X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Procedura patentowa jest przewlekła i kosztowna. Mniejsze firmy na to nie stać

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2018 07:25
Zakończył się Tech Innovation Week 2018 - tydzień innowacji technologicznych, wydarzenie organizowane przez Inventity Foundation dla przedstawicieli instytucji rządowych, środowisk naukowych i biznesu. Jego celem było poszukiwanie skuteczności w procesach komercjalizacji i transferu technologii w Polsce.
Audio
  • Dlaczego w Polsce nowe technologie trudno jest skomercjalizować, a opatentowanie nowatorskiego wynalazku jest długą i kosztowną procedurą? O tym na antenie radiowej Jedynki mówili eksperci pytani przez Tomasza Matusiaka.
Polska pod względem innowacyjności gospodarki jest daleko za światową czołówką, choć przybywa opatentowanych wynalazków.
Polska pod względem innowacyjności gospodarki jest daleko za światową czołówką, choć przybywa opatentowanych wynalazków.Foto: Pixabay

Współpraca biznesu i nauki w Polsce mocno kuleje, i choć przybywa rodzimych  wynalazków, to ich opatentowanie jest żmudnym i przewlekłym procesem.

Jak mówiła w radiowej Jedynce - Katarzyna Chodyła-Gromek, rzecznik patentowy - Urząd Patentowy w długiej procedurze weryfikuje czy dany wynalazek posiada zdolność patentową. Jest to dość kosztowny proces.

Dla małego czy średniego przedsiębiorcy oznacza to spore wydatki na obsługę i przygotowanie zgłoszenia patentowego.

Czasami zdarza się tak - powiedziała ekspertka - że zgłoszony wynalazek traci swoją innowacyjność, bo zanim zakończy się cała procedura, może on już być wynalazkiem nieaktualnym.

Tomasz Matusiak, ak, NRG

Czytaj także

Firmy tracą krocie bez wsparcia rzeczników patentowych

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2018 11:37
Przedsiębiorstwa tracą pieniądze i pomysły rezygnując z kontaktu z rzecznikami patentowymi. Tak uważają uczestnicy konferencji zorganizowanej w ministerstwie przedsiębiorczości w ramach obchodów 100-lecia zawodu rzecznika patentowego.
rozwiń zwiń