Elektromobilność i nie tylko. Polski dzień w USA

2018-04-16, 09:00

Elektromobilność i nie tylko. Polski dzień w USA
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: Jan Faukner/Shutterstock.com

Samochody elektryczne wjadą na polskie drogi szybciej niż zakładają najśmielsze badania - to jeden z wniosków po polsko-amerykańskiej konferencji "Poland Day" na Uniwersytecie Stanforda. W imprezie, której patronuje Polskie Radio, wzięli udział polscy naukowcy, przedstawiciele rządu i biznesmeni z Doliny Krzemowe.

Posłuchaj

Elektromobilność i nie tylko. Polski dzień w USA (Marcin Jagiełowicz/Naczelna Redakcja Gospodarcza)
+
Dodaj do playlisty

Profesor Piotr Moncarz, consulting professor na Uniwersytecie Stanforda i organizator konferencji uważa, że rewolucja technologiczna już się zaczęła. Jak wskazuje, że w USA w ubiegłym roku 3 procent ze wszystkich sprzedanych aut stanowiły samochody elektryczne, a Kaliforni ten odsetek sięgnął nawet 6 procent. Jego zdaniem spory wzrost sprzedaży takich aut świadczy o tym, że przejście z tradycyjnego napędu na elektryczny będzie dużo szybsze niż teraz zakładamy.

Profesor Piotr Moncarz nie ma wątpliwości, że elektromobilność w Polsce się przyjmie - pytanie czy Polacy będą mieli wkład w jej rozwój.

- Najważniejsze, żebyśmy mieli platformę, do której ta silna polska wiedza informatyczna i cybernetyczna będzie mogła być wprowadzana, i to będzie szansa na przebicie się dla Polski na rynku, na którym niektóre koncerny samochody spalinowe produkują od stu lat - podkreśla.

Nie tylko elektromobilność

Podczas konferencji gorącym tematem było też inteligentne miasto, w którym coraz większą rolę odgrywać będą komputery i nowe technologie. Pojawił się także temat kosmonautyki - opowiada Mariusz Tomaka z Polsko-Amerykańskiej Rady Współpracy. Na konferencji rozmawiano m.in. o planach wysłania misji załogowej na Marsa.

Jak mówi Mariusz Tomaka - tematy takie jak samochody na prąd  - choć w Polsce wydają się jeszcze odległe - to w Dolinie Krzemowej chleb powszedni.

- Tutaj to rzeczywistość dnia codziennego. Te konferencje wybiegają zazwyczaj 5-10 lat do przodu, ale jest na nich mowa o rzeczach, które nie są dopiero na deskach kreślarskich, ale są już wprowadzane na przykład w przemyśle - zaznacza.

Konferencja "Poland Day" w Dolinie Krzemowej odbyła się po raz 15-sty.

Naczelna Redakcja Gospodarcza, Jedynka, Marcin Jagiełowicz, md

Polecane

Wróć do strony głównej