X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Znamy wstępny koszt budowy elektrowni jądrowej w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2018 15:03
Wiceminister energii Tadeusz Skrobel poinformował, że szacunkowy koszt planowanej elektrowni jądrowej wynosi około 15 miliardów złotych za 1000 megawatów. Ostateczny koszt będzie zależał od różnych czynników, w tym od liczby i mocy bloków jądrowych, które powstaną. Można przyjąć, że dla elektrowni o mocy 3000 MW będzie to ok. 45 mld zł, natomiast przy 4500 MW ok. 67 mld zł plus koszty finansowe, które będą mocno zależne od źródła kapitału - podsumował wiceminister.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay

Jedną z zasadniczych kwestii, która nie została jeszcze ustalona, jest sprawa finansowania budowy elektrowni. Tadeusz Skrobel przyznał w odpowiedzi na interpelację poselską, że w ocenie ministra energii dotychczas proponowany model kontraktu różnicowego, gwarantujący stałe ceny prądu, był zbyt kosztowny, dlatego rozpoczeto prace nad alternatywnymi modelami finansowania siłowni.

Wiceminister zapewnił, że wielkość kapitału dostępnego w Polsce, UE i na świecie jest wystarczająca do budowy wielu bloków jądrowych. Zaznaczył, że kluczowe jest opracowanie efektywnego modelu i pogodzenie oczekiwań inwestora z interesem społeczeństwa.

Nie wiadomo, gdzie powstanie planowana elektrownia. Obecnie sprawdzane są dwie lokalizacje na Pomorzu: Żarnowiec oraz Lubiatowo-Kopalino. Miejsce inwestycji poznamy prawdopodobnie w przyszłym roku.

Naczelna Redakcja Gospodarcza, wnp.pl, md

Czytaj także

Prąd z atomu? PFR zgłasza gotowość współfinansowania budowy elektrowni jądrowej

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2018 11:35
Polski Fundusz Rozwoju jest gotowy współfinansować budowę elektrowni jądrowej, jeśli zostanie podjęta decyzja o rozpoczęciu inwestycji - poinformował prezes PFR Paweł Borys.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ile lat będziemy spłacać elektrownię jądrową?

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2018 07:15
Minister energii Krzysztof Tchórzewski chciałby, by inwestycję budowy elektrowni jądrowej spłacać tyle, ile tego typu bloki się amortyzują, czyli minimum 50 lat.
rozwiń zwiń