X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Logistyka i magazyny: będą nowe miejsca pracy, zwłaszcza w małych gminach

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2018 18:09
Branże związane z logistyką i dostawami rozpychają się w Polsce. Tylko w ciągu ostatniego półtora roku wybudowały ponad 3 miliony metrów kwadratowych różnych powierzchni.
Audio
  • Logistyka, obejmująca ,magazyny jak i firmy kurierskie, to kolejna branża stawiająca na rozwój w Polsce. A to oznacza nowe miejsca pracy. O tym w Ekspressie Gospodarczym radiowej Jedynki Polskiego Radia./Marcin Jagiełowicz, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/.
Branże związane z logistyką i dostawami rozpychają się w Polsce. Tylko w ciągu ostatniego półtora roku wybudowały ponad 3 miliardy metrów sześciennych różnych powierzchni.
Branże związane z logistyką i dostawami rozpychają się w Polsce. Tylko w ciągu ostatniego półtora roku wybudowały ponad 3 miliardy metrów sześciennych różnych powierzchni. Foto: Pixabay

Kolejne miliony są w budowie. I tak będzie jeszcze nawet przez kilkanaście lat - to kilka wniosków z opublikowanego dziś raportu Confidence Index.

Poziom optymizmu w branży logistycznej nadal wysoki

Ponad 57 punktów, to na wskaźniku Poziomu Optymizmu branż logistycznej, produkcyjnej i handlowej wynik dobry, choć nieco niższy niż przed rokiem. Z takim rezultatem Polska jest w środku europejskiej stawki obok Wielkiej Brytanii i Irlandii.

− W najbliższych latach firmy kurierskie czy internetowi giganci planują wybudowanie ponad 2 milionów metrów kwadratowych powierzchni logistycznych, na przykład magazynów - mówi Joanna Mroczek z CBRE.

Firmy logistyczne lokalizują magazyny nie tylko w centralnej Polsce

Jak wylicza, 10 procent wskazało, że będą budować magazyny w Polsce Wschodniej - w Lublinie, w Rzeszowie.

− Rozwój sieci dróg w tych regionach umożliwia rozwój tym firmom, które tam dostarczają przesyłki, mówi gość radiowej Jedynki.

I dodaje, że z tego widać, że firmy penetrują rynki, gdzie istnieje jeszcze dostąp do pracowników, gdyż jeszcze niedużo firm zostało tam zlokalizowanych.

− Z drugiej strony firmy szukają zupełnie niszowych lokalizacji, takich jak Szczecin, Gorzów, gdzie jest szansa na rozwój i jednocześnie dostęp do rynków zachodnich, mówi Joanna Mroczek.

Magazyny to nie tylko miejsca pracy, ale i olbrzymie wpływy podatkowe dla gmin

− Kolejne lokalizacje na mapie dostaw to miejsca pracy, a dla gmin podatki - mówi Marek Dobrzycki z Panattoni Europe.

Jak wyjaśnia, to są bardzo duże powierzchnie, stąd wpływają od nich olbrzymie podatki z tytułu podatków gruntowych, dzięki którym gminy mogą inwestować w szkoły, boiska, chodniki.

− Nasze magazyny zlokalizowane są najczęściej na obrzeżach dużych miast, w małych gminach, które dzięki środkom z naszych podatków, mogą się rozwijać, mówi gość Polskiego Radia.

Przed branżą nowe wyzwania: brak pracowników, nowe technologie

Największy problem branży to brak rąk do pracy. Już teraz firmy ratują się pracownikami zza wschodniej granicy. Nie wykluczają też w przyszłości zatrudniania pracowników z Nepalu, Bangladeszu czy Filipin.

Potężne pieniądze firmy będą inwestowały w rekrutacje czy utrzymanie pracowników. W budżecie będą też musiały wykroić środki na nowe technologie.

− Chodzi o obsługę przesyłek – temat ważny dla firm kurierskich – które testują różne rozwiązania dla dostarczania przesyłek, np. podczas naszej nieobecności w domu, mówi Joanna Mroczek.

Niektóre firmy logistyczne w skali roku zwiększyły sprzedaż nawet o 40 procent. Paliwem jest dla nich handel internetowy. Firmom może też pomóc nowe prawo o specjalnych strefach ekonomicznych.

− Mimo, że nowe rozwiązania dopiero weszły w życie, widać bardzo duże zainteresowanie firm zagranicznych, które chcą być np. w Łodzi, ale dotychczas nie było w mieście takich stref ekonomicznych, mówi Marek Dobrzycki. 

Choć najbliższe miesiące będą oznaczać wzrost dla branż logistycznej, handlowej i produkcyjnej - ponad 60 procent respondentów raportu przyznaje, że będą one trudniejsze niż poprzednie lata.

Marcin Jagiełowicz, jk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Zapowiada się rekordowy rok w nieruchomościach. Przyciągamy inwestorów z RPA i Malezji

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2018 16:00
Rok 2018 zapowiada się jeszcze lepiej niż rekordowy pod względem inwestycji w nieruchomości ubiegły rok. Aż 78 proc. inwestorów wskazuje, że ich aktywność inwestycyjna będzie taka sama lub większa niż w 2017 roku.
rozwiń zwiń