X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

"Sto lat przemian": piękna porcelana z Ćmielowa

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2018 13:58
W naszym cyklu "Sto lat przemian" przedstawiamy firmy, instytucje i wydarzenia, które miały istotny wpływ na rozwój gospodarczy Polski. Dziś opowiemy o  Polskich Fabrykach Porcelany Ćmielów i Chodzież S. A. - jednym  z najstarszych polskich przedsiębiorstw, które przetrwało wszystkie dziejowe zawieruchy.
Audio
  • "Sto lat przemian": piękna porcelana z Ćmielowa (Dariusz Kwiatkowski/Naczelna Redakcja Gospodarcza)
Filiżanka z fabryki w Ćmielowie
Filiżanka z fabryki w ĆmielowieFoto: http://www.porcelana-cmielow.pl

Historia Ćmielowa sięga daleko w przeszłość. Ilona Frąk- Krzemińska, dyrektor do spraw eksportu w Polskich Fabrykach Porcelany Ćmielów i Chodzież mówi, że historyczną datą powstania firmy jest 1792 rok, ale jest to data umowna - wówczas firma nabyła przywileje i powstało zjednoczenie drobnych rzemieślników z Ćmielowa. Zorganizowana w jednym miejscu produkcja ruszyła w 1804 roku.

Na przestrzeni lat właścicielami fabryki byli przedstawiciele  rodzin magnackich, między innymi Małachowscy i Lubomirscy. W okresie  międzywojennym korzystano  ze wzorów francuskich - podkreśla Joanna Niedziela, dyrektor sprzedaży krajowej w Polskich Fabrykach Porcelany Ćmielów i Chodzież. W tamtym czasie odwzorowywano m.in. design popularny w Paryżu, wówczas powstał m.in. serwis Empire, wyprodukowany z myślą o Zamku Królewskim w Warszawie.

Po wojnie w produkcji dominowały wzory będące dziełem rodzimych twórców. Jak mówi Joanna Niedziela, byli to najczęściej projektanci z Instytutu Wzornictwa Przemysłowego w Warszawie, tacy jak Tomaszewski czy Duszniak.

Firma na swoim

Obecnie firma ma własne studio designu, którego szefem jest znany na świecie artysta Marek Cecuła. Wśród projektantów współpracujących obecnie z fabryką jest także profesor Stanisław Brach.

Ilona Frąk-Krzemińska uważa, że otwarciem nowego rozdziału w dziejach fabryki była jej prywatyzacja w 1997 roku.

- To takie drugie, nowe życie. Teraz sami rozwijamy markę Ćmielów i dbamy o jej umocnienie na rynku - dodaje.

Sprzyjają temu działania zmierzające do konsolidacji. W ich efekcie powstała Polska Grupa Porcelanowa - wyjaśnia Joanna Niedziela. Oprócz Ćmielowa w jej skład wchodzą też Zakłady Porcelany Stołowej "Lubiana", należące zresztą do tego samego właściciela.

Duża kadra

Polskie Fabryki Porcelany Ćmielów i Chodzież S. A. zatrudniają obecnie około 900 osób. Załoga całej grupy kapitałowej jest znacznie większa. Joanna Niedziela mówił, że cała Polska Grupa Porcelanowa zatrudnia ponad 2 tysiące osób. W zakładach w Ćmielowie i Chodzieży produkuje się miesięcznie 400 ton porcelany, a w zakładach "Lubiana" - nawet powyżej tysiąca ton.

Polskie Fabryki Porcelany Ćmielów i Chodzież są największym producentem porcealny cienkościennej. Ich wyroby spotkać można na całym świecie. Znalazły się one na stołach wielu osobistości, w takich miejscach jak Watykan, Belweder czy kancelaria premiera.

Naczelna Redakcja Gospodarcza, Jedynka, Dariusz Kwiatkowski, md

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"100 lat przemian": nadchodzi reaktywacja wytwórni prochu w Pionkach

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2018 09:10
Państwowa Wytwórnia Prochu w Pionkach była inwestycją strategiczną dla dopiero co odrodzonego, a już doświadczonego przez wojnę polsko-bolszewicką, państwa. W cyklu "Sto lat przemian" na antenie radiowej Jedynki Błażej Prośniewski przypomniał historię fabryki i plany jej reaktywacji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"100 lat przemian": Totalizator Sportowy

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2018 12:53
Co drugi Polak gra w Lotto. Ta najpopularniejsza w Polsce gra liczbowa ma 61 lat. Sam Totalizator Sportowy zaczął działać rok wcześniej, 25 stycznia 1956 roku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

100 lat PKO BP: 9 mln klientów, 300 mld zł aktywów

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2018 14:04
Historia PKO Banku Polskiego sięga 1919 roku. Wtedy to Naczelnik Józef Piłsudski wydał dekret o ustanowieniu Pocztowej Kasy Oszczędności.
rozwiń zwiń