Przed ośmioma laty zginął prezes NBP Sławomir Skrzypek

2018-04-10, 11:47

Przed ośmioma laty zginął prezes NBP Sławomir Skrzypek
Sławomir Skrzypek. Foto: PAP/Tomasz Gzell

Sławomir Skrzypek w młodości działał w KPN-ie, studiował za granicą, pracował m.in. w NIK-u, stołecznym samorządzie oraz banku PKO BP. Ukoronowaniem jego kariery był urząd prezesa Narodowego Banku Polskiego, którym został na początku 2007 roku. Jego kadencja została jednak przerwana w tragicznych okolicznościach.

Posłuchaj

Piotr Wiesiołek z NBP wspomina Sławomira Skrzypka (IAR arch.)
+
Dodaj do playlisty

Sławomir Skrzypek urodził się 10 maja 1963 roku w Katowicach. W latach 80. działał w Niezależnym Zrzeszeniu Studentów oraz w Konfederacji Polski Niepodległej. W latach 90. ukończył studia w Stanach Zjednoczonych oraz na Akademii Ekonomicznej i Uniwersytecie Śląskim, a także na Politechnice Śląskiej.

Później pracował między innymi w Najwyższej Izbie Kontroli, był w kierownictwie PKP, Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej i PKO BP. Zasiadał w radach nadzorczych kilku spółek (m.in. Telewizji Polskiej), był również zastępcą Lecha Kaczyńskiego, gdy był on prezydentem Warszawy. Gdy Lech Kaczyński został prezydentem, Sławomir Skrzypek został jego kandydatem na prezesa Narodowego Banku Polskiego. 10 stycznia 2007 roku został wybrany na to stanowisko, zastępując odchodzącego Leszka Balcerowicza. Głosowanie przebiegło w gorącej atmosferze, ówczesna opozycja podważała jego kompetencje do pełnienia tej funkcji.

Prezes banku centralnego

W drugim roku kadencji Sławomira Skrzypka na świecie wybuchł kryzys finansowy. Mimo to Skrzypek nie zdecydował się na przykład na aktywną walkę z możliwym wzrostem cen. Przewidział nawet, że inflacja sama spadnie na skutek słabszej koniunktury. I tak się stało, a za trafną prognozę wyróżnił go magazyn "Global Finance", umieszczając go na wysokim miejscu rankingu europejskich szefów banków centralnych. Za jego kadencji powstał Komitet Stabilności Finansowej i Instytut Ekonomiczny, analityczny think-tank. W czasie swojej kadencji stawiał na edukację, w tym na popularyzację wiedzy ekonomicznej w szkołach.

- W styczniu 2010 r. Sławomir Skrzypek miał się czym pochwalić w podsumowaniu pierwszych trzech lat kadencji, która przypadła na wyjątkowo trudny okres w gospodarce. Wśród swoich osiągnięć mógł wymienić wprowadzony już jesienią 2008 r. "Pakiet zaufania" – porozumienie między NBP a bankami komercyjnymi, które zapewniało im wsparcie banku centralnego w razie problemów z płynnością (...) Na półmetku kadencji trudna początkowo współpraca Sławomira Skrzypka z członkami Rady Polityki Pieniężnej zaczęła się układać, ataki mediów na szefa NBP zaś straciły na ostrości - tak o Sławomirze Skrzypku pisała dwa lata temu "Rzeczpospolita".

Tragiczna śmierć

Sławomir Skrzypek był członkiem delegacji, która 10 kwietnia 2010 roku leciała do Katynia na uroczystości 70. rocznicy początku zbrodni katyńskiej. Miał ze sobą okolicznościowe monety NBP. Zginął w katastrofie prezydenckiego tupolewa, wraz z jego byłym przełożonym Lechem Kaczyńskim i 94 innymi osobami.

Miał 47 lat. Zostawił żonę i trójkę dzieci. Pośmiertnie został odznaczony Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski.

Pamięć o nim trwa

Misję Sławomira Skrzypka kontynuuje Fundacja jego imienia, która zajmuje się m.in. promowaniem wiedzy ekonomicznej, organizuje także forum gospodarcze Kongres 590. W 2011 roku pamiątkową monetę z jego wizerunkiem wyemitował Narodowy Bank Polski. W NBP-ie powstało też Centrum Pieniądza imienia Sławomira Skrzypka - specjalna placówka edukacyjna banku.

O życiu i pracy Sławomira Skrzypka opowiada przygotowany przez TVP Historia film "Przerwana kadencja", w którym wspominają go jego najbliżsi, koledzy z pracy i ekonomiści. Film można obejrzeć pod tym adresem.

NRG, md

Polecane

Wróć do strony głównej