X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Kwieciński: agencja ratingowa dostrzega w polskiej gospodarce zmianę na lepsze

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2018 17:45
Kolejna agencja ratingowa podwyższa szacunek wzrostu PKB dla Polski. Po raz kolejny jest to agencja, o której mówi się, że jest jedną z najważniejszych na świecie - powiedział PAP minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński.
Zasady dla starych SSE  pozostają bez zmian
Zasady dla "starych" SSE pozostają bez zmianFoto: shutterstock/Harvepino

Kolejna agencja ratingowa podwyższa szacunek wzrostu PKB dla Polski. Po raz kolejny jest to agencja, o której mówi się, że jest jedną z najważniejszych na świecie - powiedział PAP minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński. - Tym razem, w ogłoszonych w środę prognozach, S&P Global Ratings twierdzi, że PKB będzie rosnąć w tym roku w Polsce w granicach 4,5 proc., mimo że w poprzednich prognozach analitycy S&P szacowali, iż będzie to 3,8 proc. - powiedział Kwieciński.

- Tak duże zmiany, sięgające prawie jednego punktu procentowego, zdarzają się rzadko - może to oznaczać, że od stycznia, kiedy agencja S&P publikowała poprzednią prognozę, agencje ratingowe i światowe instytucje finansowe dostrzegły w polskiej gospodarce kolejną zmianę na lepsze - dodał Kwieciński.

 S&P prognozuje, że ten rok przyniesie spadek długu poniżej 50 proc. PKB

- Wydaję się, że może to mieć, po pierwsze, związek z długiem publicznym, który jest przez rząd PiS konsekwentnie redukowany - S&P prognozuje, że ten rok przyniesie spadek długu poniżej 50 proc. wartości PKB. Drugi powód to, naturalnie, odbicie w inwestycjach. Widać je w statystykach. Zmienia się klimat inwestycyjny wśród firm. Dzięki sprawnie wykorzystywanym funduszom unijnym, poprawę w zakresie inwestycji publicznych widać było już w drugiej połowie 2017 roku - powiedział.

Zdaniem ministra Kwiecińskiego kluczowe w stanowisku S&P nie jest jednak to, że dzięki odbiciu w inwestycjach prognoza dla Polski się podnosi, ale to, że agencja widzi, a przede wszystkim docenia plany rządu, które nie ograniczają się wyłącznie do inwestycyjnego "tu i teraz". Wydawanie funduszy unijnych nie jest sztuką. Sztuką jest inwestować je tak, aby się one z roku na rok zwracały. Tak samo: pracę rządu PiS docenia się nie za to, że Polacy i polskie firmy inwestują, ale za to, że usuwamy bariery prawne i urzędowe, które uwolnią inwestycje na lata, a nie tylko doraźnie. 

S&P podwyższa szacunki dynamiki PKB 

W środę agencja S&P Global Ratings podwyższyła szacunek dynamiki PKB Polski na 2018 r. do 4,5 proc. z 3,8 proc. i obniżyła prognozę długu sektora rządowego i samorządowego do 49,5 proc. PKB z 51,8 proc. Agencja utrzymała w kwietniu prognozę deficytu sektora finansów publicznych Polski w 2018 r. na poziomie 2,0 proc. PKB.

W styczniowym raporcie S&P oceniła, że dynamika realnego PKB Polski "z łatwością przekroczy 4 proc.", przy czym w tym samym opracowaniu oficjalne prognozy makro agencji wskazywały na 3,8 proc. Najnowszy raport zawiera szacunki wskaźników tylko w horyzoncie 2018 r. Najbliższy przegląd ratingu Polski przez S&P zaplanowano na piątek 13 kwietnia.

Pod koniec marca agencja ratingowa Moody’s podwyższyła szacunek PKB Polski na 2018 r. do 4,3 proc. z 3,5 proc. Spośród trzech największych agencji ratingowych wiarygodność kredytową Polski najwyżej ocenia Moody's - na poziomie "A2". Rating Polski wg Fitch to "A-" (jeden po2ziom niżej niż Moody's), a według S&P "BBB+" (dwa poziomy w dół względem Moody's). Perspektywy wszystkich ocen są stabilne.

PAP, kw

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak