X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

XXVIII Forum Ekonomiczne w Krynicy za nami: 5 tys. gości, debaty o zdrowiu, inwestycjach, polityce społecznej

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2018 20:43
XXVIII Forum Ekonomiczne w Krynicy już nami. Nieoficjalnie mówi się, że w tym roku w Krynicy padł rekord – na Forum przyjechało blisko 5 tysięcy gości z 60 krajów. Tematami, które dominowały podczas Forum były: służba zdrowia, inwestycje w infrastrukturę, elektromobilność i polityka społeczna.
Audio
  • XXVIII Forum Ekonomiczne w Krynicy już nami. Nieoficjalnie mówi się, że w tym roku w Krynicy padł rekord – na Forum przyjechało blisko 5 tysięcy gości z 60 krajów.Relacja Justyny Golonko z Naczelnej Redakcji Gospodarczej Polskiego Radia
  • Sesja plenarna "Europa w poszukiwaniu wartości" zakończyła XXVIII Forum Ekonomiczne w Krynicy. W sesji wzięli udział między innymi marszałek Sejmu Marek Kuchciński i metropolita krakowski arcybiskup Marek Jędraszewski, którzy mówili o wartościach europejskich./IAR/.
  • Arcybiskup metropolita krakowski Marek Jędraszewski powiedział, że wartością podstawową powinno być poszanowanie ludzkiej godności./IAR/.
  • W ostatniej sesji plenarnej XXVIII Forum Ekonomicznego w Krynicy, oprócz marszałka Kuchcińskiego i arcybiskupa Marka Jędraszewskiego wzięli udział politycy z Węgier i Malty oraz duchowni./IAR/.
Premier Mateusz Morawiecki podczas sesji plenarnej Inwestycje w zdrowie a gospodarka zdrowia  wyzwania zdrowotne państwa w kontekście rozwoju gospodarczego w ramach XXVIII Forum Ekonomicznego w Krynicy-Zdroju.
Premier Mateusz Morawiecki podczas sesji plenarnej 'Inwestycje w zdrowie a gospodarka zdrowia – wyzwania zdrowotne państwa w kontekście rozwoju gospodarczego' w ramach XXVIII Forum Ekonomicznego w Krynicy-Zdroju.Foto: PAP/Darek Delmanowicz

Do polskiego Davos na dyskusje ekonomiczne przyjechali licznie przedstawiciele rządu, samorządowcy, prezesi największych spółek Polski i regionu, przedsiębiorcy, ekonomiści i dziennikarze.

Ważna debata o służbie zdrowia z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego

Krynica jak co roku na początku września na trzy dni zamieniła się z gospodarcze centrum Europy. Ważnym i wyczekiwanym na Forum wydarzeniem była debata na temat inwestycji w zdrowie z udziałem premiera oraz ministrów finansów, rozwoju i zdrowia.

Premier Mateusz Morawiecki powiedział na niej, że wydatki na zdrowie  będą sukcesywnie zwiększane. W przyjętych przez rząd przepisach założono wzrost wydatków na opiekę zdrowotną do 6 procent PKB w 2025 roku.

Jak mówił premier, to rewolucyjna zmiana, gdyż jeszcze trzy lata temu na służbę zdrowia wydawano niespełna 4 procent PKB.

Mateusz Morawiecki podkreślił, że służbę zdrowia jest "kołem zamachowym" gospodarki w wielu obszarach, a zwłaszcza w obszarach innowacyjnych.

Deklaracja Karpacka: ma łączyć kraje Europy Środkowo-Wschodniej

Ważną częścią Forum były debaty dotyczące rozwoju gospodarczego kraju i inwestycji w infrastrukturę. W Krynicy-Zdroju, reprezentanci rządów Polski, Słowacji, Ukrainy i Węgier podpisali Deklarację Karpacką.

Minister inwestycji i rozwoju - Jerzy Kwieciński – tłumaczył podczas Forum, że nowa strategia może ponownie zbliżyć do siebie państwa Europy Środkowo – Wschodniej.

Jak podkreślał, potrzebna jest taka strategia makro-regionalna, stanowiąca platformę współpracy dla krajów Europy Środkowo-Wschodniej.

− W szczególności po to, aby Karpaty nie dzieliły, ale łączyły, mówił minister Kwieciński.

Podpisane ważne umowy

Na Forum co roku podpisywane są ważne umowy i porozumienia. W tym roku  Polski Fundusz Rozwoju wspólnie z hiszpańskim KAFem zainwestują w spółkę Solaris, producenta pojazdów komunikacji miejskiej.

− Ta inwestycja ma rozwijać  elektromobilność w kraju – mówił Prezes PFR Paweł Borys.

− Zależy nam również na tym aby firma Solaris zachowała polski charakter i aby lokalnie rozwijała nowe technologie, podkreślał prezes PFR.

Człowiekiem Roku został premier Litwy Saulius Skvernelis

Podobnie jak w latach ubiegłych, także i w tym roku najwięcej emocji budziła przyznawana podczas konferencji Nagroda Człowieka Roku Forum Ekonomicznego. Otrzymał ją premier Litwy Saulius Skvernelis, a nagrodę wręczył premier Mateusz Morawiecki.

Jak podkreślał premier Mateusz Morawiecki, wspólne sukcesy obu krajów nie byłyby możliwe bez premiera Litwy, który osobiście zaangażował się w relacje między naszymi krajami, budując coraz szersze i stabilne mosty między Polską a Litwą.

A w przeszłości nagrodę Człowieka Roku Forum Ekonomicznego w Krynicy otrzymali między innymi obecna wicepremier Beata Szydło, premier Węgier Viktor Orban, były prezydent Aleksander Kwaśniewski oraz papież Jan Paweł II.

Ponadto nagrodą Firmy Roku uhonorowano Polski Fundusz Rozwoju a organizacją pozarządową roku Forum Ekonomicznego w Krynicy została Polska Akcja Humanitarna.

Patronat nad tegorocznym forum ekonomicznym w Krynicy, objął nowy portal informacyjny Polskiego Radia: polskieradio24.pl.

Justyna Golonko, jk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Wielki Quiz Gospodarczy Polskiego Radia

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2018 20:20
Jeśli wiesz, kto jest szefem NBP-u, jak szybko rozwija się polska gospodarka, a ekonomia nie jest Ci obca, to spróbuj sił w Wielkim Quizie Gospodarczym Polskiego Radia. Zabawa ma związek z XXVIII Forum Ekonomicznym w Krynicy. Uwaga! Liczyć się będą nie tylko poprawne odpowiedzi, ale też czas rozwiązania testu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Hiszpańska firma CAF nowym właścicielem Solarisa

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2018 11:35
Hiszpańska grupa CAF objęła 100 proc. udziałów w firmie Solaris Bus & Coach - poinformowała w środę PAP wielkopolska spółka. CAF zawarł też wstępne porozumienie z Polskim Funduszem Rozwoju (PFR) w sprawie objęcia w Solarisie pakietu mniejszościowego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Co najlepiej promuje Polskę? Nasze rodzime marki

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2018 13:02
Silna pozycja polskich firm i spółek na światowych rynkach jest najlepszą promocją naszego kraju - przekonują ekonomiści i eksperci zebrani na Forum Ekonomicznym w Krynicy. Tam od wczoraj setki ekonomistów, przedstawicieli rządu i biznesu dyskutują o przyszłości polskiej i europejskiej gospodarki. W Krynicy dużo mówi się też o sposobach na zwiększenie atrakcyjności polskich produktów i usług za granicą.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Specjalna strefa ekonomiczna w całej Polsce pomoże regionom?

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2018 12:53
Czy specjalna strefa ekonomiczna w całej Polsce pomoże lokalnym gospodarkom, zastanawiali się w audycji Rządy Pieniądza w Polskim Radiu 24, goście Forum Ekonomicznego w Krynicy: Andrzej Kensbok z Agencji Rozwoju Przemysłu, Marcin Roszkowski z Instytutu Jagielońskiego oraz Arkadiusz Pączka z Pracodawców RP.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Forum Ekonomiczne: zbliżyć do siebie państwa regionu. Podpisano Deklarację Karpacką

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2018 13:49
W Krynicy-Zdroju, reprezentanci rządów Polski, Słowacji, Ukrainy i Węgier podpisali Deklarację Karpacką. Zakłada ona stworzenie w ciągu kilku najbliższych lat, piątej w Europie strategii makroregionalnej, która obejmie państwa regionu Karpat.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Minister Energii: "Polska przyjęła drogę ewolucji energetycznej"

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2018 14:15
Obaw o bezpieczeństwo dostaw energii elektrycznej w samej Polsce na razie nie ma - zapewnił w Krynicy minister energii Krzysztof Tchórzewski. Przypomniał, że w przyszłym roku rusza szereg nowych bloków na węgiel, które zapewnią odpowiednią ilość energii.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Paweł Borys: polskie startupy, więcej odwagi

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2018 17:19
Podczas Forum Ekonomicznego w Krynicy przedstawiono wyniki badania branży młodych przedsiębiorstw oraz badania dotyczącego znaczenia rynku innowacyjności dla gospodarki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ekonomiści na Forum w Krynicy: przed nami lekkie spowolnienie, ale nie recesja

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2018 15:53
Polska musi być przygotowana na spowolnienie gospodarcze będące efektem sytuacji globalnej, ale recesja, przynajmniej na razie, nam nie grozi – mówili w czwartek podczas XXVIII Forum Ekonomicznego w Krynicy uczestnicy panelu poświęconego prognozom na kolejne lata.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Samochody elektryczne: do końca roku ładowanie w Polsce bez opłat

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2018 16:57
Do końca roku każdy może korzystać bezpłatnie z punktów ładowania samochodów elektrycznych - poinformował w Krynicy minister energii Krzysztof Tchórzewski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Forum w Krynicy: rząd będzie kontynuował program Polska Wschodnia

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2018 17:24
Celem polskiego rządu jest to, aby program ponadregionalny dla najuboższych regionów Polski wschodniej był kontynuowany również po 2020 roku – podkreślił w czwartek w Krynicy-Zdroju wiceminister inwestycji i rozwoju Adam Hamryszczak.
rozwiń zwiń