X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x
Gospodarka

Wrzesień rekordowo dobry dla kredytów mieszkaniowych

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2018 17:00
We wrześniu banki udzieliły wartościowo o 23,3 proc. więcej kredytów mieszkaniowych niż rok wcześniej - poinformowało Biuro Informacji Kredytowej (BIK).
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay

"We wrześniu 2018 r. banki udzieliły łącznie 18,3 tys. kredytów mieszkaniowych na łączną wartość 4,684 mld zł". "Stanowi to wzrost o 9,7 proc. w ujęciu liczbowym i wzrost o 23,3 proc. w ujęciu wartościowym, w porównaniu do września 2017 roku" - podano.

Więcej kredytów 

"W pierwszych trzech kwartałach 2018 r. banki udzieliły łącznie 173,2 tys. kredytów mieszkaniowych na kwotę 42,22 mld zł. Oznacza to, że w porównaniu z analogicznym okresem 2017 r., banki udzieliły o 9,4 proc. więcej kredytów mieszkaniowych i na kwotę o 19,1 proc. wyższą" - poinformowano w komunikacie.

"Wrzesień 2018 roku jest już kolejnym rekordowo dobrym miesiącem dla kredytów mieszkaniowych, zarówno pod względem liczby, jak i wartości udzielanych kredytów" - zauważył główny analityk Biura Informacji Kredytowej prof. Waldemar Rogowski.

Dwucyfrowa dynamika 

"Dwucyfrowa dynamika wzrostu kredytów mieszkaniowych w trzech kwartałach br. w ujęciu wartościowym (19,1 proc.), po części wynika ze struktury udzielanych kredytów mieszkaniowych. 61 proc. wartości udzielonych w okresie styczeń – wrzesień 2018 r. kredytów mieszkaniowych przypada na kredyty powyżej 250 tys. zł" - podał Rogowski. Jak zaznaczył analityk, "za boom na rynku kredytowym odpowiadają więc w większości kredyty wysokokwotowe". 

Według GUS od stycznia do września 2018 r. rozpoczęto budowę 174 tys. mieszkań, czyli o 8,2 proc. więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Deweloperzy rozpoczęli budowę 100,3 tys. mieszkań, a inwestorzy indywidualni 69,5 tys. mieszkań.

Więcej pozwoleń 

W okresie dziewięciu miesięcy 2018 r. wydano pozwolenia lub dokonano zgłoszenia z projektem budowy 193,3 tys. mieszkań, tj. o 1,4 proc. więcej niż w analogicznym okresie ub. roku. Pozwolenia na budowę największej liczby mieszkań otrzymali inwestorzy budujący na sprzedaż lub wynajem (117,5 tys.) oraz inwestorzy indywidualni (71,2 tys.).

Według wstępnych danych GUS, w okresie styczeń - wrzesień 2018 r. oddano do użytkowania 129,7 tys. mieszkań, tj. o 4,4 proc. więcej niż przed rokiem. Lepsze wyniki odnotowali inwestorzy z dwóch dominujących na rynku mieszkaniowym form, tj. deweloperzy, którzy oddali do użytkowania 77,4 tys. mieszkań oraz inwestorzy indywidualni z wynikiem 48,6 tys. mieszkań.

PAP, ak, NRG

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Wysoki popyt na mieszkania nie będzie trwać w nieskończoność. Rynek może spowolnić

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2018 11:58
Choć mieszkania na rynku pierwotnym nadal sprzedają się bardzo dobrze – to niektórzy z większych deweloperów oceniają, że popyt może z czasem osłabnąć.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polak "na swoim". Dlaczego nie chcemy wynajmować mieszkań?

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2018 17:11
83% Polaków ma mieszkanie lub dom na własność, podczas gdy 40% Niemców i ponad połowa Szwajcarów wynajmuje lokum. Dlaczego Polacy wolą kupować mieszkania?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wtórny rynek mieszkań może czekać ożywienie

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2018 13:12
Ceny transakcyjne używanych mieszkań nie miały dużego przełożenia na oferty na rynku wtórnym – wynika z raportu przygotowanego przez Metrohouse i Expandera. Jak czytamy, wahania kwot nie przekraczały 2 proc., a w kilku miastach były zbliżone do tych sprzed miesiąca.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Na tle Europy wzrost cen mieszkań w Polsce umiarkowany

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2018 10:08
Polska notuje jeden z najniższych wzrostów cen nieruchomości w Unii Europejskiej, na poziomie 4 proc. – zauważa dyrektor generalny Polskiego Związku Firm Deweloperskich Konrad Płochocki. Jego zdaniem to bardzo dobra wiadomość dla Polaków, bo podnosi poziom zaspokojenia potrzeb mieszkaniowych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mieszkaniówka rośnie, ale kuleje budownictwo społeczno-czynszowe

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2018 13:36
Dane GUS pokazują, że rynek ciągle się rozwija. Wzrasta popyt na mieszkania i spotyka się to z rosnącą podażą. Mam nadzieję, że trend wzrostowy podaży będzie się utrzymywał - skomentował informacje Głównego Urzędu Statystycznego dotyczące budownictwa mieszkaniowego Włodzimierz Stasiak, wiceprezesa zarządu BGK Nieruchomości.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Za przeciętną pensję Polak może kupić 0,74 m kw mieszkania

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2018 08:58
Za średnią pensję możemy kupić dwa razy więcej m kw. mieszkania niż 10 lat wcześniej - powiedział dyrektor generalny Polskiego Związku Firm Deweloperskich Konrad Płochocki.
rozwiń zwiń