X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Państwo i Unia Europejska pamiętają o pszczelarzach. Wielomilionowe wsparcie

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2018 10:09
Rolę i znaczenie pszczelarstwa doceniają nie tylko amatorzy miodu, ale i instytucje unijne i państwowe. Sektor od lat otrzymuje dofinansowanie na utrzymywanie pasiek w dobrej kondycji i zdrowiu. W naszym kraju pieniądze związkom pszczelarskim wypłaca Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa - przypomina  Michał Wójciak z KOWR.
Audio
  • Państwo i Unia Europejska pamiętają o pszczelarzach (Aleksandra Tycner/Naczelna Redakcja Gospodarcza)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock/ Cornel Constantin

Pszczelarzy mamy ponad 40 tysięcy - zarówno zawodowych, jak i amatorów.

- Ta społeczność wyświadcza ogromną przysługę całemu ekosystemowi, wycenianą między 4 a 5 miliardów zł i to w działalności, której nie da się niczym zastąpić - przede wszystkim w zapylaniu roślin - podkreśla Wójciak.

UE wspiera pszczelarzy

Dlatego warto ten sektor wspierać. Unia Europejska w ramach Krajowych Programów Wsparcia Pszczelarstwa przydziela pieniądze na działania, które państwa członkowskie sobie wybierają we własnych programach wsparcia.

W Polsce mamy do czynienia z taką sytuacją od 2004 roku. Pszczelarze otrzymali dotąd ponad 200 mln zł. Realizowane są kolejne programy. Pieniądze można przeznaczyć na różne cele, bardzo ważne są szkolenia - wyjaśnia Michał Wójciak - bo dziś potrzeba wiedzy o nowoczesnym prowadzeniu pasiek, o ochronie przed chorobami czy szkodnikami.

- Pszczelarze mogą też za pieniądze z programu kupić leki przeciwko warozie. To bardzo niebezpieczny pasożyt, który dziesiątkuje polskie pasieki i bez ochrony nie dałoby się ich prowadzić. Ale mogą też sfinansować zakup sprzętu, uli, urządzeń do przewozu pasiek wędrownych  no i oczywiście matek pszczelich - wymienia Wójciak. Środki mogą też trafić na badania laboratoryjne miodu: przeprowadzanie tak zwanej analizy pyłkowej, żeby dowiedzieć się, z jakimi gatunkami miodu mamy do czynienia.

Trzeba złożyć wnioski

Obecnie Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa realizuje drugi rok kolejnego, trzyletniego programu wsparcia.

- Do końca lipca związki pszczelarskie mają obowiązek złożenia wniosków o refundację. Wcześniej podpisały z KOWR umowy i realizują te projekty, które zostały zatwierdzone - tłumaczy Michał Wójciak. I apeluje do pszczelarzy o szybsze składanie tych wniosków o zwrot pieniędzy, ponieważ łatwiej je będzie w dłuższym okresie rozpatrywać. Pieniądze muszą zostać wypłacone do 15 października.

W tym roku kontrakty opiewają prawie na 25 milionów zł. Połowa pieniędzy jest z Unii Europejskiej, druga połowa - z budżetu krajowego.

Audycja powstała we współpracy z Krajowym Ośrodkiem Wsparcia Rolnictwa.

Naczelna Redakcja Gospodarcza, Jedynka, Aleksandra Tycner, md

Zobacz więcej na temat: KOWR pszczoły
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak