X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Grunt to dzierżawa. KOWR wspiera rolników i gminy

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2018 08:15
Zagospodarowanie państwowych gruntów poprzez dzierżawę, sprzedaż czy też nieodpłatne przekazanie na ogół gminom to jedne z najważniejszych zadań Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa. Formą podstawową jest dzierżawa. To daje rolnikom pewność gospodarowania i umożliwia planowanie produkcji rolnej bez angażowania dużych środków finansowych, a jednocześnie uprawnia do dopłat obszarowych.
Audio
  • Grunt to dzierżawa. KOWR wspiera rolników i gminy (Aleksandra Tycner/Naczelna Redakcja Gospodarcza)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay.com

W bieżącym roku Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa zamierza wydzierżawić rolnikom około 62,5 tysiąca hektarów. Do końca czerwca 2018 r. Oddziały Terenowe KOWR wydzierżawiły prawie 23,7 tysiąca hektarów, co stanowi ponad 38 procent tegorocznego planu wydzierżawiania gruntów. Najwięcej udało się wydzierżawić w Oddziałach Terenowych we Wrocławiu - 4445 ha, w Szczecinie – 4083 ha oraz Koszalinie – 2967 ha.

Tempo dzierżaw rośnie zazwyczaj pod koniec roku, kiedy rolnicy mają więcej czasu po zakończeniu najważniejszych prac polowych i aktywniej biorą udział w przetargach. Dlatego plan na ten rok nie jest zagrożony. Według danych, na koniec czerwca 2018 r. w dzierżawie pozostawało 1 042 625   ha czyli  76 procent powierzchni gruntów, pozostających w zasobach państwa. Są zlokalizowane głównie w Oddziałach Terenowych Wrocławia, Poznania, Szczecina i Warszawy.

Nie tylko dzierżawa

Inną formą zagospodarowania państwowych gruntów jest ich sprzedaż. Wejście w życie 30 kwietnia 2016 r. Ustawy o wstrzymaniu sprzedaży nieruchomości Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa oraz o zmianie niektórych ustaw, wprowadziło zakaz sprzedaży gruntów Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa. Jednak nie jest on bezwzględny. Ograniczenia w sprzedaży państwowych gruntów nie dotyczą m.in.:  nieruchomości rolnych do 2 ha, nieruchomości nierolnych przeznaczonych m.in. pod budownictwo mieszkaniowe, centra biznesowo-logistyczne czy składy magazynowe, nieruchomości położonych w specjalnych strefach ekonomicznych (SSE)
   W tym roku KOWR zamierza sprzedać 7,37 tysiąca hektarów gruntów rolnych i nierolnych. W pierwszym półroczu sprzedano prawie 2 tysiące hektarów, co oznacza realizację planu na poziomie 26 procent. Największe powierzchnie sprzedały Oddziały Terenowe w Kielcach – 339 ha, Lublinie – 231 ha, Wrocławiu i Rzeszowie – po 150 ha.

Grunt za darmo

Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa także przekazuje nieodpłatnie grunty. Trafiają one do podmiotów uprawnionych, zwłaszcza jednostek samorządu terytorialnego. Od stycznia do końca czerwca KOWR trwale rozdysponował 806 hektarów, najwięcej w Oddziale Terenowym w Bydgoszczy - 283 hektary.

Na koniec czerwca tego roku w Zasobie WRSP pozostawało ponad 1 milion 372 tysiące hektarów. Ponad połowa powierzchni pozostającej w Zasobie WRSP znajduje się na terenie 4 oddziałów: we Wrocławiu, w Szczecinie, w Poznaniu, Olsztynie

Audycja powstała we współpracy z Krajowym Ośrodkiem Wsparcia Rolnictwa.

Naczelna Redakcja Gospodarcza, Jedynka, Aleksandra Tycner, md

Zobacz więcej na temat: KOWR Aleksandra Tycner
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Państwo i Unia Europejska pamiętają o pszczelarzach. Wielomilionowe wsparcie

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2018 10:09
Rolę i znaczenie pszczelarstwa doceniają nie tylko amatorzy miodu, ale i instytucje unijne i państwowe. Sektor od lat otrzymuje dofinansowanie na utrzymywanie pasiek w dobrej kondycji i zdrowiu. W naszym kraju pieniądze związkom pszczelarskim wypłaca Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa - przypomina  Michał Wójciak z KOWR.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rośnie eksport rolno-spożywczy. To m.in. zasługa KOWR

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2018 12:19
Sektor rolno-spożywczy jest dziś bardzo prężnie i dynamicznie rozwijającą się gałęzią polskiej gospodarki. Od kilkunastu lat następuje stały wzrost sprzedaży naszej żywności za granicę, a saldo obrotów handlowych jest dodatnie. Spory udział ma w tym Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa.
rozwiń zwiń