X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Wojna celna pogrąży chińskie firmy. Będą masowo bankrutować

Ostatnia aktualizacja: 25.07.2018 15:40
System sądowniczy Chin powinien się przygotować na wzrost liczby bankructw chińskich firm w związku z eskalacją wojny celnej z USA – ocenił w środowym komentarzu oficjalny dziennik chińskiego Najwyższego Sądu Ludowego „Renmin Fayuan Bao”.
Pierwsza partia chińskich ceł odwetowych na amerykańskie towary warte 34 mld dolarów rocznie zacznie obowiązywać w piątek o północy czasu pekińskiego (w czwartek 5 lipca 2018 r. o godz. 18 w Polsce).
Pierwsza partia chińskich ceł odwetowych na amerykańskie towary warte 34 mld dolarów rocznie zacznie obowiązywać w piątek o północy czasu pekińskiego (w czwartek 5 lipca 2018 r. o godz. 18 w Polsce).Foto: Pixabay

- Obecnie trudno przewidzieć, jak i do jakiego stopnia rozwinie się ta wojna handlowa. Ale jedno jest pewne: jeśli USA nałożą cła na chiński eksport wart po kolei 60 mld USD, 200 mld USD i 500 mld USD, doprowadzi to wiele chińskich firm do bankructwa - ocenia autor komentarza, wicedyrektor komisji doradczej sądu najwyższego Du Wanhua.

Jego zdaniem chińskie sądy powinny szykować się na wzrost liczby bankructw, gdyż – jak pisze - przygotowanie zapewnia sukces, a brak przygotowania prowadzi do porażki. - Sądy ludowe powinny przestudiować sprawę tych możliwych bankructw z powodu wojny celnej jak najszybciej - przestrzega.

USA nałożyły jak dotąd 25-procentowe cła na chiński eksport wart 34 mld dolarów rocznie

Pekin odpowiedział proporcjonalnymi taryfami odwetowymi. Wkrótce mogą zacząć obowiązywać cła na kolejne produkty warte po 16 mld dolarów z każdej ze stron.

Prezydent USA Donald Trump grozi eskalacją konfliktu i wprowadzeniem dodatkowych 10-procentowych taryf na chińskie towary warte 200 mld dolarów rocznie, a nawet ocleniem całego chińskiego eksportu do USA. Chińskie ministerstwo handlu zapowiada odwet z użyciem „narzędzi ilościowych i jakościowych”.

Na razie wojna celna nie wpłynęła na chińskie firmy 

Według chińskiego ministerstwa przemysłu i technologii informatycznych wojna celna nie wywarła jak na razie znacznego wpływu na chińskie przedsiębiorstwa. - Otrzymujemy skargi od (chińskich) firm, że klienci z USA żądają wstrzymania zamówień i dostaw, ale jak na razie ma to tylko ograniczony wpływ na sektor przemysłowy - powiedział we wtorek rzecznik tego resortu Huang Libin.

Publikacja artykułu na temat wojny celnej w czasopiśmie sądowym, adresowanym do prawników, może jednak świadczyć, że Pekin obawia się o możliwe socjoekonomiczne implikacje konfliktu handlowego – ocenia hongkoński dziennik „South China Morning Post”.

Du podkreśla w komentarzu, że bankructwa na tle wojny celnej różnią się od likwidacji niewydolnych państwowych przedsiębiorstw - tzw. „firm zombie”. Niemało spośród firm zagrożonych bankructwem z powodu wojny handlowej to przedsiębiorstwa doskonale zarządzane, wytwarzające pierwszorzędne produkty i dysponujące zaawansowaną technologią – ocenia.

Zadrożenie bankructwem jest duże 

Autor artykułu nie podaje nazw firm, które jego zdaniem zagrożone są bankructwem. Według obserwatorów jedną z takich firm może być chiński producent sprzętu telekomunikacyjnego ZTE, który musiał niedawno praktycznie wstrzymać działalność, gdy Waszyngton zakazał amerykańskim firmom dostarczania mu komponentów.

Według Du prosperujące dotąd firmy mogą zbankrutować, jeśli w wyniku wojny celnej znacznie zdrożeją potrzebne im materiały i komponenty, lub „z różnych powodów” ich dostawy zostaną odcięte. Z drugiej strony cła i protekcjonizm handlowy mogą uderzyć w sprzedaż ich produktów – pisze doradca sądu najwyższego.

Prezydent Trump zarzuca Chinom nieuczciwe praktyki handlowe, które przyczyniają się jego zdaniem do olbrzymiego deficytu USA w dwustronnej wymianie. W ubiegłym roku według danych amerykańskich deficyt ten wyniósł 375 mld dolarów. Trump skarży się m.in. na regulacje wymuszające transfer technologii od działających w Chinach zagranicznych firm. Pekin odrzuca te oskarżenia i utrzymuje, że chciałby uniknąć eskalacji konfliktu, ale jeśli do niej dojdzie, będzie stanowczo bronić swoich interesów.

PAP, kw  

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Amerykańscy farmerzy zacierają ręce. Chiny zwiększą zakupy produktów rolnych z USA

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2018 15:48
Prezydent USA Donald Trump napisał w poniedziałek na Twitterze, że Chiny zobowiązały się do kupna "ogromnych ilości" amerykańskich produktów rolnych. W ostatnich dniach Amerykanie i Chińczycy zawarli porozumienie w sprawie handlu, oddalając widmo wojny celnej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Oko za oko. Eskalacja konfliktu handlowego USA-Chiny

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2018 09:02
Jeśli prezydent USA Donald Trump wprowadzi karne cła na dodatkowe chińskie towary o wartości 200 mld dolarów rocznie, ChRL będzie zmuszona zastosować "wszechstronne środki ilościowe i jakościowe, aby udzielić silnej odpowiedzi" – oświadczył chiński resort handlu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Chiny zarzucają USA "jednostronny protekcjonizm". Grożą odwetem

Ostatnia aktualizacja: 21.06.2018 10:27
Nieprzewidywalne działania władz USA zaszkodzą amerykańskim robotnikom i rolnikom; Chiny odpowiedzą spokojnie, ale stanowczo - oświadczył rzecznik chińskiego ministerstwa handlu Gao Feng, komentując najnowszą eskalację sporu handlowego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Narasta wojna celna USA-Chiny: Waszyngton zapowiada nałożenie dodatkowych ceł na produkty z Chin wartych 200 mld dol. Jest zapowiedź odwetu

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2018 13:50
Wojna celna między największymi potęgami gospodarczymi świata – Chinami i USA, wciąż się zaostrza. Waszyngton, po nałożeniu w ubiegłym tygodniu 25-proc. ceł na towary z Chin, zapowiedział dzisiaj kolejne na produkty warte 200 mld dolarów. Pekin grozi odwetem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Trump do Europy: stwórzmy strefę prawdziwie wolnego handlu

Ostatnia aktualizacja: 25.07.2018 10:47
Donald Trump wezwał do całkowitego zniesienia barier handlowych pomiędzy Europą a Stanami Zjednoczonymi. Propozycję w tej sprawie amerykański prezydent przedstawił w związku z wizytą w Białym Domu szefa Komisji Europejskiej, Jeana-Claude’a Junckera.
rozwiń zwiń