Życie na kredyt. Polacy mają spore długi

2018-04-25, 07:57

Życie na kredyt. Polacy mają spore długi
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: Shutterstock

Ponad 28 milionów złotych mają do oddania Polacy w średnim wieku - wynika z raportu Krajowego Rejestru Długów. W ciągu 4 lat ich dług się potroił. Za ogromnymi długami stoi przede wszystkim życie ponad stan - mówi Adam Łącki, prezes Zarządu Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej.

Posłuchaj

Życie na kredyt. Polacy mają spore długi (Marcin Jagiełowicz/Naczelna Redakcja Gospodarcza)
+
Dodaj do playlisty

- To niepokojący symptom, bo coraz częściej zadłużamy się w sposób mocno nieprzemyślany. Podążamy za modą, chcemy mieć nowego smartfona, laptopa czy samochód. Postępujemy w myśl reguły: nie stać mnie, ale chce to mieć - wskazuje Adam Łącki.

Mężczyźni częściej zadłużeni

 
Częściej dłużnikami są mężczyźni niż kobiety. Młodsi mają prawie trzykrotnie dłuższą listę zobowiązań, jednak gdy chodzi o wartość długu zdecydowanie prowadzą seniorzy. Starsi zalegają głównie bankom, firmom pożyczkowym i ubezpieczycielom. Osoby młodsze mają problem z opłatami za media mandatami czy grzywnami. Jak mówi Adam Łącki, wśród mężczyzn niechlubny rekordzista ma 45 milionów złotych długu, a w dodatku w KRD nie ma adresu. Wśród kobiet rekordzistka ma ponad 10 milionów długu - to mieszkanka Mazowsza.

Największe długi na Mazowszu

 
Najbardziej zadłużeni są mieszkańcy województwa mazowieckiego, drugie jest śląskie - niechlubną trójkę zamyka województwo dolnośląskie. Norbert Konarzewski, dyrektor programowy Fundacji Kronenberga uspokaja - długi Polaków to tylko jedna strona medalu. Jak wynika z badań fundacji, z roku na rok coraz więcej z nas jest w stanie oszczędzić pewną kwotę, a oszczędności ma obecnie ponad połowa Polaków.

Jak oszczędzać z głową?

Norbert Konarzewski radzi jak nie popaść w spiralę zadłużenia: starajmy się na początku miesiąca odłożyć nawet niewielką kwotę, a potem dopiero wydawajmy; planujmy nasze wydatki na kilka miesięcy w przód, najlepiej na cały rok.
 
Według "Finansowego Barometru ING" niemal 70 procent Polaków ma oszczędności. To wzrost o 20 pkt proc. w ciagu 2 lat.

Naczelna Redakcja Gospodarcza, Jedynka, Marcin Jagiełowicz, md

Polecane

Wróć do strony głównej