X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Stany Zjednoczone wrócą do TPP? Donald Trump stawia warunek

Ostatnia aktualizacja: 13.04.2018 10:59
Niespodziewanie wraca temat amerykańskiego udziału w Partnerstwie Pacyficznym - porozumieniu handlowym krajów Ameryki Północnej i wschodniej Azji. Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump napisał na Twitterze, że USA mogą wrócić do TPP, z którego się wcześniej wycofały. Trump stawia jednak warunek.
Donald Trump
Donald TrumpFoto: shutterstock.com

- Możemy wrócić do TPP tylko wtedy, jeśli umowa będzie dużo lepsza niż ta, zaoferowana prezydentowi Obamie - podkreślił amerykański prezydent. Przypomniał, że Stany Zjednoczone już mają zawarte umowy handlowe z 6 na 11 krajów TPP, a obecnie trwają prace nad umową z Japonią.

Kilka godzin wcześniej Trump powiedział, że USA mogą rozważyć ponowne dołączenie do paktu.

USA w TPP?


Za kadencji Donalda Trumpa Stany Zjednoczone wycofały się z umowy, a sam prezydent wielokrotnie krytykował porozumienie, nazywając je "potencjalną katastrofą". Teraz jednak wydaje się, że USA mogą wrócić do tematu TPP, zwłaszcza w kontekście eskalacji konfliktu handlowego z Chinami. Starcie z Państwem Środka z kolei podzieliło republikanów, którzy obawiają się, że chińskie cła uderzą w amerykańskich farmerów. Jeśli chodzi o Partnerstwo Transpacyficzne, to na razie Donald Trump polecił swoim urzędnikom sprawdzenie możliwości przyłączenia się do umowy "na własnych zasadach".

Republikański senator z Nebraski Ben Sasse powiedział, że zwrot w kierunku TPP to dobry ruch ze strony administracji federalnej. Jego zdaniem najlepszą odpowiedzią na "chińskie oszustwa" jest porozumienie się z 11 krajami Azji i i Pacyfiku, które "wierzą w wolny handel i rządy prawa".

TPP odpowiedzią na politykę Chin

TPP było jednym z głównych tematów amerykańskiej polityki zagranicznej za czasów Baracka Obamy. Ówczesny prezydent USA widział w umowie szansę na powstrzymanie wzrostu chińskiej potęgi na Pacyfiku. Wystąpienie z paktu było jedną z pierwszych decyzji jego następcy. Taki krok Donald Trump zapowiadał jeszcze w kampanii wyborczej.

Po tej decyzji pozostałe kraje kontynuowały negocjacje. Umowę TPP podpisało 11 państw.

Naczelna Redakcja Gospodarcza, TT, BBC, md

Czytaj także

Azji Płd.-Wsch. stanie się polem rywalizacji gospodarczej światowych potęg?

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2014 09:38
Chiny mają obecnie najsilniejsze wpływy gospodarcze w krajach Azji Płd.-Wsch., jednak coraz bardziej regionem zainteresowane są USA. Będzie to wyzwaniem dla UE, która też chce robić interesy w tej części świata - ocenia ekspert PISM Damian Wnukowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ameryka dogadała się z Azją. Europa zagrożona

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2015 11:42
Umowa o wolnym handlu między Stanami Zjednoczonymi a Azją jest zagrożeniem dla gospodarki europejskiej. W tym tygodniu USA i 11 państw Azji i Pacyfiku zakończyły negocjacje transpacyficznego układu o partnerstwie (TTP).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Oko za oko, ząb za ząb. Twarda odpowiedź Chin na nowe amerykańskie cła

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2018 13:38
Chiny nie pozwoliły długo czekać na swoją odpowiedź na amerykańskie cła zaporowe. Pekin zrobił dokładnie to samo - zapowiedział obłożenie cłami w sumie 106 rodzajów amerykańskich produktów, w tym soję, której eksport jest ważny dla rolników z USA.
rozwiń zwiń