more_horiz
Gospodarka

BIG: rosną długi branży turystycznej

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2018 07:23
Jak wynika z danych BIG InfoMonitor, po pierwszym półroczu dług branży turystycznej lekko wzrósł w porównaniu do analogicznego okresu zeszłego roku do ponad 66 milionów złotych. Problemy z zadłużeniem ma obecnie 730 firm, czyli co czternaste przedsiębiorstwo.
Biuro podróży
Biuro podróżyFoto: George Rudy/Shutterstock.com

Jak wskazano w raporcie "Sytuacja w branży turystycznej. Wymarzone wakacje biur podróży", przez ostatni rok przeterminowane zadłużenie kredytowe i pozakredytowe branży niemal się nie zmieniło, ale liczba firm z problemami wzrosła o 18 procent.

W pierwszych dwóch kartałach zadłużenie firm turystycznych wyniosło prawie 66,4 mln zł. Prawie 84 procent tej sumy stanowiły przeterminowane zobowiązania kredytowe. W ponad 80 proc. odpowiedzialni za całą sumę zadłużenia są organizatorzy turystyczni.

Rekordzista, jak wskazano w raporcie, ma ponad 24 mln zł niespłaconych rat kredytów i faktur wystawionych przez kontrahentów. Jego zaległość to 37 proc. ogółu przeterminowanych płatności całej branży. Firma ta była w rejestrze również przed rokiem, wówczas miała 21,4 mln zł długu - zaznaczono.

Najwięcej firm turystycznych z niespłaconym zadłużeniem w bazach BIG InfoMonitor oraz BIK pochodzi z województwa mazowieckiego. Po I półroczu 2018 r. było ich 189. Drugie pod tym względem jest Śląsk (130). Najmniej biur podróży z problemami mieści się w województwach świętokrzyskim i lubuskim – odpowiednio po 6 i 8.

Naczelna Redakcja Gospodarcza, PAP, md

Zobacz więcej na temat: gospodarka turystyka turystyka
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

To było dobre lato dla turystyki

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2018 08:05
Branża turystyczna podsumowuje wakacje. Liczba rezerwacji wyjazdów z biurem podróży wzrosła aż o 46 procent rok do roku. Średni koszt wyjazdu spadł o 190 złotych - mówi Jarosław Kałucki z Travelplanet.
rozwiń zwiń