X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Dobra edukacja to najlepsza inwestycja w kapitał ludzki. BŚ publikuje raport, Polska wysoko

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2018 10:22
Polska zajęła 30. miejsce w pierwszym Indeksie Kapitału Ludzkiego opracowanym przez Bank Światowy. Indeks został zaprezentowany przy okazji trwającego w Indonezji dorocznego spotkania krajów-udziałowców Międzynarodowego Funduszu Walutowego i Grupy Banku Światowego.
Audio
  • Filip Kochan z Banku Światowego komentuje ranking o kapitale ludzkim.
Polska zajęła 30. miejsce w pierwszym Indeksie Kapitału Ludzkiego opracowanym przez Bank Światowy.
Polska zajęła 30. miejsce w pierwszym Indeksie Kapitału Ludzkiego opracowanym przez Bank Światowy. Foto: Pixabay

Nowy ranking pokazuje, w jaki sposób 157 państw świata objętych badaniem radzi sobie w zakresie wspierania edukacji, rozwijania umiejętności i ochrony zdrowia swoich obywateli. Indeks bierze pod uwagę pięć wskaźników: prawdopodobieństwo przeżycia do lat pięciu, przewidywany czas trwania edukacji, jakość nauczania, prawdopodobieństwo dożycia 60 lat dla piętnastolatka oraz prawidłowy rozwój dzieci.

Polska w czołówce

Według Indeksu wynik Polski wynosi 0.75 w skali od zera do jednego, gdzie jeden jest najlepszym możliwym rezultatem. Singapur z wynikiem 0.88 zajmuje pierwsze miejsce, druga jest Republika Korei, zaś trzecia Japonia – oba kraje z rezultatem 0.84.

Dla przykładu: wynik 0.5 oznacza, że przyszły potencjał rozwojowy danego kraju jest mniejszy o połowę od potencjalnego. Na przestrzeni 50 lat przekłada się to na znaczne straty gospodarcze szacowane na poziomie 1,4 procent rocznego produktu krajowego brutto.

Minister finansów Teresa Czerwińska, jako gubernator MFW z ramienia Polski, uczestniczy w spotkaniach z udziałem ministrów finansów i prezesów banków centralnych 189 krajów należących do MFW i BŚ. Ponadto, bierze udział w dyskusji panelowej i innych wydarzeniach, które towarzyszą publikacji Raportu Banku Światowego nt. inwestycji w kapitał ludzki, z udziałem m.in. prezesa BŚ Jim Yong Kima.

"Cieszę się, że Polska została zaproszona przez Bank Światowy do udziału w tej inicjatywie i w gronie zaproszonych państw jest tym, które w wielu aspektach może świecić przykładem dla innych. Dzięki wieloletnim wysiłkom Polska znajduje się w czołówce krajów, które mają istotne osiągnięcia w tym obszarze" - powiedziała szefowa resortu finansów.

Pomogła reforma edukacji

Z raportu Banku Światowego wynika, że dzięki reformom w systemie edukacji od roku 1990 Polska osiągnęła znaczące sukcesy w zakresie kształcenia dzieci - tempo poprawy wyników badania PISA (Program Międzynarodowej Oceny Umiejętności Uczniów) było jednym z najszybszych wśród krajów OECD.

Dane pokazują też, że dzieci w Polsce uczęszczają do szkoły przed osiągnięciem pełnoletności średnio przez 13,2 roku. Jednakże okres ten skorygowany o jakość kształcenia - nowa miara jakości systemów edukacji opracowana przez Bank Światowy - wynosi 11,3 roku, co daje lukę na poziomie 1,9 roku.

Opublikowany Indeks jest częścią projektu Banku Światowego, który podkreśla szczególną rolę kapitału ludzkiego w zrównoważonym rozwoju gospodarczym. 

ak, NRG

 


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Światowy Ranking Uczelni. Co z niego wynika?

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2016 15:14
Lista Szanghajska to zestawienie pięciuset najlepszych szkół wyższych na świecie. W ostatnim notowaniu Academic Ranking of World Universities (ARWU) znalazły się dwie uczelnie z Polski: Uniwersytet Warszawski i Uniwersytet Jagielloński.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ranking wyższych uczelni. Najlepsza polska szkoła daleko w tyle

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2017 16:27
Uczelnie anglosaskie dominują w prestiżowym zestawieniu najlepszych uczelni wyższych świata opublikowanym przez magazyn Times Higher Education Supplement. W rankingu ujęto też szereg polskich uczelni.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ranking szkół, czyli recepta na edukacyjny sukces ze Szczecina i Nowego Sącza

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2018 16:50
Najlepsze liceum w Polsce znajduje się w Szczecinie, a najlepsze technikum jest w Nowym Sączu, wynika z rankingu Fundacji Edukacyjnej Perspektywy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bank Światowy zaliczył Polskę do najlepiej powiązanych gospodarczo państw Europy

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2018 13:50
Międzynarodowe powiązania gospodarcze rozumiane jako handel, inwestycje, migracje, technologie komunikacyjne czy sieć transportowa stawiają Polskę wśród liderów w Europie - wynika z raportu Banku Światowego.
rozwiń zwiń