more_horiz
Gospodarka

Energia w cenie. Turcy podnoszą ceny prądu

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2018 10:05
Turcja, balansująca na granicy kryzysu gospodarczego, zdecydowała się podnieść ceny prądu. Jak wynika z informacji opublikowanej w rządowej "Official Gazette", od dziś o 14 procent wzrosną ceny energii elektrycznej dla przemysłu i o 9 procent dla odbiorców indwidualnych. To może spowodować dalszy wzrost już wysokiej, dwucyfrowej inflacji.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock

W producentów energii szczególnie silnie uderzył dramatyczny spadek wartości liry, która od początku roku straciła kilkadziesiąt procent wartości. To dlatego, że Turcja jest prawie całkowicie uzależniona od importu prądu na własne potrzeby.

Zapaść liry to jeden ze skutków zaostrzenia się stosunków Turcji z USA i podwojenia przez Amerykanów ceł na turecką stal i aluminium, na co Ankara odpowiedziała analogicznymi restrykcjami. W tle konfliktu gospodarczego jest spór polityczny, dotyczący amerykańskiego pastora Andrew Brunsona, oskarżanego przez Turków o terroryzm. Ankara uważa amerykańskie decyzje za celowy atak na turecką gospodarkę.

Bank centralny Turcji zapowiedział w sierpniu, że wpompuje w turecki system finansowany równowartość sześciu miliardów dolarów, żeby zagwarantować wypłacalność banków i zahamować spadek wartości liry tureckiej.

W lipcu inflacja w Turcji wzrosła do prawie 16 procent i była najwyższa od 14 lat.

Naczelna Redakcja Gospodarcza, PAP, md

Zobacz więcej na temat: gospodarka za granicą Turcja
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Turecka waluta traci na wartości

Ostatnia aktualizacja: 10.08.2018 14:32
Turecka lira coraz szybckiej traci na wartości w stosunku do innych walut. Rekordowy spadek zanotowała w stosunku do dolara osiągając 6,3 liry za USD. Spadek wartości widoczny jest też w stosunku do euro. Po raz pierwszy za europejską walutę trzeba było zapłacić ponad 7 lir.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kryzys w Turcji: dlaczego inwestorzy uciekają z rynków wschodzących

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2018 08:22
Kryzys walutowy w Turcji to obecnie jeden z ważniejszych tematów na rynkach finansowych. Mocno traci turecka lira. Ale problemy gospodarcze Turcji uderzają tez w euro i oczywiście rykoszetem z polską walutę. A wszystko dlatego, że inwestorzy i Polskę i Turcję traktuja jako kraje rozwijające się. Z Grzegorzem Maliszewskim, głównym ekonomistą Banku Millennium w radiowej Jedynce rozmawiała Sylwia Zadrożna. 
rozwiń zwiń