New Deal, czyli jak ratowano gospodarkę po Wielkim Kryzysie

2018-09-04, 16:30

New Deal, czyli jak ratowano gospodarkę po Wielkim Kryzysie
Pomnik F.D.Roosevelta. Foto: Shutterstock

W tym roku będziemy obchodzić 10-lecie największego kryzysu gospodarczego naszego pokolenia, ale tym największym w historii był ten z przełomu lat 20. i 30. wieku. Amerykanie, gdzie Wielki Kryzys się zaczął, odczuli jego skutki najdotkliwiej, ale szybko podjęli próbę ratowania sytuacji. Nowy prezydent Franklin Delano Roosevelt wprowadził program reform, zwany New Dealem (Nowym Ładem), który częściowo postawił osłabioną gospodarkę na nogi.

Powstały wówczas przedsiębiorstwa państwowe, wprowadzono mechanizm kontroli nad bankami i system ubezpieczeń społecznych. Dzięki programowi robót publicznych kraj pokryła sieć autostrad, lotnisk i mostów, co miało też znaczenie psychologiczne: w kapitalistycznej, amerykańskiej świadomości praca dawała godność, co było bardzo potrzebne 8,5 milionom Amerykanów, którzy znaleźli się wskutek gospodarczego krachu na bruku. Podjęto także próbę ustabilizowania kursu dolara, dokonując dewaluacji waluty.

New Deal oznaczał silny interwencjonizm państwowy, co wywołało poteżną krytykę Roosevelta ze strony liberałów. Prezydentowi to jednak nie zaszkodziło, bo później trzykrotnie wygrał on jeszcze wybory. I choć koszty New Dealu były ogromne, to program pozwolił ożywić i ustabilizować pokiereszowaną po Wielkim Kryzysie gospodarkę.

A o New Deal pytamy w Wielkim Quizie Gospodarczym Polskiego Radia, uruchomionym w związku z Forum Ekonomicznym w Krynicy.

Zagraj i sprawdź swoją wiedzę o gospodarce!

PolskieRadio.pl,wczesn., md

Polecane

Wróć do strony głównej