more_horiz
Gospodarka

Premier Mateusz Morawiecki: chcemy, żeby pensje szybko rosły

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2018 13:27
Uwolniliśmy potencjał polskiej gospodarki, idzie ona w dobrym kierunku - mówił premier Mateusz Morawiecki w czasie Kongresu 590 w podrzeszowskiej Jasionce. Szef rządu zadeklarował przy tym, że władzom zależy, by pensje pracowników stawały się coraz wyższe.
Audio
  • Premier Mateusz Morawiecki: wykwalifikowane, dobrze opłacane kadry to motor rozwoju gospodarczego (IAR)
  • Kongres 590. Wystąpienie premiera Mateusza Morawieckiego (PR24)
Premier Mateusz Morawiecki na Kongresie 590
Premier Mateusz Morawiecki na Kongresie 590Foto: PAP/Darek Delmanowicz

- Uwolniliśmy potencjał polskiej gospodarki. Najszybszy wzrost gospodarczy w Unii Europejskiej w tym kolejnym kwartale, który podał Eurostat. Jest się z czego cieszyć - powiedział premier.

Premier: stawiamy na zrównoważony wzrost

Mateusz Morawiecki mówił, że zaproponowany przez rząd model wzrostu gospodarczego jest modelem zrównoważonego wzrostu.

- A przecież o to nam w szczególności chodziło, żeby gospodarka i społeczeństwo jechały, jak to się mówi, na jednym koniu - dodał.

Szef rządu podkreślił, że "gospodarka idzie w dobrym kierunku". - Chcemy, żeby szybko rosły wynagrodzenia naszych pracowników. Wierzymy, że wtedy pracodawcy, przedsiębiorcy, państwo będziecie jeszcze bardziej ich doceniać - powiedział premier.

Szef rządu wskazywał, że o postępie, jakiego dokonała Polska świadczy też to, że produkowane u nas towary są coraz lepsze.

- W czasach nie tylko PRL-u, ale jeszcze w pierwszych latach Trzeciej Rzeczpospolitej o jakimś towarze mówiono: a czy to jest zagraniczne?. Bo jak zagraniczne, to znaczyło, że dobre, że wyższej jakości. Dzisiaj zaczynamy pytać, czy to jest polskie, czy to jest polski produkt - nie tylko dlatego, że on jest nasz, ale coraz bardziej polski oznacza wysokiej jakości - zaznaczył.

Rozwój a obrona interesów

Premier przekonywał, że o jakości wzrostu gospodarczego Polski będzie decydować, jak to ujął, "walka o nasze interesy w Brukseli, w Waszyngtonie, w Nowym Jorku, w Londynie". Zaznaczył, że o te interesy trzeba rzeczywiście się troszczyć, a nie akceptować "poklepywanie po plecach".

Patriotyzm ekonomiczny w teorii i praktyce

Kongres 590, poświęcony m.in. kwestii gospodarczego patriotyzmu, kończy się dziś wieczorem. Bierze w nim udział około sześciu tysięcy biznesmenów, analityków, polityków i samorządowców. Wydarzenie swoją nazwę wzięło od prefiksu kodu kreskowego, którym oznaczane są towary wytwarzane przez nasze firmy. Wczoraj  Kongres 590 odwiedził prezydent Andrzej Duda. Patronat medialny nad wydarzeniem sprawuje Polskie Radio.

Naczelna Redakcja Gospodarcza, IAR/PAP, md

Zobacz więcej na temat: Kongres 590 Mateusz Morawiecki
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Kongres 590. Prezydent: przedsiębiorcy są zadowoleni z sytuacji gospodarczej

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2018 13:55
Prezydent Andrzej Duda podczas oficjalnego otwarcia Kongresu 590 powiedział, że przedsiębiorcy pozytywnie oceniają obecną sytuację gospodarczą w Polsce. Jak mówił, przychylnym okiem patrzą też na ustawę o Pracowniczych Planach Kapitałowych, która - według wcześniejszych zapowiedzi prezydenta - zostanie podpisana w poniedziałek.
rozwiń zwiń