X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Lasy Państwowe w odbudowie II Rzeczpospolitej

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2018 14:03
O Lasach Państwowych, które miały istotny udział w przemianach gospodarczych Polski, świętującej 100-lecie odrodzenia, mówił Krzysztof Trębski z Lasów Państwowych, gość audycji „Po pierwsze ekonomia czyli 100 lat przemian”, w Polskim Radiu 24.
Audio
  • O roli Lasów Pachowych w odbudowie II Rzeczpospolitej, mówił w radiowej Jedynce Krzysztof Trębski z Lasów Państwowych./Elżbieta Szczerbak, naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay

Tuż po 1918 r. pojawiły się pierwsze plany o utworzenie administracji leśnej, a samo przedsiębiorstwo Polskie Lasy Państwowe powstało w 1924 r., widząc potrzebę stworzenie systemu zarządzającego oraz ochraniającego lasy w Polsce.

Przypomina, że 24 czerwca 1924 r. rząd Władysława Grabskiego podjął uchwałę o powołaniu Lasów Państwowych, a dwa dni później prezydent Wojciechowski nadał im statut.

Jak podkreśla gość Polskiego Radia 24, wpływ Lasów Państwowych na odbudowę II Rzeczpospolitej  był bardzo duży.

Przedsiębiorstwo Polskie Lasy Państwowe powstawały w bardzo trudnych warunkach

Podkreślą też wyjątkowość czasów powstania Lasów.

− Mieliśmy wtedy walki na froncie, bardzo trudną sytuacje ekonomiczną. Na lasy została z jednej strony nałożona kontrybucja, czyli obowiązek dostarczenia bezpłatnie drewna na odbudowę kraju, z drugiej – prywatne lasy były wycinane, gdyż  był to tani opał i źródło szybkiego pieniądza, mówi Krzysztof Trębski.

Podkreśla rolę pierwszego dyrektora Lasów Państwowych Adama Loreta, który nakreślił wizję funkcjonowania Lasów Państwowych i ograniczył rabunkową gospodarkę leśną.

− Lasy Państwowe tworzyły własne tartaki, z inicjatywy dyrektora Loreta powołano spółkę PAGED, która zajęła się eksportem drewna, wybudowano nabrzeże w Gdyni, wylicza Krzysztof Trębski.

Przypomina, że Lasy Państwowe odegrały nie tylko wielka rolę ekonomiczną. Powstały też pierwsze Parki Narodowe – Białowieski, Pieniński, zalesiono nowe grunty.

Dodaje, że wciąż Lasy Państwowe zatrudniające 26 tys. osób są istotnym pracodawcą, do wykonania usług leśnych zatrudniają kolejne 50 tys. osób, ok. 2 mld zł trafia z Lasów do budżetu państwa i samorządów.

Elżbieta Szczerbak, jk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

PKP przypomina o kolejarzach-powstańcach. Wystawy na stołecznych dworcach

Ostatnia aktualizacja: 11.08.2018 14:44
W 2018 roku obchodzimy setną rocznicę odzyskania niepodległości, a w tych dniach wspominamy bohaterstwo Powstańców Warszawskich, którzy przed 74 laty chcieli uwolnić stolicę od okupanta. W walkach z Niemcami brało także udział wielu kolejarzy. Ich postacie przypomina PKP SA, która zorganizowała wystawy im poświęcone na warszawskich dworcach.
rozwiń zwiń