X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Za przeciętną pensję Polak może kupić 0,74 m kw mieszkania

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2018 08:58
Za średnią pensję możemy kupić dwa razy więcej m kw. mieszkania niż 10 lat wcześniej - powiedział dyrektor generalny Polskiego Związku Firm Deweloperskich Konrad Płochocki.
W okresie styczeń - wrzesień 2018 r. oddano do użytku 129,7 tys. mieszkań, tj. o 4,4 proc. więcej niż przed rokiem - podał GUS.
W okresie styczeń - wrzesień 2018 r. oddano do użytku 129,7 tys. mieszkań, tj. o 4,4 proc. więcej niż przed rokiem - podał GUS.Foto: Pixabay

"Polska zajęła 3 miejsce spośród 27 członków Unii Europejskiej w najnowszym raporcie 'Hypostat 2018', dotyczącym zmian w dostępności mieszkaniowej na przestrzeni ostatnich 10 lat" - podał PZFD.

Większa dostępność

"To zestawienie dotyczące stosunku średniej ceny mieszkania do średniego przychodu gospodarstwa domowego. Im wyższa lokata danego państwa, tym bardziej poprawiła się dostępność mieszkaniowa, czyli możliwość kupna większej liczby m kw. za przeciętną krajową pensję" - przypomniano.

"Z raportu REAS 'Rynek mieszkaniowy w Polsce – II kwartał 2018 r.' wynika, że przez ostatnią dekadę na większości analizowanych rynków obserwujemy systematyczną poprawę przeciętnego wynagrodzenia w mieście do uśrednionej ceny ofertowej mieszkania". "Także z informacji podawanych przez GUS i NBP wynika, że w 2007 r. mieszkańcy Polski za przeciętną pensję mogli kupić 0,38 m kw., natomiast w 2017 r. – już 0,74 m kw." - podał PZFD.

Przybywa mieszkań

"Prawie stuprocentowy wzrost tej wartości zawdzięczamy przede wszystkim wysokiej produkcji mieszkań. Zwiększająca się skala działalności deweloperskiej przyczyniła się do tego, że dzisiaj Polak może kupić za średnią pensję dwa razy więcej metrów kwadratowych". "Zawdzięczamy go także systematycznemu podwyższaniu wynagrodzeń, które wzrastają w szybszym tempie niż ceny nieruchomości" – dodał dyrektor PZFD. 

Jak podał we wtorek GUS, według wstępnych danych, w okresie styczeń - wrzesień 2018 r. oddano do użytkowania 129,7 tys. mieszkań, tj. o 4,4 proc. więcej niż przed rokiem. Z tego deweloperzy oddali do użytkowania 77,4 tys. mieszkań (o 7,5 proc. więcej niż w analogicznym okresie ub. roku).

Rosną ceny

Jak przypomina PZFD, według ostatnich analiz Eurostatu, wzrost cen mieszkań w Europie jest najwyższy od 6 lat - zarówno na rynku pierwotnym, jak i wtórnym. "W pierwszym kwartale 2018 roku ceny mieszkań wzrosły o 6 proc., natomiast średnie wzrosty cen mieszkań w krajach UE w tym czasie wyniosły 6,48 proc." - podał związek. Jak dodano, rekordzistą, z wartością niemal 14 proc. została Litwa.".

PAP, ak, NRG 


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Małe mieszkania trzymają cenę. Podaż nie nadąża za popytem

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2017 12:53
Nie słabnie popyt na nowe mieszkania. Od lat największym zainteresowaniem cieszą się najtańsze oferty, które dotyczą mieszkań o małym metrażu, zwłaszcza kawalerek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polak "na swoim". Dlaczego nie chcemy wynajmować mieszkań?

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2018 17:11
83% Polaków ma mieszkanie lub dom na własność, podczas gdy 40% Niemców i ponad połowa Szwajcarów wynajmuje lokum. Dlaczego Polacy wolą kupować mieszkania?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polacy coraz częściej płacą gotówką za mieszkania

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2018 13:33
Około 40 proc. transakcji na rynku mieszkaniowym w 2017 roku zawarto w gotówce. W przeciętnych warunkach rynkowych udział transakcji gotówkowych w mieszkaniówce nie przekracza 10 procent.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Co dalej z programem Mieszkanie Plus?

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2018 17:03
Program zapowiadał budowanie tanich mieszkań i wynajmowaniem ich za niski czynsz. Szybko okazało się, że takie rozwiązania doprowadzą do wzrostu kosztów materiałów budowlanych. Problemem były też braki kadrowe w branży. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mieszkaniówka rośnie, ale kuleje budownictwo społeczno-czynszowe

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2018 13:36
Dane GUS pokazują, że rynek ciągle się rozwija. Wzrasta popyt na mieszkania i spotyka się to z rosnącą podażą. Mam nadzieję, że trend wzrostowy podaży będzie się utrzymywał - skomentował informacje Głównego Urzędu Statystycznego dotyczące budownictwa mieszkaniowego Włodzimierz Stasiak, wiceprezesa zarządu BGK Nieruchomości.
rozwiń zwiń