Etiopia – kraj szybkiego wzrostu i potencjału eksportowego dla polskich firm

2018-04-24, 15:00

Etiopia – kraj szybkiego wzrostu i potencjału eksportowego dla polskich firm
Obroty handlowe Polski z Etiopią wyniosły 65,3 mln USD. Foto: pixabay

Etiopia jest jednym z najszybciej rozwijających się krajów w Afryce. Z punktu widzenia polskich firm to rynek, którym warto się zainteresować. Jaka była polsko-etiopska wymiana handlowa? Które firmy zainwestowały już w Etiopii? 

- Warto bacznie przyjrzeć się rynkowi etiopskiemu, to interesująca perspektywa i rekomenduję, aby myśleć o lokowaniu tam swojej działalności biznesowej - mówił prezydent Andrzej Duda we wtorek w Warszawie po spotkaniu z prezydentem Etiopii Mulatu Teshome Wirtu.

Polska w 2016 r. eksportowała do Etiopii głównie ciągniki rolnicze, szyny kolejowe, spycharki samobieżne, przyczepy, opony pneumatyczne, dachy, panele, tokarki do usuwania metalu oraz kombajny zbożowe. Importowała zaś kawę niepaloną, skóry kozie, odzież i krewetki.

Polskie firmy na etiopskim rynku

Firmą, która z sukcesem zdobyła etiopski rynek jest Ursus. Polskie ciągniki stały się w tym kraju marką. Kontrakt z Etiopią został podpisany w 2013 roku. Wówczas firma zobowiązała się dostarczyć 3 tys. traktorów za 90 mln USD. Dwa lata później było kolejne zamówienie na 174 ciągniki za 30,5 mln USD  oraz 390 przyczep, które służą już dziś do zbiorów i transportu trzciny cukrowej. Później umowę rozszerzono o maszyny za kolejne 5 mln USD.

Inną firmą, która z sukcesem zdobyła etiopski rynek jest Asseco. W marcu 2014 r. Asseco Poland podpisało umowę z rządową agencją etiopską Information Network Security Agency (INSA), dotyczącą uruchomienia systemu informatycznego służącego do pozyskiwania i zarządzania danymi odczytowymi etiopskiego rynku energii. Wartość kontraktu wyliczono na ponad 9,85 mln USD.

Obroty handlowe

Jak podaje ministerstwo rozwoju w 2016 r. obroty handlowe Polski z Etiopią wyniosły 65,3 mln USD; eksport towarów z Polski do Etiopii wyniósł 59,9 mln USD (i wzrósł o 13,5 proc.), natomiast import - 5,4 mln USD (wzrósł o 11 proc.). Wsparciu polskich inwestycji i promocji polskiej gospodarki w Afryce służy program GoAfrica Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu (PAIH).

Przyjęta w lutym 2017 roku przez rząd Strategia na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju wśród pożądanych kierunków ekspansji zagranicznej polskiej gospodarki z afrykańskich krajów wymienia Algierię i RPA.

Wzrost gospodarczy w Etiopii

Najnowszy raport Global Economic Prospects Banku Światowego wskazuje, że tempo wzrostu PKB Etiopii za 2016 r. wynioło 8,4 proc., w 2017 r. - 8,9 proc. Równie wysokie są prognozy dla 2018 i 2019 r., kiedy etiopska gospodarka według BŚ rozwijać się będzie w tempie 8,6 proc.

Handel zagraniczny 

Etiopia eksportuje głównie: kawę, nasiona oleista, warzywa, złoto, kwiaty, żywe zwierzęta, surowe wyroby skórzane, produkty mięsne. Głównymi partnerami w eksporcie są: Szwajcaria 14,3 proc., Chiny 11,7 proc., USA 9,5 proc., Holandia 8,8 proc., Arabia Saudyjska 5,9 proc., Niemcy 5,7 proc. (2015).

Eksport Etiopii za rok 2015 wyniósł 2,9 mld USD. Importowane produkty to głównie: maszyny i samoloty, wyroby metalowe, materiały elektryczne, pojazdy, chemikalia, nawozy. 

Głównymi partnerami w imporcie są: Chiny 20,4 proc. proc., USA 9,2 proc., Arabia Saudyjska 6,5 proc., Indie 4.,5 proc. (2015 r.)

Naczelna Redakcja Gospodarcza, kw 

Polecane

Wróć do strony głównej