X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Narasta wojna celna USA-Chiny: Waszyngton zapowiada nałożenie dodatkowych ceł na produkty z Chin wartych 200 mld dol. Jest zapowiedź odwetu

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2018 13:50
Wojna celna między największymi potęgami gospodarczymi świata – Chinami i USA, wciąż się zaostrza. Waszyngton, po nałożeniu w ubiegłym tygodniu 25-proc. ceł na towary z Chin, zapowiedział dzisiaj kolejne na produkty warte 200 mld dolarów. Pekin grozi odwetem.
Audio
  • Stany Zjednoczone prężą muskuły w sporze handlowym z Chinami. Biały Dom ogłosił kolejna listę chińskich produktów, które mają zostać obłożone cłami ochronnymi. Ich wartość wynosi 200 miliardów dolarów./Marek Wałkuski z Waszyngtonu, Polskie Radio/IAR/
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock, Lightspring

Waszyngton zdecydował o nałożeniu na chińskie produkty dodatkowych ceł o wartości 200 miliardów dolarów. Reprezentant Stanów Zjednoczonych do spraw Handlu Robert Lighthizer poinformował, że na dobra importowane z Chin zostaną nałożone dodatkowe, 10-procentowe cła. Zarządzenie będzie obowiązywało od września.

Biuro przedstawiciela USA ds. handlu ogłosiło tego dnia wykaz chińskich produktów, których import do USA wart jest ok. 200 mld dolarów rocznie, a które mogą zostać objęte 10-procentowymi taryfami. Są wśród nich ryby, jabłka i alarmy przeciwwłamaniowe.

Resort handlu Chin: odpowiemy na najnowsze groźby celne USA

Ogłoszenie przez USA nowej listy chińskich towarów do oclenia, wartych 200 mld dolarów rocznie, jest irracjonalne i niedopuszczalne i Chiny dadzą na to odpowiedź – oświadczył w środę chiński resort handlu w kontekście zaostrzającej się wojny handlowej.

„To całkowicie niedopuszczalne, by strona amerykańska ogłaszała listy ceł w sposób przyspieszający i narastający” - oceniło ministerstwo handlu w komunikacie opublikowanym na stronie internetowej resortu. „Chiny są zszokowane działaniami USA (…), chiński rząd jak zwykle będzie zmuszony zastosować środki odwetowe” - napisano w oświadczeniu. Nie wyjaśniono, o jakie środki chodzi.

W ubiegłym tygodniu USA nałożyły 25-procentowe cła na Chińskie towary

W zeszłym tygodniu Stany Zjednoczone nałożyły 25-procentowe cło na chiński eksport. Wartość tego kroku wyniosła 34 miliardów dolarów rocznie.

Taryfy miały być dla Pekinu karą za wymuszanie od zagranicznych firm transferu technologii.

Chińskie władze poinformowały, że natychmiast po wprowadzeniu amerykańskich ceł weszły w życie taryfy odwetowe na produkty sprowadzane do Chin z USA. Nie podano jednak szczegółów dotyczących liczby i wartości towarów.

Donald Trump grozi cłami na chińskie produkty warte 500 mld dolarów

Prezydent Donald Trump zapowiadał, że Stany Zjednoczone mogą docelowo nałożyć na chińskie produkty cła o wartości przekraczającej 500 miliardów dolarów. Tyle w przybliżeniu wynosił cały chiński eksport do USA w minionym roku.

USA zarzucają Chinom stosowanie nieuczciwych praktyk handlowych

W zamyśle Trumpa cła mają być dla Pekinu karą za wymuszanie transferu technologii od działających w ChRL zagranicznych firm. Wprowadzona już pierwsza partia tych taryf wymierzona jest w chińską strategię gospodarczą „Made in China 2025”, która ma uczynić z tego kraju światowego potentata wysokich technologii, między innymi dzięki rządowym dotacjom do rozwoju rodzimej branży.

Deficyt handlowy USA z Chinami wyniósł w 2017 r. 375 mld dolarów

Amerykański prezydent wielokrotnie zarzucał Chinom stosowanie nieuczciwych praktyk handlowych, które jego zdaniem przyczyniły się do olbrzymiego deficytu USA w dwustronnej wymianie towarowej. W 2017 roku według danych amerykańskich deficyt ten wyniósł 375 mld dolarów. Chiny konsekwentnie odrzucają te oskarżenia i utrzymują, że nie zależy im na wojnie celnej, ale będą stanowczo bronić swoich interesów.

NRG, IAR, PAP, jk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Wojna celna między UE a USA: Polska dostanie rykoszetem?

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2018 18:12
Od dziś obowiązują unijne cła na amerykańskie towary w odwecie za cła na stal i aluminium, które wprowadziły Stany Zjednoczone.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wojna handlowa USA-Chiny stała się faktem. Oba kraje „odpaliły” karne cła

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2018 08:35
W piątek weszła w życie pierwsza partia zapowiadanych karnych ceł na chiński eksport do USA, obejmująca towary warte 34 mld USD rocznie. Chiny ogłosiły natychmiastowy i proporcjonalny odwet, a prezydent USA Donald Trump grozi eskalacją.
rozwiń zwiń