X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Chętnie bierzemy kredyty hipoteczne. A długi coraz większe

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2018 12:57
Średnio 10,5 tys. zł na osobę wynosi zadłużenie Polaków z tytułu kredytów mieszkaniowych. Łączne obciążenie hipotek polskich gospodarstw domowych przekracza już 22 proc. produktu krajowego brutto i wskaźnik ten rośnie od wielu lat. 10 lat temu był o połowę mniejszy. Jak wyglądamy na tle innych krajów europejskich i czy to wciąż "zdrowe" dla gospodarki zadłużenie, czy może pora zacząć się obawiać przekredytowania? Sprawdzał to Piotr Wardziak.
Audio
  • Chętnie bierzemy kredyty hipoteczne. A długi coraz większe (Piotr Wardziak/Naczelna Redakcja Gospodarcza)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock

Według analizy firmy Homebroker w sumie zadłużenie Polaków w ramach kredytów hipotecznych wyniosło 94 mld 450 mln euro na koniec ubiegłego roku.  To o 5,5 proc. więcej niż rok wcześniej i o 189 proc. więcej niż 10 lat temu. Jesli to zadłużenie zestawić z produktem krajowym brutto, to wychodzi dokładnie 22,3 proc. PKB, podczas gdy rok temu było to 21,7 proc., a 10 lat temu, na koniec 2007  roku - tylko 10 proc.

Analityk Homebrokera Marcin Krasoń ocenia, że w porównaniu z innymi krajami unijnymi nie jesteśmy mocno zadłużeni w relacji do PKB.

- Choć 94,5 miliarda euro to kwota duża, to na tle innych krajów Unii Europejskiej wyglądamy na dosyć mało zadłużonych. Na podobnym poziomie zadłużenie hipoteczne jest w Czechach, na Litwie, Łotwie i we Włoszech, ale w niektórych krajach przekracza 50 czy 60 procent. Najbardziej zadłużeni są Duńczycy, Holendrzy, Szwedzi i Cypryjczycy. Ponad 50 procent zadłużenia mamy jeszcze w Wielkiej Brytanii, Luksemburgu i Portugalii - dodaje.

Wyższe długi, ale bez obaw
 
W statystycznym przeliczeniu na jednego mieszkańca Luksemburczyk ma ponad 53 tys. euro długu hipotecznego, Szwed 32 tys. euro, a Holender ponad 28 tys. euro. Najmniej zadłużeni są: Rumuni, Węgrzy i Bułgarzy. Marcin Krasoń podkreśla, że wzrost liczby takich kredytów w Polsce na razie nie będzie stwarzał zagrożeń i "przekredytowanie" nam nie grozi.

- Polski rynek nieruchomości jest rynkiem dynamicznie rozwijającym się i na pewno będzie jeszcze tak wiele lat. Wskaźnik zadłużenia będzie rósł, ale to zbyt dużego zadłużenia nam jeszcze daleko - wskazuje ekspert.

Najszybciej zadłużenie rośnie u południowych sąsiadów

W ostatnim roku poziom zadłużenia hipotecznego najbardziej wzrósł w Czechach i na Słowacji - po kilkanaście procent.
 
Na koniec 2017 roku łączne zadłużenie hipoteczne gospodarstw domowych krajów Unii Europejskiej bez Danii wyniosło ponad 6 bilionów euro. W ciągu poprzednich 12 miesięcy wzrosło o 3,6 proc.
 
Naczelna Redakcja Gospodarcza, Jedynka, Piotr Wardziak, md

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Efekt domina w branży budowlanej. Długi wzrosły do ponad 2,2 mld zł

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2017 07:52
Choć wydaje się, że w budownictwie najgorsze już minęło, to sytuacja finansowa branży wciąż nie jest najlepsza. Według najnowszych danych Krajowego Rejestru Długów, przedsiębiorstwa z tego sektora są winne innym firmom ponad 2,2 mld zł i ich zaległości rosną.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Budowlany boom nie dla wszystkich. Wiele firm może upaść

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2018 10:43
Choć na rynku budowlanym panuje ostatnio świetna koniunktura to okazuje się, że dotyczy on każdej firmy z tej branży. Jak podaje Biuro Informacji Gospodarczej InfoMonitor zadłużenie firm budowlanych w 2017 roku wyniosło 4,27 mld zł, czyli o 470 mln zł więcej niż rok wcześniej.
rozwiń zwiń