X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Zdrowa szkoła. Uczniowie otrzymają warzywa i owoce

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2018 10:17
Uruchomiony w ubiegłym roku unijny "Program dla szkół" zapewnia uczniom możliwość bezpłatnego spożywania przetworów mlecznych oraz owoców i warzyw. Zastąpił on dwa poprzednio realizowane programy.
Audio
  • Zdrowa szkoła. Uczniowie otrzymają warzywa i owoce (Dariusz Kwiatkowski/Naczelna Redakcja Gospodarcza)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: pixabay

Budżet programu w roku szkolnym 2018-2019 wynosi łącznie ponad 234 mln złotych, w tym około 106 mln złotych pochodzi z budżetu Unii Europejskiej i około 128 mln złotych z budżetu krajowego - wyjaśnia  Wojciech Boguta, zastępca dyrektora departamentu wspierania konsumpcji w Krajowym Ośrodku Wsparcia Rolnictwa.

Program adresowany jest do dzieci ze szkół podstawowych, z klas 1-5 oraz z ogólnokształcących szkół muzycznych pierwszego stopnia i klas pierwszych i drugich ogólnokształcących szkół baletowych. W roku szkolnym 2018-2019 łączna liczba dzieci w grupie docelowej wyniesie około 1 mln 900 tysięcy .

Nie tylko dożywianie

Głównym założeniem programu jest bezpłatne zapewnienie dzieciom dostępu do owoców i warzyw oraz mleka i przetworów mlecznych. Przewidziano jednak również realizowane przez szkoły działania edukacyjne, związane ze zdrowym odżywianiem, przyswajaniem wiedzy o uprawach i pochodzeniu  produktów spożywczych. Są też elementy promocyjne w postaci filmów i broszur.  

Szkoły zainteresowane  programem,  mogą  zgłaszać się do terenowych Ośrodków Wsparcia Rolnictwa, albo zawierać bezpośrednio umowy z dostawcami. Większość szkół korzysta z tej drugiej możliwości. Umowy z dostawcami powinny być zawierane do 5 września. Na stronie  Krajowego Ośrodka Wsparcia  Rolnictwa znajduje się lista zatwierdzonych dostawców, z którymi można je podpisać.

Szkoła w takiej opcji nie musi dostarczać żadnych dokumentów do Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, cała obsługa dokumentacyjna jest po stronie dostawcy- podkreśla Wojciech Boguta.  

Zarówno za porcję owocowo-warzywną jak i produktów mlecznych stawka wynosi 75 groszy. Są to stawki pomocy , które otrzymują przedsiębiorcy za dostarczane produkty. Szkoły przyjmując dostawy potwierdzają ten fakt . Wówczas dostawca składa wniosek o pomoc z dołączonym potwierdzeniem otrzymanym od szkoły, w oddziale terenowym KOWR. W efekcie tego otrzymuje przewidziane wsparcie. Dzieci dostają  swoje porcje żywnościowe oczywiście bezpłatnie.     

Budżet jakim dysponuje Polska na realizację "Programu dla szkół", stawia nas na czwartym miejscu wśród krajów unijnych.

Naczelna Redakcja Gospodarcza, Jedynka, Dariusz Kwiatkowski, md

 

Zobacz więcej na temat: KOWR warzywa
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak