X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Rada Dyrektorów Banku Światowego poparła nową strategię dla Polski

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2018 12:15
Reformy systemu opieki zdrowotnej, poprawa jakości powietrza, wspieranie rozwoju regionalnego to kluczowe obszary sześcioletniej strategii Grupy Banku Światowego dla Polski, popartej przez Radę Dyrektorów Wykonawczych - poinformował w środę Bank Światowy.
Nowa strategia Banku Światowego dla Polski ma obowiązywać do 2024 roku.
Nowa strategia Banku Światowego dla Polski ma obowiązywać do 2024 roku.Foto: shutterstock

Bank Światowy zauważył w środę w komunikacie, że Polska w ostatniej dekadzie osiągnęła status kraju rozwiniętego, rosnąc w tempie średnio powyżej 3,5 proc. PKB, z czego skorzystała również gorzej sytuowana część społeczeństwa.

Polska w obliczu wyzwań

Wskazano, że mimo to Polska stoi w obliczu szeregu wyzwań, np. w 2030 r. co trzecia osoba będzie miała 65 i więcej lat. Kilka regionów w Polsce zalicza się do grupy 20 najbiedniejszych regionów Unii Europejskiej, w Polsce jest 33 z 50 miast z najbardziej zanieczyszczonym powietrzem w Europie.

- Nowa strategia pozwala Polsce mieć dostęp zarówno do usług doradczych z Banku Światowego, jak również do środków finansowych. W ramach wdrażania nowej strategii, eksperci Banku Światowego będą dzielić się z Polską swoją wiedzą i doświadczeniami, wspierając dalszy rozwój Polski i doganianie bardziej rozwiniętych krajów Europy Zachodniej – mówi, cytowany w komunikacie, przedstawiciel Banku Światowego na Polskę i kraje bałtyckie Carlos Piñerúa.

Co będzie w nowej strategii? 

Wyjaśniono, że nowa strategia dla Polski będzie koncentrować się na rozwijaniu kapitału ludzkiego i przedsiębiorczości, reformach pobudzających zrównoważony wzrost gospodarczy oraz działaniach na rzecz ochrony środowiska naturalnego.

Wymieniono sześć szczegółowych celów strategii. Pierwszy to rozwój efektywnego systemu ochrony zdrowia, szczególnie w kontekście starzejącego się społeczeństwa; drugi - promowanie przedsiębiorczości i unowocześnianie szkolnictwa wyższego; trzeci - pobudzanie rozwoju regionalnego.

Ponadto celami strategii są także: wspieranie kompetencji instytucji publicznych; poprawa efektywności energetycznej i jakości powietrza; ochrona przed zagrożeniami środowiskowymi.

Strategia zakłada również większe zaangażowanie należącej do Grupy Banku Światowego Międzynarodowej Korporacji Finansowej (International Finance Corporation, IFC), która pracuje z sektorem prywatnym.

- Polska to zaawansowany partner, który potrzebuje wyrafinowanej oferty. To też kraj, w którym możemy rozwijać innowacyjne w skali Europy i Azji Środkowej instrumenty finansowe i inne rozwiązania, które później będą wykorzystywane także w innych krajach regionu i na świecie – tłumaczy szef IFC na Europę Środkową i Południowo-Wschodnią Thomas Lubeck.

Działania na rzecz rynku kapitałowego u ekspansji firm 

W ramach nowej strategii IFC będzie działać na rzecz umacniania lokalnego rynku kapitałowego i ekspansji polskich firm za granicę. IFC będzie również wspierała przyjazne środowisku inwestycje przedsiębiorstw oraz miast, mobilizując środki z sektora prywatnego.

Nowa strategia Banku Światowego dla Polski ma obowiązywać do 2024 roku.

- Partnerstwo z Grupą Banku Światowego jest ważne dla Polski, ponieważ możemy korzystać z doświadczeń i analiz międzynarodowych ekspertów. Z drugiej strony, doświadczenia polskiej, udanej transformacji gospodarczej mogą być wartościową lekcją dla innych krajów, z którymi Grupa Banku Światowego pracuje – ocenił członek zarządu Narodowego Banku Polskiego Paweł Samecki. 

PAP, NRG, kw 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

EBOiR kreśli lepsze scenariusze dla naszej gospodarki

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2017 17:23
Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju podniósł prognozę wzrostu PKB Polski w 2017 r. do 4,1 proc. z 3,2 proc. i w 2018 r. do 3,4 proc. z 3,2 proc.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bank Światowy: PKB w Polsce w 2018 roku wyniesie 4,2 proc.

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2018 12:34
Bank Światowy prognozuje, że PKB Polski wzrośnie w 2018 r. o 4,2 proc., w 2019 r. o 3,7 proc., a w 2020 r. o 3,5 proc. - wynika z raportu Banku. Bank Światowy oczekuje ponadto, że deficyt budżetowy wyniesie w 2018 r. 2 proc., a w 2020 r. może zbliżyć się do 3 proc.
rozwiń zwiń