Powstanie Podatkowe Centrum Kompetencyjne Podatków Lokalnych

2018-07-30, 19:35

Powstanie Podatkowe Centrum Kompetencyjne Podatków Lokalnych
Powstanie Podatkowe Centrum Kompetencyjne Podatków Lokalnych. Foto: pixabay

W ramach KAS powstanie Podatkowe Centrum Kompetencyjne Podatków Lokalnych - przewiduje projekt przepisów wprowadzających Ordynację podatkową i ustawę o Rzeczniku Praw Podatnika. Centrum ma m.in. wspierać samorządy w działalności informacyjnej i załatwianiu spraw indywidualnych.

W uzasadnieniu do projektu opublikowanego na stronie internetowej Rządowego Centrum Legislacji napisano m.in., że bolączką znacznej części samorządowych organów podatkowych (wójt, burmistrz, prezydent miasta) w sprawach podatków lokalnych jest niedostatek profesjonalnych kadr specjalizujących się w tych podatkach. Inny problem to "fragmentacja postępowań" dotyczących tych samych przedmiotów na obszarze wielu gmin, np. w przypadku budowli sieciowych.

Potrzebny system wsparcia dla samorządowych organów podatkowych

Dlatego, zdaniem Ministerstwa Finansów, które przygotowało projekt, należy stworzyć system wsparcia samorządowych organów podatkowych w szczególności w zakresie zmian prawa, problemów praktycznych identyfikowanych w zakresie tych podatków, bieżącego orzecznictwa i praktyki.

- Wsparcie to wyrażałoby się w formie działalności informacyjnej oraz wsparcia w załatwieniu spraw indywidualnych. Wsparcie w załatwianiu sprawy indywidualnych będzie odbywać się wyłącznie na wniosek samorządowego organu podatkowego i bez wkraczania w jego kompetencje, prawa i obowiązki - informuje MF w uzasadnieniu.

Do kogo adresowane będzie wsparcie? 

Wyjaśniono, że wsparcie takie mogłoby być np. adresowane do kilku samorządowych organów podatkowych, na etapie postępowania wymiarowego wobec jednego podmiotu w zakresie tego samego lub podobnego przedmiotu opodatkowania (np. budowli usytuowanych na terenie kilku gmin). 

Według autorów projektu, zapewnienie dostępu do informacji oraz wsparcie w sprawach indywidualnych wzmocni pozycję, przede wszystkim, mniejszych samorządowych organów podatkowych. Ograniczone zostano także przypadki wydawania decyzji wzajemnie sprzecznych w sprawach tożsamych lub podobnych.

Jakie będą zadania KAS?


Udzielanie wsparcia samorządowym organom podatkowym będzie zadaniem Krajowej Administracji Skarbowej, bowiem jest ona podmiotem najlepiej wyposażonym w praktyczną wiedzę w materii podatkowej.

- Rekomendowanym działaniem wdrożeniowym proponowanych zmian jest utworzenie (...) w ramach Krajowej Informacji Skarbowej +Podatkowego Centrum Kompetencyjnego Podatków Lokalnych+. Szczegółowe zasady i tryb zapewniania wsparcia (...) oraz zastępstwa procesowego należy określić w rozporządzeniu po zaciągnięciu opinii Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego, uwzględniając w szczególności pilność spraw i ich skutki finansowe dla samorządowego organu podatkowego - czytamy w uzasadnieniu do projektu.

Zastrzeżono, że w związku z liczbą samorządowych organów podatkowych oraz liczbę spraw załatwianych przez te organy, nie w każdej sprawie wnioskowane wsparcie będzie mogło być udzielone.

Zmiany usprawnią funkcjonowanie samorządowych organów podatkowych

Niemniej resort finansów uważa, że "projektowana zmiana usprawni funkcjonowanie samorządowych organów podatkowych, podniesie ich efektywność oraz zapewni stabilizację interpretacji i stosowania prawa dla podatników".

Projekt nadaje także jednostkom samorządu terytorialnego, jako beneficjentom samorządowym podatków stanowiących ich dochód własny, prawo zaskarżenia do sądów administracyjnych decyzji (postanowień) samorządowych kolegiów odwoławczych (SKO) wydanych w zakresie tych podatków w ramach drugiej instancji. W praktyce uprawnienie to będzie przysługiwało gminom, bo tylko one mają dochody z podatków stanowiących dochód budżetów lokalnych.

Będzie możlwiośc powołania pełnomocnika 

W indywidualnych sprawach będzie możliwość ustanowienia pełnomocnikiem samorządowego organu podatkowego, w sprawie ze skargi na decyzję podatkową SKO, pracownika zatrudnionego w KAS.

Projekt przewiduje, że zmiany wejdą w życie 1 stycznia 2020 r. 

Ministerstwo Finansów tłumaczy, że opracowany przez Komisję Kodyfikacją Ogólnego Prawa Podatkowego projekt nowej Ordynacji podatkowej zastąpi obecną ustawę. Podkreślono, że nie jest to kolejna zmiana Ordynacji, lecz projekt nowego aktu prawnego, którego celem jest generalna przebudowa ogólnego prawa podatkowego. Efektem tej przebudowy jest projekt zawierający
szereg nowych instytucji prawnych ogólnego prawa podatkowego, ma pięć działów i 725 artykułów. Zdaniem MF zakres regulacji objęty projektem nowej Ordynacji uzasadnia opracowanie odrębnego projektu - przepisów wprowadzających

 PAP, NRG, kw 

Polecane

Wróć do strony głównej