OECD pozytywnie o polskiej gospodarce

2018-03-19, 10:53

OECD pozytywnie o polskiej gospodarce
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: Shutterstock

Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju zwraca uwagę na szybki rozwój polskiej gospodarki i rosnący poziom życia w naszym kraju. Jak czytamy w nowym raporcie OECD, dzięki temu Polska dogania gospodarki innych państw członkowskich Organizacji.

Posłuchaj

OECD ocenia Polskę (IAR/Karol Tokarczyk)
+
Dodaj do playlisty

Jednocześnie eksperci OECD prognozują, że wzrost polskiego PKB spowolni. W 2018 r. ma spaść do 4,2 proc. z 4,6 proc. w 2017 r., a w 2019 r. wyniesie 3,7 proc. W raporcie podkreślono też, że polski rynek pracy przeżywa boom - jest niskie bezrobocie i dużo wolnych etatów.

Organizacja przypomina, że rządowi udało się uszczelnić system podatkowy, zmniejszyć deficyt i sfinansować programy socjalne.

Podtrzymanie dobrej passy wymaga zmian

Opublikowany w poniedziałek najnowszy Przegląd Gospodarczy Polski poświęcony jest temu jak utrzymać dynamiczny wzrost gospodarczy i w dalszym ciągu podnosić poziom życia. Autorzy raportu analizują m.in innowacyjność polskiej gospodarki oraz finansowanie innowacyjnego biznesu. Zalecenia opracowane przez OECD dotyczą takich obszarów, jak podnoszenie kwalifikacji, reforma systemu podatkowego, czy stymulowanie badań naukowych.

Coraz bliżej Zachodu

Jak ocenili autorzy raportu "polska gospodarka szybko się rozwija, nadal wzrasta poziom życia", co sprawia, że "dogania gospodarki innych państw OECD".

- Aby utrzymać ten trend Polska powinna dalej inwestować w podnoszenie kwalifikacji i infrastrukturę, a także rozwijać potencjał w zakresie innowacyjności" - wskazano.

Według ekspertów rząd powinien też przygotować się na mniejszy niż obecnie strumień pieniędzy z budżetu UE w kolejnym budżecie. Eksperci zalecają obniżenie stawek VAT, podniesienie podatków związanych z ochroną środowiska i zwiększenie roli progresywnego podatku od dochodów. Postulują również modernizację energetyki i odejście od węgla, co skutkowałoby zmniejszeniem emisji dwutlenku węgla i przyczyniłoby się do poprawy zdrowia publicznego

NRG, PAP, md

Polecane

Wróć do strony głównej