more_horiz
Gospodarka

Kiedy opłaca się wcześniej spłacić kredyt hipoteczny?

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2018 07:38
Całkowita lub częściowa spłata kredytu przed czasem, to rozwiązanie coraz bardziej popularne wśród Polaków. Kredyt mieszkaniowy zaciągamy przeciętnie na 26 lat, jednak spłacamy go już po 13 latach. 
Audio
  • Szybsza spłata kredyt mieszkaniowego to opłacalne rozwiązanie dla wszystkich tych, którzy mają kredyt w złotych - mówi w Polskim Radiu 24 Bartosz Turek analityk finansowy z Open Finanse w rozmowie z Justyną Golonko/Naczelna Redakcja Gospodarcza
Kiedy opłaca się wcześniej spłacić kredyt hipoteczny?
Kiedy opłaca się wcześniej spłacić kredyt hipoteczny? Foto: shutterstock

W jakiej sytuacji opłacalna jest spłata kredytu przed końcem umowy z bankiem? 

- Przede wszystkim, jeśli mamy jakieś oszczędności i nie mamy na nie pomysłu. Moglibyśmy założyć lokatę, ale oprocentowanie jest bardzo niskie, wtedy może się okazać, że bardziej będzie nam się opłacało nadpłacanie naszego kredytu tymi oszczędnościami - mówi w Polskim Radiu 24 Bartosz Turek, analityk finansowy z Open Finanse w rozmowie z Justyną Golonko.

- Szybsza spłata kredyt mieszkaniowego to opłacalne rozwiązanie dla wszystkich tych, którzy mają kredyt w złotych - dodał analityk. 

Ponad połowa kredytów hipotecznych spłacana jest po 10 latach. I to się opłaca, pod warunkiem, że nie jest to pożyczka we frankach szwajcarskich.

Ale jeśli mamy kredyt w złotych i mamy wolne środki finansowe, to lepiej przeznaczyć je na szybszą spłatę choć części kredytu, niż na założenie lokaty bankowej.

Naczelna Redakcja Gospodarcza, Justyna Golonko, kw  

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak