X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Bank Światowy: polska gospodarka w 2019 r. może zwolnić, ale mniej niż prognozowano

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2018 17:59
Polska gospodarka rośnie w szybkim tempie, ale w 2019 roku może zwolnić, tyle, że mniej, niż oczekiwano wcześniej, podał w komunikacie Bank Światowy.
Prognozy wzrostu PKB Polski na 2020 r. pozostawiono bez zmian na poziomie 3,6 proc. rocznie.
Prognozy wzrostu PKB Polski na 2020 r. pozostawiono bez zmian na poziomie 3,6 proc. rocznie.Foto: shutterstock, ImageFlow

Bank spodziewa się ponadto pogorszenia relacji deficytu do PKB

W 2018 r. wzrost PKB ma wynieść 4,7 procent.

W 2018 roku szybkie tempo wzrostu polskiej gospodarki osiągnie podobny poziom, co w roku ubiegłym i wyniesie 4,7 procent, dzięki konsumpcji prywatnej, wydatkom rządowym oraz odbiciu w inwestycjach prywatnych.

Wzrost PKB w 2019 może wynieść 3,9 proc.

Następnie, gospodarka może zacząć zwalniać do poziomu 3,9 procent w 2019 r. i 3,6 procent w 2020 r. – tak wynika z nowych prognoz Banku Światowego.

Obecne prognozy BŚ są jednak lepsze od wcześniejszych zapowiedzi

W kwietniu Bank Światowy oczekiwał, że produkt krajowy brutto (PKB) Polski wzrośnie w 2018 r. o 4,2 procent, w 2019 r. o 3,7 procent, a w 2020 r. o 3,5 proc.

Dlaczego Bank Światowy podniósł prognozy dla Polski?

„Podwyżka naszych prognoz odzwierciedla dobre dane napływające z polskiej gospodarki. Zarówno w Polsce jak i u największych partnerów handlowych Polski, koniunktura jest bardzo dobra. Dodatkowo, szybko rosną wydatki rządowe, odbiły też inwestycje” – mówi Carlos Piñerúa, przedstawiciel BŚ na Polskę i kraje bałtyckie.

 Co osłabia wzrost gospodarczy w Polsce?

"Jednocześnie widzimy, że zachodnioeuropejskie gospodarki, w tym niemiecka, zaczynają zwalniać. Na świecie rosną też tendencje protekcjonistyczne. W Polsce z kolei pracodawcy coraz bardziej narzekają na niedobory pracowników. Splot tych czynników prawdopodobnie doprowadzi do spowolnienia wzrostu w Polsce” – dodaje Piñerúa.

Brak ludzi do pracy hamuje tempo wzrostu gospodarczego w Polsce

− Prognoza BŚ dotycząca tempa wzrostu PKB i jego struktury na lata 2018-2020 nie odbiega istotnie od naszego scenariusza. Bank Światowy kreśli scenariusz łagodnego spowolnienia wzrostu gospodarczego, związanego głównie z narastającą barierą w postaci braku wykwalifikowanych pracowników. Oznacza to, że nie przewiduje on w 2019 r. silnego przyspieszenia wzrostu produktywności, które skompensowałoby negatywny wpływ coraz wolniej rosnącego zatrudnienia na PKB - powiedział PAP dr Jakub Borowski, główny ekonomista Credit Agricole Banku Polska.

 

Zagrożeniem jest wzrost deficytu do PKB z powodu rosnące wydatki socjalne i obniżenie wieku emerytalnego

Bank Światowy podał też, że "ryzykiem dla polskiej gospodarki jest również spodziewane pogorszenie się relacji deficytu do PKB". W tym roku deficyt może wynieść 1,6 procent PKB, by następnie zbliżać się do poziomu 2 procent w roku 2020, głównie ze względu na rosnące wydatki socjalne oraz obniżkę wieku emerytalnego. Dodatkowo, dyscyplinie budżetowej szkodzić może kalendarz polityczny, czyli wybory parlamentarne jesienią roku 2019".

PAP, jk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak