X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x
Gospodarka

Bezpłatne i dla każdego. Od dziś konto podstawowe w bankach

Ostatnia aktualizacja: 08.08.2018 07:00
Ma być całkowicie pozbawiony opłat i dostępny w każdym banku. Chodzi o tak zwany rachunek podstawowy, nowy rodzaj konta bankowego. Od dziś, według unijnego prawa, jego założenie musi oferować każdy bank.
Audio
  • Od dziś banki muszą oferować bezpłatne konto (IAR/Karol Tokarczyk)
  • Minister Teresa Czerwińska: nowe przepisy mogą skłonić osoby, które bały się opłat, do założenia konta (IAR)
  • Jarosław Sadowski: posiadanie bezpłatnego rachunku będzie się wiązało z pewnymi ograniczeniami (IAR)
  • Jarosław Sadowski: konto podstawowe ma przekonać do banków osoby, które do tej pory nie miały rachunku (IAR)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock

Jarosław Sadowski z Expandera wyjaśnia, że bezpłatne konto ma przekonać do finansów tych, którzy jeszcze nie mają rachunku. Jak wyjaśnia rozmówca IAR, bank nie może pobierać opłat ani za prowadzenie rachunku, ani za kartę wydaną do konta. Bezpłatnie można wykonać też pięć przelewów miesięcznie oraz pięć wypłat z bankomatów.

Są ograniczenia

Konto będzie bezpłatne, ale też pozbawionych pewnych funkcji. Jarosław Sadowski mówi, że jego właściciel nie bedzie mógł np. skorzystać z kredytu odnawialnego czy mieć na koncie debetu. Poza tym, konto podstawowe musi być jedynym rachunkiem danej osoby - w innym przypadku bank będzie mógł wypowiedzieć umowę.

Banki będą mogły naliczać opłaty tylko w ściśle określonych przypadkach. Chodzi o szósty i kolejne przelewy w miesiącu, za szóstą i kolejne wypłaty z bankomatu obcego w miesiącu oraz za transakcje zagraniczne.

Banki bliżej ludzi

Minister finansów Teresa Czerwińska oceniła, że taka zmiana może skłonić do korzystania z oferty banków te osoby, które w obawie przed opłatami dotąd nie założyły konta. Dodała, że jest to "podniesienie na wyższy poziom" relacji pomiędzy ludnością, a instytucjami finansowymi.

Naczelna Redakcja Gospodarcza, IAR, md

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Bezpłatne unijne konta bankowe będą dostępne od 8 sierpnia br.

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2018 18:00
Niebawem do oferty banków trafią unijne bezpłatne podstawowe rachunki płatnicze. Od 8 sierpnia każdy bank w Polsce będzie miał obowiązek prowadzić swoim klientom takie podstawowe rachunki. Na czym będzie polegało to rozwiązanie z Michałem Krajkowskim, analitykiem Notus Finanse w radiowej Jedynce rozmawiała Justyna Golonko. 
rozwiń zwiń