezydenta Chin Xi Jinpinga, by zaoferował ustępstwa i dążył do ugody w sporze handlowym z USA, gdy pod koniec miesiąca spotka się z amerykańskim prezydentem Donaldem Trumpem w Buenos Aires.

Groźba kolejnych taryf

Władze USA nałożyły już cła na chiński eksport wart 250 mld dolarów rocznie, by ukarać Pekin za nieuczciwe ich zdaniem praktyki handlowe, w tym kradzież amerykańskiej technologii. Prezydent Trump zapowiadał, że oczekuje „wspaniałej umowy” z Chinami, ale zagroził kolejnymi taryfami, jeśli nie zostanie ona uzgodniona.

„SCMP” zwraca uwagę, że władze części chińskich prowincji starają się przyspieszyć wzrost na ostatnie tygodnie roku, by osiągnąć zakładane cele. Gubernator regionu Ningxia zlecił podwładnym podniesienie w końcówce roku wydajności w kluczowych projektach, a gubernator prowincji Gansu – która w pierwszych trzech kwartałach odnotowała wzrost nieco powyżej zakładanego celu - zalecił urzędnikom jak najszybsze zwiększenie produkcji przemysłowej.

Sektor motoryzacyjny i elektroniczny pod presją

Choć rząd w Pekinie podkreślał, że jakość wzrostu jest ważniejsza od jego tempa, niewypełnienie celów może zmniejszyć szanse lokalnych urzędników na awans w hierarchii Komunistycznej Partii Chin (KPCh), co daje im dodatkową motywację do działania – pisze „SCMP”.

Z opublikowanej przez ten dziennik tabeli tempa wzrostu wynika, w największych tarapatach znajduje się miasto wydzielone Chongqing na zachodzie Chin. W pierwszych trzech kwartałach gospodarka tego regionu rosła w tempie 6,3 proc. - znacznie niższym niż cel na bieżący rok, który wynosi 8,5 proc.

Słabsza konsumpcja

Według ekonomisty z firmy Haitong International Securities Jianga Chao słabe wyniki w sektorze motoryzacyjnym i elektronicznym nie ograniczają się do Chongqingu. "Te branże odczuwają presję wewnętrzną i zewnętrzną w związku z wojną handlową USA-Chiny i słabnącą konsumpcją ze strony gospodarstw domowych, które pożyczyły zbyt wiele, by kupić nieruchomości” - ocenił w sprawozdaniu Jiang.

PAP, ak, NRG

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak