Błędny przelew: łatwiej odzyskamy pieniądze

2018-04-27, 19:52

Błędny przelew:  łatwiej odzyskamy pieniądze
Dzięki ustawie podpisanej przez prezydenta, łatwiej będzie wystąpić na drogę sądową przeciwko osobie, która nienależnie się wzbogaciła gdy wykonaliśmy błędny przelew..Foto: Pixabay

Łatwiej będzie odzyskać pieniądze przelane błędnie na niewłaściwe konto. Dzięki ustawie podpdpisanej przez prezydenta, łatwiej będzie wystąpić na drogę sądową przeciwko osobie, która nienależnie się wzbogaciła.

Posłuchaj

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę umożliwiającą odzyskanie pieniędzy z błędnie wykonanego przelewu. Dzięki nowym przepisom łatwiej będzie wystąpić na drogę sądową przeciwko osobie, która nienależnie się wzbogaciła. /IAR/.
+
Dodaj do playlisty

To główne założenie nowelizacji ustawy o usługach płatniczych. Projekt był inicjatywą prezydenta, powstałą przy współdziałaniu Rzecznika Finansowego. Nowe przepisy jednogłośnie poparto zarówno w Sejmie, jak i w Senacie.

Dotychczas zwrot środków zależał wyłącznie od dobrej woli właściciela konta

Andrzej Duda mówił, że choć to zmiana drobna, to jest ona doniosła w skutkach, gdyż nie tylko ułatwi życie, ale być może - jak dodawał - umożliwi wyjście z wielu dramatów.

Do tej pory zwrot środków przelanych na błędne konto zależał wyłącznie od dobrej woli osoby, która w ten sposób otrzymała pieniądze. Gdy tej dobrej woli nie było, bank ze względu na tajemnicę bankową nie mógł ujawnić danych adresata błędnego przelewu.

Dotychczas mieliśmy do czynienia z błędnym kołem – pozew przeciwko osobie, której danych nie można było poznać ze względu na tajemnice bankową

W takiej sytuacji - mówił Andrzej Duda - jedynym rozwiązaniem był pozew do sądu w związku z tzw. bezpodstawnym wzbogaceniem. "Ale żeby móc się zwrócić do sądu z pozwem i dochodzić pieniędzy, to trzeba wiedzieć przeciwko komu. Czyli trzeba znać imię, nazwisko, adres. Jeżeli tych danych nie mamy, nie jesteśmy w stanie wystąpić skutecznie na drogę sądową" - powiedział prezydent.

Teraz bank powiadomi właściciela konta, że to nie jego pieniądze

Ustawa przewiduje, że właściciel konta, na które trafiła błędna wpłata, natychmiast otrzyma od banku informację, że to nie jego pieniądze. Ale to nie wszystkie ułatwienia.

"Ustawa obliguje bank czy SKOK do podania danych takiej osoby, która nienależnie otrzymała przelew bankowy. A więc w istocie temu, kto się pomylił umożliwi dochodzenie środków na drodze sądowej swobodnie i bez tej blokady, z którą wcześniej mieliśmy do czynienia" - wyjaśniał Andrzej Duda.

By sprawniej zorganizować zwroty, banki będą musiały w tym celu stworzyć specjalne techniczne rachunki. Nowe przepisy wejdą w życie po trzech miesiącach od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

W kancelarii prezydenta trwają również prace nad tzw. uśpionymi kontami

Jednocześnie Kancelaria Prezydenta pracuje nad projektem dotyczącym tzw. uśpionych polis ubezpieczeniowych. Propozycja ma sprawić, by niewykorzystane pieniądze z polis osób zmarłych nie wracały po 3 latach do towarzystw ubezpieczeniowych, tylko trafiały do osób uposażonych.

Jak tłumaczył prezydencki minister Andrzej Dera, intencją przygotowywanego projektu jest stworzenie centralnej instytucji, która udzielałaby informacji, czy dana osoba jest uposażona do polisy i u którego ubezpieczyciela może odebrać środki.

Projekt w tej sprawie trafi do Sejmu prawdopodobnie jeszcze przed parlamentarnymi wakacjami.

IAR, jk

Polecane

Wróć do strony głównej