X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x
Gospodarka

Likwidacja użytkowania wieczystego. Korzyści, ale i koszty

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2018 13:05
Prawie 2,5 mln Polaków skorzysta na likwidacji użytkowania wieczystego. Dzięki nowym przepisom sporo też zaoszczędzą. Przypomnijmy, od 1 stycznia 2019 roku użytkownicy wieczyści staną się właścicielami działek, na których stoją ich domy lub bloki.
Audio
  • Likwidacja użytkowania wieczystego. Korzyści, ale i koszty (Elżbieta Szczerbak/Naczelna Redakcja Gospodarcza)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne Foto: shutterstock.com/cherry-hai

Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju, które jest autorem zmian podkreśla, że uwłaszczenie użytkowania wieczystego to zmiana oczekiwana przez Polaków, która już dawno powinna zostać przeprowadzona. Dzięki niej, bez problemowo  będzie można przejąć grunt na własność, ale to tylko jedna z korzyści. Marcin Krasoń, analityk HomeBrokera zwraca uwagę, że jedną z wad użytkowania wieczystego były sytuacje skokowego wzrostu opłat. Po jego likwidacji takich szybkich zmian kosztów nie będzie, bo opłaty będą normalnie waloryzowane.

Nie ma nic za darmo

I tu ważna informacja - za przekształcenie we własność trzeba będzie zapłacić, ale to - podkreśla analityk - i tak się opłaci. Roczne opłaty za użytkowanie wieczyste, które może trwać nawet 99 lat, zostaną zastąpione roczną opłatą przekształceniową, która będzie pobierana przez 20 lat.

Bartosz Turek, ekspert rynku nieruchomości w Open Finance mówi, że najwięcej korzyści zmiany przyniosą mieszkańcom bloków, ponieważ obecnie aby przekształcić użytkowanie wieczyste gruntu we własność, potrzebna jest zgoda wszystkich współwłaścicieli takiej nieruchomości.

- A więc jest to skomplikowana i czasochłonna procedura - dodaje.

Będzie całkowita likwidacja użytkowania wieczystego?

Resort inwestycji i rozwoju chce iść jeszcze dalej. Wiceminister Artur Soboń zapowiedział już całkowitą likwidację użytkowania wieczystego także na innych gruntach niż mieszkalne. Do tego potrzebna jest jednak zgoda Komisji Europejskiej, a zatem na systemową zmianę będziemy musieli jeszcze poczekać.

Naczelna Redakcja Gospodarcza, Jedynka, Elżbieta Szczerbak, md


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Relikt PRL-u. Użytkowanie wieczyste na wszystkich obszarach do likwidacji

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2018 16:02
Wiceminister inwestycji i rozwoju Artur Soboń zapowiedział całkowitą likwidację użytkowania wieczystego. Przypomniał, że na trwającym posiedzeniu senat kończy prace nad zniesieniem użytkowania na gruntach mieszkaniowych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Senatorowie jednomyślni w sprawie przekształcenie użytkowania wieczystego we własność

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2018 14:06
Przekształcenie użytkowania wieczystego gruntów, na których stoją budynki mieszkalne - we współwłasność tych terenów - to cel ustawy, do której senat nie zgłosił poprawek. Ustawa zakłada, że takie przekształcenie zacznie obowiązywać od 1 stycznia 2019 r.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czym jest użytkowanie wieczyste i co się wkrótce zmieni?

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2018 09:13
Szykują się spore zmiany w użytkowaniu wieczystym. Od 1 stycznia 2019 roku prawo użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych budynkami mieszkalnymi ma przejść do historii, bo według nowych przepisów będzie ono przekształcane we własność.
rozwiń zwiń