X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x
Gospodarka

Nieubłagana demografia. Czym jest stopa zastąpienia?

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2018 09:23
Sytuacja demograficzna w Polsce nie jest najlepsza, a potwierdzeniem tego są dane GUS, z których wynika, że polskie społeczeństwo starzeje się w coraz szybszym tempie. Już w 2060 roku emerytów ma być więcej niż pracujących. Z wyliczeń KE wynika, że stopa zastąpienia, czyli relacja pierwszej emerytury do ostatniej pensji, spadnie do około 25 procent.
Audio
  • Z Przemysławem Kwietniem rozmawia Justyna Golonko (Jedynka)
Ustawa o PPK zakłada utworzenie powszechnego, dobrowolnego i prywatnego systemu oszczędzania.
Ustawa o PPK zakłada utworzenie powszechnego, dobrowolnego i prywatnego systemu oszczędzania.Foto: shutterstock

- Problem demograficzny ma większość gospodarek rozwiniętych, i on będzie dotykał także Polski, a może Polski przede wszystkim, ponieważ u nas tendencje demograficzne są wyjątkowo niekorzystne (...) Podniesienie wieku emerytalnego się ostatecznie udało, i tutaj działa prosta matematyka. Jeśli wcześniej mężczyzna miał być na rynku pracy 35 lat (...) to te pieniądze się rozkładały inaczej niż dziś - mówi Przemysław Kwiecień z XTrade Brokers.

Zmiany na rynku pracy nie pozostaną bez wpływu na nasze przyszłe emerytury. Z wyliczeń wynika, że stopa zastąpienia bardzo spadnie.

- To bardzo prosty wskaźnik (...) Jeśli nasze ostatnie wynagrodzenie wyniosłoby 5 tysięcy złotych, a nasza pierwsza emerytura - 2 tysiące, to wskaźnik wyniesie 40 procent. (...) Dziś ta stopa wynosi poniżej 60 procent i ona będzie maleć. Na przykład ostatni raport OECD wykazał, że dla obecnych 20-latków ta stopa będzie wynosic 38,6 procent, czyli nawet jeżeli ktoś miał ostatnie wynagrodzenie na poziomie 10 tysięcy złotych, to dostanie emeryturę w wysokości 3860 złotych. Widzimy, że spadek jest radykalny - podkreśla ekspert.

Pomóc w oszczędzaniu na jesień życia mają Pracownicze Plany Kapitałowe. Przemysław Kwiecień przyznaje, że jest zwolennikiem tego rozwiązania, choć, jak zaznacza, na pewno nie jest to rozwiązanie wystarczające. Jego zdaniem gospodarstwa domowe powinny same z siebie kłaść większy ciężar na oszczędzanie.

Naczelna Redakcja Gospodarcza, Jedynka, Justyna Golonko, md

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Na jakie emerytury mogą liczyć przyszli emeryci?

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2018 19:44
Polskie społeczeństwo szybko się starzeje. A to oznacza, że emerytów będzie przybywać. Co ich czeka – mniejsze czy większe emerytury?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Trzeci filar. Dlaczego warto oszczędzać na IKE i IKZE? Ekspert wyjaśnia

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2018 08:42
Oszczędzanie na emeryturę staje się tematem, zajmującym coraz większą rzeszę Polaków. Najlepiej pokazują to dane KNF, z których wynika, że liczba osób odkładających pieniądze w tzw. trzecim filarze, czyli na IKE i IKZE, systematycznie rośnie. O tym, czym są te dodatkowe konta emerytalne i jakie korzyści płyną z korzystania z nich Justyna Golonko rozmawiała z głównym analitykiem Gerda Broker Romanem Przasnyskim.
rozwiń zwiń